Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '12

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
1110
 

Ankara Ressamları - 3- Ressam Savaş Simitli

Ankara Ressamları - 3- Ressam Savaş Simitli
 

Savaş Simitli -Faytonlar


Yıllar önce Ankara’daki bir özel hastanede hasta ziyaretine gittiğim  zaman Savaş Simitli’nin eserleriyle donatılmış tabloları gördüm ve  Hasta ziyaretinden sonra eserleri tek tek inceledim. Bu eserlerde “Bütünü parçalama Tekniği” ve “Soyut” yoğunluktadır. Hastanelere de  resmi yerleştiren Hastane sahibi ve sanatçıyı tebrik ederim.

O günden sonra kendimce Savaş Simitli’yi takip etmeye başladım.

Savaş Simitli denilince aklınıza  ilk gelenler  sadece “ Asker ressam, fayton ressamı” şeklinde ise sanatçıya çok büyük haksızlık yapılmış olmaz mı?

Öncelikle Askerler resim yapamaz veya çok iyi resim yapamaz diye kural yoktur. Resim tarihinde asker kökenli bir çok başarılı ressam vardır.

Savaş Simitli’nin eserlerini takip etmeyen ve son eserlerine bakarak onu değerlendirmek haksızlık olur. Savaş Simitli’nin belirli  tarihi süreçteki eserlerini tek tek inceledim. Porte, Manzara, soyut, vb. çok dalda eserlerini başarıyla çizdiğini gördüm.

Savaş Simitli “Sabırsız olmamalarını ,  uzman olmak ve stil sahibi olmak için  temel donanıma sahip olmak gerekmektedir. “ diyerek   Genç ressamlara  tavsiyelerini iletmektedir.  Savaş Simitli “Nasıl  iyi bir doktor olmak için Tıp fakültesinden sonra önce pratisyen, daha sonra uzmanlık ve  olmazsa olmaz resim içinde yaşanacak uzun bir zaman gerektiğini..  “  vurgulayarak, “Resim sanatının  bütününde ve bu bütünün tüm parçalarında tek tek çalışmadan  stil sahibi iyi bir ressam olunmayacağını, yıllar süren bu süreçten sonra  sanatçının kendi stilini ortaya koyabileceğini,  özellikle sabır ve çok çalışmak gerektiğini…” tavsiye etmiştir.

Savaş Hocam;  hani “”Hocanın dediğini tut, gittiği yoldan gitme derler.””  Deyimi var ya, O  bu sözü çürütmüş ve gençlere tavsiye ettiklerini tek tek uygulamış, çok çeşitli tablolar üreterek stil sahibi olmuş ve eğitim almadan kendini yetiştirmiş bir  hocadır.  

Savaş simitli şu an ;

  • Ritimler; Tangolar-Danslar-Zeybekler,
  • Faytonlar

Konularına yoğunlaşmış vaziyettedir. Bütünü geometrik şekillere yakın parçalara ayırarak  parçalamak ve bu parçaların uyumuyla da bir bütün oluşturarak resim yapmak çok zor tekniktir. Savaş Hocam bu tekniği son dönemde başarı ile kullanabilen nadir sanatçılardandır.

Savaş Hocam; kendine has stiliyle eserler yaratabilen ve resim sanatını tanıtmak için çaba gösteren Ankaralı bir sanatçı olup,  yeni eserleri için onu izlemek ve  yüreklendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Savaş Hocam; elinize sağlık.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 140
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1948
Kayıt tarihi
: 02.03.09
 
 

15 yıldır  İnsan yaşamı ile doğanın kuralları arasındaki benzerlik, kaos, değişim, kaostan düzene..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster