Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '12

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
1425
 

Ankara Ressamları -2- Hikmet Çetinkaya

Ankara Ressamları -2-  Hikmet Çetinkaya
 

Hikmet Çetinkaya-Gelincik


Ressam Hikmet Çetinkaya

Hikmet Hoca benim yaş kuşağımın ressamı olup, olağanüstü çabası, bitmez tükenmez enerjisi, tanıtım konusundaki başarısı ve sanatı halkın ayağına götürmek amacıyla yaptığı çabalar halkta olumlu karşılığını bulmuş ve Ankaralılar Sanatçıyı Ankara ile bütünleştirmiştir. Sadece Hikmet Çetinkaya’nın  kendisi bir marka olduğu halde  yaptığı sanatsal çabaları ile “Ankara Markası”nı da pekiştiren sanatçımızdır.

Ankara’nın yurt dışında tanıtımı konusunda Hikmet Hocaya; Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyeler, Ankara Ticaret ve Sanayi Odaları başta olmak üzere diğer odaların ve vakıfların destek olması Ankara’nın yararına olacaktır.

“Gelincik Ressamı” olarak bilinen Hikmet Çetinkaya’nın gelinciklerle başı hep derde girer. Hikmet Hocaya saldırmak isteyenler genelde ;

  • Bu gelincikleri ben de çizerim,
  • Resimler biri birinin aynısı,
  • Bir tabloda sağda üç gelincik, solda beş gelindik, öbür resimde sağda altı, solda iki gelincik, hepsi ayni,
  • Renklerin uyumu bile aynı,
  • Gelincikten başka resim çizemez,

Ve diğer tarzda sadece gelincik üzerinden yorumlar yaparlar. İzlediğim ve bildiğim kadarıyla Hikmet Hoca cevap vermekten yorulduğu için susmayı tercih etmektedir.

Bu yazının hedefi  Hikmet Hocanın sanatını yorumlamak  değil   “Sanatın Halka Götürülmesi” konusundaki başarısını  ve bu başarısına rağmen kendisine yapılan haksız eleştirileri anlatmak istiyorum. Dünya’daki tüm düğün, nişan vb. törenlerin özelliği insanların vitrine çıkmasını sağlamaktır. Düşününüz; düğüne gitmeyen ve düğün günü piste çıkıp oynamayan  bir güzel genç kızın güzelliğini kim bilecek ?  Yerin altındaki definenin kime faydası var? Güzel bir tablo yaptınız ve karanlık bir odaya kilitlediniz kime faydası var?

“Işığın ve gözün üstüne düşmediği güzellik fark edilmez.”

Hikmet Hocanın bu yaptığı özverili çabası ;  öncelikle resim sanatını, daha sonra eserlerini ve  en sonunda da kendisini tanıtmaktır. Güzel Sanatlar Fakültelerinin yapması gereken bu görevi Hikmet Hoca yapıyor, ancak bu çabası  “şahsi pazarlama “ olarak adlandırılabiliyor. Bu sizce Hocaya yapılan haksızlık değil mi? Hoca resim sanatını tanıtıyor, resmi pazarlamıyor.

Ankara’da resim sanatı ile ilgili 35-55 yaş grubu  sanat severlerinin ciddi oranında  ev veya iş yerlerinde ciddi bir adet  Hikmet  Hocanın resmi vardır.

Hikmet Hocam; sizi ne kadar eleştirilerse eleştirsinler, ailece evimizin  duvarımıza  astığımız gelincik tabloları ile ruhumuzu şenlendiriyorsunuz.

Elinize sağlık, Hikmet Hocam !

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gelincik ressamını yazınızda saat gece yarısını geçtiğinde okudum. Gelincikler kırda ve gönlünüzde, ressamın tablolarında hep açsın. İyi dileklerimle.

Nabide Kılınç 
 15.02.2012 17:57
Cevap :
Gül olsun, karanfil olsun, gelincik olsun yeterki hep sanat olsun. Bize gelincik aracılığıyla resim sanatını sevdiren Hikmet Hocayı ve tüm sanatçıları destekleyelim.  16.02.2012 0:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 140
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1950
Kayıt tarihi
: 02.03.09
 
 

15 yıldır  İnsan yaşamı ile doğanın kuralları arasındaki benzerlik, kaos, değişim, kaostan düzene..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster