Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
410
 

Ankara Viski'sini içerken

Ankara Viski'sini içerken
 

Gülse Birsel'in Hürriyetteki bir yazısı ne kadar hayattan kopma noktasına geldiğimizi hatırlattı. Gülmüyor veya zorla mutlu görünüyorduk. İçinde bulunduğumuz bu günler, toplumsal düşünen bizleri üzüyor yarınlara huzurla bakmamamıza neden oluyordu. Ne oluyor bizlere? Zaman akıp gidiyor, toplum olarak yerinde sayıyoruz.

Bir zamanlar Tekel tarafından, Türk Standartlarına göre üretilmiş Ankara marka viskisinden bir kadeh alıp nerelerden nerelere geldiğimizi efkarlı bir düşünceyle analiz etmek istedim. İçinde doğup büyüdüğüm o güzel İstanbul'un bir daha geri dönebileceğini düşledim. Doğayı yaşabilen insanları düşledim. Kültür sohbetlerini özledim, neden hep gündemin siyaset ekonomi olduğunu sordum kendime.

Benim için çalan müziğe kulağım ilişti, bir yudum daha aldım Ankara viskisinden. 

Her yönünüyle kirlenen hayatımız, toplumsal yaşantımız ve yaşadığımız uğruna canlar verilen topraklar. Kolay değil düşünen bir canlı olarak bütün bunların farkında olmak. Hiç kolay değil. Kirlilik temizlenir mi? 

Çocukluğumuzdan bu güne güzel ülkemizde kavga, gürültü hiç bitmedi. Yazık değil mi? Bu topraklarda karamsar bulutlar nedense uzun yıllardır hep var. Sanırım daha uzun yıllarca sürecek. Kabullenip yaşamalı mıyız? Halimize memnun yaşamak da güzel belki. Sadece yarını düşünürsek kolay, ama yarınları düşündüğümüzde iş zorlaşıyor. Hele düşünen canlılar için.

Bugünlerde İstanbul'dan kaçıp, kirlenmemiş bir deniz kıyısına gitme arzusu bundandır. İnsanların birbirine saygılı olduğu, yaşadığı üzerine bastığı toprağa, vücudunu attığı sulara saygı duyduğu bir yere. Kültür, bilim, edebiyat konuşulan bir yere. Siyasetin, ekonominin konuşulmadığı bir yere.

Havada bir esinti, bir ferahlama var. Soluk almak güzel. Toplumdaki kıpırdanmayı duyar gibi olmak güzel. Toplumunda bir sabrı vardır, tıpki düdüklü tencerenin iç basıncı gibi. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 484
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1625
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster