Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '10

 
Kategori
Spor
 

Ankaragücü-Fenerbahçe karşılaşmasının gerilimi

Ankaragücü-Fenerbahçe karşılaşmasının gerilimi
 

Bugün futbolumuzun yine çok kritik maçlarından biri oynanacaktır. Bu karşılaşmanın önemi hangi takımın kazanacağı ya da şampiyon olacağının belirlenmesinin ötesinde bir öneme de sahiptir.

Bir gerçek var ki; futbol dünyamızda eski ile yeni paradigmanın çatışması yaşanıyor.

Eski paradigma özellikle Galatasaray-Fenerbahçe maçından itibaren sahne almaya başladı. Bu kendi takım kalecisini bile “satılmış” olduğunu iddia edecek dereceye kadar ulaşmış zihin haliydi ki çok üst düzeyde temsil edildi.

Peşinden Fenerbahçe-Beşiktaş karşılaşmasında Bobo’nun kaçırdığı penaltı gündeme oturtuldu. Sonra da Kasımpaşa-Fenerbahçe maçında kaleci Murat Şahin’in yediği hatalı gol bir doktor tarafından ameliyat masasına alındı.

Bütün bunlar Fenerbahçe’nin Bursaspor ile şampiyonluk mücadelesinde yalnız kalacağı ve diğerlerinin sahneden çekileceğinin anlaşıldığı süreç içinde gündem maddeleri haline getirtildi.

Eski paradigma sahipleri geçtiğimiz hafta sonunda itibaren Ankaragücü-Fenerbahçe maçının “satışı” üzerine tartışmaya başladılar. Bütün bunları dile getirenler Türkiye’de otuz, kırk, elli yıldır sözü dinlenen insanların kaleminden okundu, ağzından dinlendi. Onlar söylediği için manşetlere taşındı; günlerce tartışıldı.

Bu gerilim özenle tırmandırıldı.

Normal bir vatandaş söylese ciddi bir bozukluk sebebiyle profesyonel yardım alması tavsiye edilecek düşünceler, insanların onurlarıyla oynama pahasına rahatlıkla konuşuldu.

Kuşkusuz futbolumuz tertemiz değildir. Geçmişte yaşanmış bir çok karanlık sayfalar vardır. Zaten eski paradigma sahiplerinin destek aldığı pratikler de o karanlık sayfalardır.

Ancak futbolumuz bu ilişkilerden pozitif anlamda hiçbir katkı sağlamadı. Üstelik o dönemde futbol bir takım para babalarının elindeydi; parayı verenin düdüğü çalacağı bir dönem yaşanıyordu.

Oysa bugün izlediğimiz spor aktivitesi sadece basit bir oyun değil; insanların milyon dolarlar yatırarak karşılığında para kazanmaya çalıştığı bir endüstridir.

Nasıl serbest piyasa ekonomisinde şaibe yaratıp üzerinden kazanç sağlamak, insanların yatırımlarının dengesiyle oynamak suç oluşturuyorsa futbolun da böylesi ciddi bir ekonomisi olduğunu da göz ardı edemeyiz. Böylesi spekülasyonlar ciddi kazanç tehditleri yaratmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda sahaya kamyonlarca tuvalet kağıdı, yazar kasa fişi, konfeti atılırken kimse bunların stadyuma nasıl sokulmuş olduğunu araştırmadı. Yine normal bir büfede satılacağının beş on misli su şişesi, bardağının atılmak üzere oraya nasıl girdiğini de... Olup bitti.

Ancak bugün futbolumuzda benzer görüntülerin oluşmasını aynı sessizlik ve tepkisizlikle izleyemeyiz.

Bu anlamda Ankara’daki yetkililere çok büyük iş düşüyor.

Önümüzdeki hafta Kadıköy’de oynanacak son final mücadelesinin seyircisiz oynanmasına yol açabilecek ihtimaller daha stadyum dışında mutlak surette ortadan kaldırılmalıdır.

Ortada bu kadar tecrübe varken en küçük ihtimali bir işin seyrine bırakmamak gerekiyor.

Kuşkusuz Ankaragücü’lü ve Fenerbahçeli futbolculara da büyük iş düşüyor. Fenerbahçe'nin geçmiş yıllardan tecrübe kazandığını umuyoruz. Burada önemli olan sinirlerine hakim olabilmeyi becerebilmektir.

Eskinin paradigması futbol dışında herşeyi konu ediniyor. Akıllarına en son gelen şeyse futbol. Varsa yoksa saha dışında olup bitenler.

Artık saha içinde kazanıp, kaybetmeyi yaşamalı ve bunu tartışmalıyız.

Futbolumuz büyük bir sınavdan geçiyor. Kimin kazandığı önemli değil; sonucun saha dışından etkenler tarafından belirlenmediği bir mücadelenin ortaya koyulmasıdır.

Uzay Gökerman

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizler buradan herşeyi daha dürüst ve net görebiliyoruz. Gündem yaratmak, gündemde kalmak ve buradan prim kazanmak gibi bir amacımız yok. Yazdıklarınızın tümüne katılıyorum. Siyaseti çirkinleştirenler, futbolun da içine etmeye çalışıyorlar. Maalesf sizin de ima ettiğiniz gibi, yetkililer etkisiz. KOca sezonu 17 takımla oynanmasına sebep olanlar ne oldu?. Nerdeler?. Aynı kişiler bu kez bir başka takımın sahibi. Sevgiler, saygılar

NADİR KALBİNUR 
 09.05.2010 22:02
Cevap :
Ankaraspor'un küme düşürülmesine neden olanların bugün Ankaragücü'nün başında olması gerçekten çok ilginç. Üstelik bu sefer başka şekillerde ortalığı karıştırıyorlar. Saygılar...  10.05.2010 23:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1925
Toplam yorum
: 2001
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 1326
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster