Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
980
 

Anketime katılır mısınız?

Anketime katılır mısınız?
 

Aşağıda üç farklı ikilemle karşı karşıya bırakacağım sizi. Seçimleriniz önemli bir ankete yardımcı olacak. Sonuçları ve hangi fenomeni açıklığa kavuşturduğumuzu bir sonraki blogda açıklayacağım. Şimdi lütfen şu üç farklı durumu oylar mısınız? Teşekkür ediyor, sevgilerimi yolluyorum bütün MB yazarlarına.

1- Bir tren makasçısı, istasyona yaklaşan trenin gireceği hat üzerinde 5 kişinin elleri bacakları bağlı durumda yattığını görür gözetleme kulesinden. Tam makas değiştirecekken bakar ki bu kez diğer hat üzerinde aynı vaziyette 1 kişi yatıyor. Sizce makasçı ray makasını değiştirip 5 kişiyi kurtarmak için 1 kişiyi feda etmeli mi?

2- Bir hastane revirinde her biri farklı bir organın naklini bekleyen 5 hasta var ve hepsinin bir saatlik ömrü kalmış. Aynı hastanenin yoğun bakımında yaşam ünitesine bağlı yatan; ama ölüp ölmeyeceği belli olmayan 1 hasta var. Sizce doktorlar yoğun bakımdaki hastanın fişini çekip organlarını diğer beş hastayı kurtarmak için kullanmalı mı?

3- Sizin için çok önemli bir davete yürüyerek gidiyorsunuz bir göl kenarında. Üzerinizde yeni aldığınız çok pahalı beyaz kıyafetleriniz var. Gölde boğulmak üzere olan bir çocuk gördünüz; ama etrafta yardım edecek hiç kimse yok. Yüzme biliyorsunuz. Suya atlayıp onu kurtarır mıydınız?

Yanıtlarınızı yorum olarak şöyle yazın lütfen:
Örneğin üç yanıtınız da “evet” ise E-E-E yazın veya örneğin üçüncüsü “hayır” ise E-E-H .
Ve lütfen hiç açıklama yapmayın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

1- Evet diyenlerin sayısı %47 * 2- Evet diyenlerin sayısı %98 * 3- Evet diyenlerin sayısı % 99 * Buradan şu sonuç çıkıyor: Aslında birinci ve ikinci şıklara aynı oranda evet denilmeli; çünkü karşı karşıya bırakıldığımız ikilem neredeyse aynı. Fakat anket sonucunda elde edilen oranlar yüzde elliden daha fazla değişken. Sebebi de iki soru arasındaki fark: Birincide eylemi yapacak olan biziz, ikincide başkaları... Yani suçu başkalarına yüklemeye daha yatkınız. (Bir çocukluk hastalığı!) Fakat en şaşırtıcı ve anketin asıl araştırdığı sonuç ise şu: Araştırmaya katılan 100 kişden ellisi Ateist, ellisi Dindar. Demek ki vicdan azabını ve içimizdeki iyi insan olmayı doğuran şey din değil, ama genetik yapımız. Buna da "iyi insan olma geni" deniyor. Farkındaysanız, zaten insanların büyük çoğunluğu iyidir onlara kötülük yapılmadığı zamanlarda. Düşündürücü, değil mi!!!

Arzum_Var 
 16.11.2009 12:38
 

sonra vazgeçtim.zorun ne.bizide zora sokmanın neyinden zevk alıyorsun.sende daha güncel konuları bul.ölüm ve yaşam arasında ki tercihleri düzenleyen ve şimdiye kadar hiç yanılmamış bir kurum zaten görevde.azrail.bu iş onun,ama illaki bu işe adayım diye ısrar edeceksen sen bilirsin.hoşça şeyler düşünmen dileği ile.ergun doğan

ergun doğan 
 16.08.2008 13:40
 

E-H-E

Davut BİLGİÇ 
 28.07.2008 7:37
 

E- H- E

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 24.06.2008 16:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 196
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 3391
Kayıt tarihi
: 11.05.08
 
 

Okumayı, yazmayı ve öğrendiklerimi paylaşmayı hep sevdim. Ortak akıliçin buradayım. İzmir'de çalışıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster