Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
318
 

Anketler, tercihler ve siyasiler

Genelkurmay Başkanlığı'nın Cuma gecesi yaptığı açıklama sonrası Pazartesi akşamı piyasalar şiddetli tepki verdi. Bu açıklamanın ekonomimize bedeli 8.2 milyar dolar oldu. Oysa bu paranın her kuruşuna ihtiyacımız var. Sadece ordu değil CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın son 3 gündür yaptığı açıklamalar da ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor. Sayın Baykal hem bir felaket tellalığı yapıyor hem de zaten gergin sinirleri iyice geriyor. Üstelik Anayasa Mahkemesi'nin kararını da töhmet altında bırakacak bir yol sergiliyor.

Sayın Baykal'ın birkaç gündür yaptığı açıklamalardan manşetlere çıkartılması gereken ancak satır aralarında kalan ve medya tarafından üstü kapatılan açıklamasına değinmek istiyorum.

Sayın Baykal, AKP hükümetinin alacağı erken seçim kararının kesin bir çözüm olmayacağını, AKP'nin mümkünse seçimlere alınmaması gerektiğini ifade etti. Ben bu açıklamadan şunu anlıyorum. "AKP her ne kadar yanlışlar yaptıysa da CHP için ciddi bir tehlikedir. Bugünkü durumda bile AKP iktidar olabilir ve aynı sorunlar yaşanır. Bunlara kesin çözüm için AKP'nin yok edilmesi gerekiyor."

İşte benim anladığım sonuç bu. Peki bu açıklama demokrasiye ve cumhuriyet ilkelerine inanan bir partiye ve parti başkanına ne kadar yakışıyor? Üstelik Sayın Deniz Baykal'ın Genelkurmay'ın muhtırasından da haberdar olduğu yönünde söylemler dolaşıyor. Bu kanıtlanamaz bir durum. Ama eğer gerçekten böyle birşey varsa ve Sayın Baykal bunu kamuoyuna duyurmadıysa utanç duyulacak bir suç işlemiştir. Zira bu muhtıra sonrası ekonomimiz çok ciddi darbe almıştır. Deniz Baykal kriz ortamından beslenen bir politikacı tavrını sürdürmektedir. Bu da hem kendisine hem de partisi CHP'ye zarar vermektedir. Bunun en güzel kanıtı ise CHP'nin toplarından İnal Batu'nun partisinden istifa edip DYP saflarına katılmasıdır. Dikkat edin DYP safları diyorum. Yani bir solcu, partisinden istifa edip sağcı bir partiye geçmiştir. Bundan daha utanç verilecek bir durum yoktur CHP için.

Şimdi gelelim seçim anketlerine;

Kamar araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre AKP ilk seçimde yüzde 38, 4 oranında oy alacak. Meclise girmeyerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Anayasa Mahkemesine taşınmasına ortak olan DYP ve ANAP ise büyük bir kan kaybı yaşayarak barajı bile geçemeyecek duruma gelmişler. Solda tek parti durumunda olan CHP ise yüzde 16, 6 oranında bir oy alacak. MHP yüzde 7, 1'lik bir orana sahip. Kararsızlar ise yüzde 18, 1'lik orana sahip. Bu şu anlama geliyor. Partilerin bundan sonraki dönemde uygulayacakları politika kararsızların oylarını ve dolayısıyla partilerin barajı aşıp aşamayacağını gösterecek.

Yine aynı ankete göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül'e destek yüzde 63.1. Abdullah Gül'e hayır diyen kesimin oranı ise yüzde 29, 18. Görüş bildirmeyenler ise kalan bölümü oluşturuyor.

Eğer bu anket sonuçları gerçekçi ise halkımız ülkemizin şu andaki bulunduğu istikrarsız ve güvensiz durumdan ANAP, DYP ve CHP'yi sorumlu tutuyor. Gerçi anket sonuçları aleyhinde çıkan partiler, bu anketlerin gerçekleri yansıtmadığını ifade etmişlerdir daima. Bu nedenle de yaptıkları hataları hep görmezden gelmişlerdir. Sonuç mu? Şimdiki gergin ortam.

Anayasa Mahkemesi'nin kararı bu akşam belli olacak. Umuyorum ki Türkiye için en hayırlı karar alınır. Karar ne olursa olsun bundan sonrası için önümüze bakmak ve doğru adımları atmak zorundayız. Çıkar peşinde koşmadan, milletimizin iyiliği için...

Saygılarımla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bakın bende finans piyasası ile yakından ilgili, hatta yatırım yapan bir vatandaşım. Sizin ekonomik kaygılarınızı anlıyorum. Ancak ekonomik kaygıları, siyasi kaygılardan üstün tutmanızı anlamıyorum. Son gelişmelerle ilgili görüşünüze hiç katılmıyorum. Saygılarımla.

Ömer ÖZDAMAR 
 01.05.2007 11:42
Cevap :
Önce yorumunuz için teşekkür ediyorum. Ekonomik kaygılarım siyasi kaygılarımın önünde değil. Sanıyorum bunu yanlış algılamışsınız. Siyasi kaygılar zaten direkt olarak ekonomiyi etkiliyor. Ben sonuçlardan yola çıkıyorum ve endişelerimi dile getiriyorum. Elbette ki düşüncelerime katılmayabilirsiniz. Ben de sizin fikirlerinizi almak ve yayınlamak isterim. Bu konuda fikirlerinizi yazarsanız memnun olurum. Saygılarımla  01.05.2007 13:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2746
Kayıt tarihi
: 09.04.07
 
 

On yıldan fazla süredir reklam ve halkla ilişkiler sektörü ile internet ortamında medya sektöründe h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster