Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
400
 

Anlamadığı Şeylere Hayrandır Halk!

Anlamadığı Şeylere Hayrandır Halk!
 

Dünyada bir şeyleri başarmaya kalkarsan düşman edinirsin. İnsanlar büyümeni istemezler, bir şeyleri başarmanı istemezler. Düşünün kim bir konuda devrim yaptıysa sonu hep kötü bitmiş.

 

Toplumcu, gerçekçi doğrularımız çok ama içinde bulunduğumuz toplum veya toplumlar henüz buna hazır seviyeye ulaşmış değiller.

 

Oku ve cehaletle savaş, cehaleti yenen kendini kazanmış olur. Cehaletin en büyüğü kendini okuyamamak ve bilmediğini bilmemektir.

 

İnsan topluluklarını biçimlendirebilmek için o kitleyi maniple etmek gerekir. Ortak bir inanç sistemi yada toplumdaki insanların ortak bir şekilde uyum sağlayabilecekleri bir takım ideoloji sistemi ve bugün bunları din, siyaset vs. şeklinde görüyoruz. İçten hasta bir toplumu düzeltmeye çalışmak gibi bir seçenek söz konusu olmadığı gibi böyle bir eyleme girişilse bile toplumdan görülecek tek davranış biçimi cehaletle harmanlanmış şiddet olacaktır.

 

Halkın değerlerini halkın anlamayacağı şekilde eleştirenler bir de halktan saygı görüp sempati topluyorlar. Anlamadığı şeylere hayrandır halk. Tabii bu görüş günümüz dünyasındaki her ülke halkı için geçerli değil. Özellikle bilim ve teknolojiye yüksek düzeyde önem veren eğitimli toplumlarda hiç değil.

 

Sürekli suçu ona buna ata ata sıra kendimizi düzeltmeye gelemedi. Fakir edebiyatı ile ülkeyi fakirleştirmek bu olsa gerek ve ne yazık ki ülkede gerçek anlamda seçkin bir grup mevcut değil. 

 

Kısıtlı alan ve şartlar uygun şekilde, akılcı olarak değerlendirilirse yol olumluya evrilir. Tesadüf olmayanlar senaryoyu oluşturur.

 

HÜLYA ÇAKICI

Özkan Sarı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Umarım inancınızda haklı çıkarsınız. Benim ümidim hiç de çok değil. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 24.08.2017 14:25
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim, saygılar.  24.08.2017 23:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 702
Toplam yorum
: 239
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 505
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster