Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '21

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
11
 

Anlamak İçin

Her şeyde bir sistematik vardır en azından pozitif bilimlerde böyledir. Sebep sonuç ilişkisidir bu. Bu ilişkiyi hemen herkes aslında hayatının birçok aşamasında kullanır. Bir makine tamir edilecekse, bir bina yapılacaksa, bir hayat yaşanacaksa elbette.

Sebep sonuç ilişkisini tam olarak kavrayamamak bizim genlerimizde mi var? Yoksa eğitim anlayışımızın kökten yanlışlığında mı yoksa genel olarak yaşantımızda bir hata mı var? Varsa bu hatanın nedeni nedir?

Bir yemek nasıl ortaya çıkar? Bir bina nasıl yapılır? Bir bina nasıl yapılır? Nasıl sorusunu sormak çok önemlidir. Nasıl sorusunu sorduğunuz zaman hemen detay atlanmadan tam ve eksiksiz olarak verilmelidir ki sorulan soru havada kalmasın. Peki, bir soru ve soruya verilen cevap aynı şekilde tatmin edici midir? Burada verilen cevapların doğru mu yanlış mı? Yanlış varsa, yanlışın nedeni nedir? Eğer size cevap veren iyi niyetli olarak, yanlış bildiği için yanlış cevap veren bir kişilik ise sorun yoktur. Kişiyi yanlış yere götürür ancak yanlıştan kişiler iyi niyetli ise dönerler olur biter. Yanlış cevap verenler yanlış cevabı bilerek ve isteyerek ve buna inandırdıkları kişilerle böyle bir düzenek, devasa bir sistem kurdularsa sorun, o zaman bizim bildiğimizden çok daha karmaşıktır. Öyle olması gerekir.

Soru sormak için dahi konudan asgari bilgi sahibi olunması şarttır. Örneğin Google arama motorundan sorunuz? Bir inch( bir inç) kaç santimetre? Olsun bu soru.  Burada binlerce cevapla karşılaşmanız olası, tamam da ilk cevap yanlış yanıltıcı bir cevapsa siz onu aldıysanız ne olacak? Örneğinde gibi.

Hayatın her aşaması sebep sonuç ilişkisi ile yoğrulur. Psikolojik hususlar, insan davranışları, istekleri düşünceleri hayata bakış şekilleri hemen her şey sebep sonuç ilişkisi ile doludur. Psikologlar yoksa durup dururken insanın çocukluğuna inmezler. Sebep sonuç ilişkisi kopunca insan nedir sorusunu bırakın, ne nedir ya da odun nedir sorusunu dahi doğru olarak anlayamayız.

Anlamadan da yaşanır hayat ama insan sınıfına yükselebilmenin ön şartı anlamak olmalıdır.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2187
Toplam yorum
: 319
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster