Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
441
 

Anlamak

Anlamak
 

'' İnsanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için bu zahmetli işe teşebbüs etmektense, körler gibi rastgele dolaşmayı ve ancak çarpıştıkça birbirlerinin mevcudiyetinden haberdar olmayı tercih ediyorlar'' 

Çok doğru değil mi. 

Artık çağımız yüzyıl çağıdır ertelememek lazım mantığıyla, karşındakini anlamak yerine kendi isteklerini ve arzularını yaşayanlar insanlar olduk. 

'Beni biraz anlamayı desen' 

Çok mu zor der kadın. Ama erkek için sadece o sevişmek iç güdüsü oluştuğundan ısrarla ona dokunmaya devam eder, kadın lütfen başka zaman deneyelim beni biraz tanımaya , anlamaya çalışsan dedikçe, erkek daha baskın hale gelir ve sonuç kötü. 

... 

Anne, lütfen beni biraz anlasan...der kız. 

Ama anne ben seni o kadar sene büyüttüm beni sen anladın mı peki ! dinledin mi, ne düşündüğümü sordun mu? 

Kız sessizliğe çeklir ve düşünmeye başlar. Senelerce hep o eve geldiğin tüm ihtiyaçları hazırlanmış ve bekler olurdu annesi, bugün istediği sadece o geziye gitmemesiydi. Belkide hayırlısı böyleydi, ama anne gitmeyceksin dediğinde mi ısrarla gitmek istemesi. Kız düşüncelerle kaldı. 

*** 

Anlamak bu kadar zor mu gerçekten. 

Öğretmen o kadar yüksek sesle bağırıyor du ki erkek öğrenciye. Oda inatla sorulan soruya cevap vermemiş ve tüm sınıfın içerisinde arkadaşları tarafından azarlanmanın verdiği mahcubiyetle yeri dibine girmeyi istemişti. Aslında öğrencinin istediği sadece öğretmeninden ona yüksek sesle konuşmadan insan gibi davranamasıydı bunu daha önceden iki bir sohbette kendisine iletmiş olmasına rağmen öğretmen otorite kurmak adına hep bunu yapmıştı. Ama öğrenciler bundan hep nefret etti. Ne öğrenci öğretmenlerinin bu yaptığını anladı nede öğretmen onları anlamayı ve dinlemeyi denedi. 

Sadece çok basit olan şey karşılıklı bir birimizi anlamak ve anlatabilmek derdimizi. 

Ne istediğimizi doğru ifade edebilmek. Tabi buna karşıdakininde izin vermesi gerekmekte. Kestirip atmadan sadece dinleyip anlamaya çalışmak. 

Bu kadar zor değil gerçekten. 

Sadece karşındakini olduğu gibi kabul edip, anlamaya çalışmak. 

Son zamanlarda kendimde mümkün olduğunca yapmaya çalışıyorum ve kendimi bu açıdan geliştirmeyi hedefledim. Neden niçin sorgular yerine sadece dinlemek ve empati ile karşımdakini anlamaya çalışıyorum. 

Sevgiyle. 

Gelincik. 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sözlüklerden "ben" ve ondan türeyen kelimeleri çıkarmak lazım. Kendimizi karşımızdakinin yerine koyarak düşünebilmeyi bir becerebilsek, inanın tartışma bile çıkmaz. Siz doğruyu bulmuşsunuz Songül Hn. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 16.08.2011 7:08
Cevap :
Zamanla öğrenebilenecek şeyler...yeter ki bu düşünce değişimini isteyip benimseyelim...o zaman gerçekten yaşam daha kaliteli olacak...ilginize teşekkürler...sevgierl.  16.08.2011 8:20
 

Çağımızın en sık kullanılan ama uygulanmayan kelimesi 'Empati'... Herkes uyguladığında sorsunsuz yaşarız aslında ama tek taraflı anlama savaşı anlayan tarafı hep daha fazla yıpratıyor... Çok güzel anlatmışsın Gelincik, sevgi eksik olmasın yüreğinde...

Özgecan 
 12.08.2011 23:25
Cevap :
Cok teşekkürler arkadaşım ... Hep dillenen ama bir türlü gerçeğini yerine getiremediğimiz şey empati...yada mış gibi yapıyoruz...herşey güzel olacak mesajı bazen değişik bir bakış acısı oluşturmaya bile yetiyor...sevgilerimle.  13.08.2011 20:01
 

bir de anlayıp da, anlamamazlıktan gelme hadisesivardır ki..en çok bunu yaparız.niye mi "önce ben" dediğimiz için..önce ben:) sevgiler gelincik..

mis-tress 
 12.08.2011 20:24
Cevap :
:) önce ben....şu benlik duygusu yerine biz olabilsek neler değişecek neler...teşekkürler...sevgilerimle.  12.08.2011 23:34
 

Ne kadar da güzel anlaşmışsın yalın, sade, anlaşılır uygulaması çok kolay. Ancak benim itirazım bizim geleneklerimizde sevgilizle toslaşarak(çarpışarak) taşışmak var. Tüm eski filmlerde bunun örneğini açıkca görürüz. sonra kendimize benzetmek benzetemediklerimizi ise ötelemek. Oysa sizin de belirttiğiniz gibi anlamak ve olduğu gibi kabul etmek. Kişiliğine saygı göstermek. Empati kurmak. haklısınız . Biz ne yapıyoruz zoru seçiyoruz. hem kendimize hem de karşımızdakine eziyet veriyoruz, acı veriyoruz. Saygılarımla.

Yapukay 
 12.08.2011 16:16
Cevap :
Merhaba :) toslamak öylemi çok güzeldi bunu hatırlatmanız...ama o kadar haklısınız ki insanları olduğu gibi kabul etmeyi bilemeyip değiştirme oyunlarını oynamak aslında çokda yersiz kalıyor çogu zaman. sadece insan ruhu yıpratıyor ilginize çok teşekkürler...selam ve sevgilerimle.  12.08.2011 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 601
Toplam mesaj
: 63
Ort. okunma sayısı
: 2101
Kayıt tarihi
: 18.10.08
 
 

Kendimle ilgili ne yazabilirim diye düşündüm uzunca... Aslen Malatyalıyım.. İstanbulda yaşıyorum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster