Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
379
 

Anlamazlıktan gelmeyin Sayın Başbakan

Anlamazlıktan gelmeyin Sayın Başbakan
 

Aşağıdaki cümleler, Milliyet İnternet sitesinden alınmıştır. Başbakan’ın bu gün saat 15’de yaptığı basın toplantısında da aynen izledim.

<ı>AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz AK Parti anayasası yapmıyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasını yapmak için bu yola koyulduk" dedi. Erdoğan, Anayasa çalışmalarının ertelenmesini isteyen rektörlere, "Herkes kendi işine baksın" karşılığını verdi.

<ı>

Sayın Başbakan, ortalıkta gezen “Anayasa Taslağı”nın AKP’nin anayasası olmadığını vurguluyor. Tüm Türkiye’nin anayasasını yapmak için yola koyulduklarını (!) vurguluyor.

Diyelim ki öyle…

Yani “Çıkılan yol” Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasası olacak. Peki, o zaman niye kapalı kapılar arkasında?

Peki, o zaman niye “Yeni Anayasa” ön çalışmaları için bir gurup bilim adamı(!)na havale edildi?

Mademki Türkiye’nin anayasası olacak, böyle bir hazırlık başlatılmasının gerekli olduğu vurgulanarak daha geniş kapsamlı bir çalışma başlatılmadı?

Elbette yeni bir anayasa yapılması için illa ki “İhtilal” olması gerekmez, illa ki “Kurucu meclis” gerekmez. Ancak, geniş katılımlı bir çalışma, kitlelerin endişelerini ortadan kaldırmak için yeterli.

Örneğin, böyle bir çalışmanın başlatılması ve Türkiye’nin “İhtiyacı olan” yeni bir anayasa yapılması gereği ortaya konularak, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin, yargı gurubunun ve özellikle de <ı>yapılacak yeni anayasanın anlaşılır olması için Türk dil Kurumunun da içinde bulunacağı geniş katılımlı bir gurup oluşturulurdu.

Oysa Sayın Başbakan, siz ne yaptınız?

İşi, altı kişilik bir komisyona havale ettiniz. Onların “Sır” gibi sakladıkları “Yeni Anayasa metni”ni turistik bir otelin odasında, kendi partinizin adamlarına incelettiniz. Şimdi de siz inceliyorsunuz ve her zaman yaptığınız gibi bu kez de “Anayasa dayatması” olarak milletin önüne koyacaksınız ve kendi yaptığınız listeden milletvekili olan ve “Hür iradeleri” sorgulanabilecek milletvekili sayısal üstünlüğünüz ile meclisten geçireceksiniz.

Dahası…

“Biz bu anayasayı halkoyuna sunacağız” diyorsunuz Sayın Başbakan… Oysa, siz de biz de biliyoruz ki, milletvekili sayınız, 367 sayısının altında olduğu için “Zorunlu” olarak halkoylamasına gidecek metni, neden “Kendi iradeniz” ile götürüyor havası yaratmak istiyorsunuz?

Belli ki bu “Taslak” öncelikle “AKP Anayasası” ve siz o imajı silme peşindesiniz.

Sayın Başbakan…

Hiç kimseye “Kızmaya” hakkınız yok. Çünkü bu ülke, üzerinde yaşayan herkese aittir. O nedenle de eğer yeni bir “Anayasa” yapılacaksa, bunun şeklinin “dayatma” ile olmaması gerekir.

Size de söylenen ve üzerinde durulan bu.

Neden anlamazdan geliyorsunuz?

19 EYLÜL 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yardakçıları sayesinde bir yere gelmiş cahil yobaz kim oluyor da, ülkemin insanlarına git başka ülkeye ve siz işinize bakın diyebiliyor?! asıl o işine baksın, gitsin şeyhlerinin dizlerinin dibinde sürünsün.

turgenyev 
 23.09.2007 16:00
Cevap :
Sayın emin ONUR... Katkınız için teşekkür ederim. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  23.09.2007 20:48
 

SAYIN BAŞBAKAN, YENİ ANAYASAYI  HALK OYLADI, KİMSE ARTIK BİR ŞEY DİYEMEZ MANTIĞIYLA GÖTÜRMEYE ÇALIŞIYOR.

SONRASINDAKİ OLUMSUZ OLAYLARIN MÜSEBBİBİ OLARAK DA HALKI GÖSTERECEK.HALK ONAYLADI DİYECEK.HALKIN SANKİ SEÇİM SIRASINDA BEN BU MADDEYİ BEĞENMEDİM, BUNU DEĞİŞTİRİN DEME HAKKI YA DA YAPTIRIM GÜCÜ VARMIŞ GİBİ. 

KENDİLERİ GENÇLİK YILLARINDA TOPÇUYDU YA, TOPU NE ZAMAN NEREYE ATACAĞINI İYİ BİLİYOR.

SAĞLICAKLA KALIN,

ATİLA KARAKULLUKÇU

Atila Karakullukçu 
 21.09.2007 10:53
Cevap :
Sayın Atila KARAKULLUKÇU... Yorumunuz ile katkınızdan dolayı teşekkür ederim. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  21.09.2007 17:01
 

Her konuda yaptıkları gibi böyle önemli bir değişiklik de el altından...

Sevgiyle
Meral Başol

mrlbsl 
 20.09.2007 10:59
Cevap :
Sayın Meral BAŞOL... Yorumunuz için teşekkür ederim. Bizler de elimizden geleni yapacağız. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  20.09.2007 12:06
 

ne yazık ki Erdoğan bu ülkenin başına kral olsa bile mağdur olmaya devam edecek. çünkü mağduru oynamayı seviyor ve oyunu da tutuyor. milletimiz zapsu gibi bir adamın sözlerini de unutuverdi. süpürmeyin, kullanın bu adamı... ne yapalım 2 kişiden biri sömürge olalım derse onu da dayatacaklar anayasaya. demokrasi bu değil bu olsa olsa arebest yönetim sistemidir.

balımen 
 20.09.2007 10:37
Cevap :
Sayın "balımen"... Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu yönetim, ne yazık ki "arabesk"in de ötesinde "abes" yönetim ama gelin görün ki kimseye anlatamıyoruz. İş işten geçtikten sonra "dur bakalım n'olacak" durumuna geleceğiz. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  20.09.2007 10:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster