Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
517
 

Anlamış gibi yapalım

… MIŞ GİBİ YAPMAK

Bizde böyle bir sorun var.

Mış gibi yapmak.

BilirMİŞ gibi görünmek, bunu davranışımıza yansıtmak çok hoşumuza gider. Bu yüzden bilmemenin, bilinmeyeni öğrenmeye çalışmanın, öğrenmenin, özümsemenin erdemine hiç ulaşamayız.

Lise sona kadar öğrencilerimize yabancı dil öğretiyormuş gibi yaparız örneğin, öğrenemedikleri için kendilerine güveni olmayan, içe kapanık nesilleri böyle yetiştiririz. Otizm, paranoya, şizofreni ve diğer bir sürü hastalığın “bize bir şey olmazlarla” geçiştirildiği tek ülkedir burası. Yetiştiririz çünkü, 6 yıl boyunca kendilerine anlatılırmış gibi yapılanları anlarmış gibi yapan öğrencilerin bir yabancıyla konuşurmuş gibi yapmalarını isteriz. Onlar da öyle yaparlar.

Bizdeki onulmaz sorun bu.

Hangi ülkenin hangi okulunda öğrencilere ilköğretimden başlayarak lise son sınıfa kadar “beden eğitimi”, “Müzik” ve “Resim” dersleri verilir? Okullarımızda bu dersler öğretiliyormuş-öğreniliyormuş gibi yapıldığından, aslında bu eğitimle ülkemizde olimpiyat şampiyonlarının, ünlü sanat adamlarının çıkması gerekirken, münferit başarılardan hoş keyifler almayı bile çılgınlık sınırına taşırız. Sevinirken ölür, öldürürüz.

Uluslararası ilişkilerimiz de böyledir: Bazı devletleri ağabey olarak hissettiğimizden olacak, diğer bazılarına ağabeyleriymiş gibi davranırız. Onlardan öğrenciler getirerek yakın gruplar oluşturuyormuş gibi yapar, ama ülkemizde üç kuruşa yaşamalarını istediğimiz için “Türkiye karşıtı” kişiler yaratırız. Demiri dövüyormuş gibi yapmanın bir anlamı olmadığını bir türlü anlayamayız.

Bilirmiş gibi davranmasının bir sonucu olarak bir makama oturtulan kişiden tek beklentimiz vardır: Yönetiyormuş gibi davranması. Bu davranışa kimi zaman “kurumunu temsil etmek”, kimi zaman ise “idare-i maslahat” adını veririz. İşin ilginç yanı da bu zaten; o da aynen kendisinden beklendiği gibi davranır, mış gibi yapar.

Hali hazırda faal olanlara konuşma hakkı tanınmadığından olacak, gözde kanallarda gezdirilen mesleklerinde eskimiş, emekli olmuşlarla televizyon programı yapıyormuş gibi davranırız.

Hele bir de demokratmış gibi gözükenlerimiz var ki ….

Hadi anlamış gibi yapalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ve bu çarka bir şekilde kapılıp gitmek; oğlum resim yapmayı severdi, ilköğretimde öyle bir resim öğretmeni geldi ki!.. Oğlum neredeyse resimden nefret etti. Bunu o kadın nasıl başardı hala bilmiyorum; konuştuğunuzda gayet "normal" duruyordu da. Ama asıl demek istediğim hayatı "mış" gibi yaşamamak. Ben hayatımın "başrol" oyuncusuyum:) Sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 13.05.2008 23:34
 

"Anlayamadım, bilmiyorum, beceremiyorum" ne yazık ki bu kelimelerin karşılığı öyle küçümseyen, imalı ve alaycı oluyor ki, eğitim sisteminin ilk adımında bu olumsuzluğa şahit olan birey tüm yaşamında Mış gibi davranmayı adet ediniyor. Oysa karşısındakinin de aslında farklı konularda Mış gibi davranmasının kaçınılmaz olduğunu kabul edip, bunun güvenini hissedebilse belki bu oyunda sona erer. Çok güzeldi elinize sağlık.

ROSEMOON 
 14.03.2008 21:39
Cevap :
Çok teşekkür ederim. İnsana umut aşılıyorsunuz. MT  17.03.2008 9:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 340
Toplam yorum
: 669
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1559
Kayıt tarihi
: 10.03.08
 
 

Basınla ilgili bir kuruluşda çalışmaktayım. Uzun yıllar basınla ilgili konularda danışmanlık yapt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster