Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
423
 

Anlaşıldı sahte cennet çocuklarımızın sırtından devam edecek

Bizdeki cari açık yabancıların tasaruflarının yatırıma dönüştürülmesi değil boğazımıza geçirilmesidir. Ekonomi Bakanı bunu nasıl göremez.

Cari açık hükümetin başarısıdır diyebilen bir ekonomi bakanımız var.

Bir televizyon proğramında Mehmet Şimşek, ekonominin gidişatını yorumladı. “Cari açık, ``hükümetin başarısının bir sonucu`` ” dedi. Arkasındanda azaltmak için planlarından söz etti. Madem cari açık hükümetin başarısıdır neden azaltmak için planlarımız var diyorsun, aynı konuşmada bile çelişki içindesin.

Başka bir çelişki ise bugün cari açık IMF programlarının istenmeyen yan ürünü, sonucu diyor.

Japonya, Güney Kore ve cari acık vermeyen gıpta edilen diğer ülkeler hep başarısızmış. Bizim hükümet tersine cari açıkla başarılı oluyormuş. Ne demek lazım şaştım.

Şimdi de Türkiyenin tasarruf açığı var da bu açık cari açığa sebep oluyor diyor. Halbuki ürettiğinden çok tüketmenin, yani borçlanarak tüketmenin bizzat kendisi negatif tasarruftur. Yani Türkiye'deki haliyle cari açık negatif tasarruftur ve toplam tasarrufları dahada azaltmaktadır. Çunkü bizim cari açık ilave üretken kapasite yaratan bir cari açık değildir. Toplam ithalat içindeki sermaye malı ithalatı mevcut techizatın yıllık yıpranmasını yani amortismanını bile karşılamaz. Zaten cari açık ilave net üretken kapasite yaratsaydı uzak Asya ülkelerinde olduğu gibi o ilave üretken kapasiteler cari açığı çoktan kapatmış olurdu. Burada da yine ya konuyu tam kavrayamadığı ya da geçiştirmek için söylediği sözler yeni, ilave bir çelişki ortaya koyuyor.

Lafı kimse dolandırmasın, YTL aşırı degerlidir. Cari açığın çözümü için yüksek reel faiz düşük kur politikasının acilen terkedilmesi gerekir. Anca çok zor çünkü; o zaman çocuklarımız, geleceğimiz yabancılar ve işbirlikcileri ile ortaklaşa sömürülemez, saadet zinciri kopar, refahcılık maskesi düşer.

Yüksek faiz-düşük kur uygulamasının, uyuşturucuya müptela olanların uyuşturucuyu giderek daha fazla almaya devam ederek gecici rahatlamasından hiçbir farkı yoktur. Günü kurtarmayı başarı gibi gösterme riyakarlığıdır.

Bu gidişle dolar kurunu 1 liraya düşürürler, dış borc, yabancıya varlık satışı ve carik açık artar ve böylece çocuklarımızı sömürerek geçici bir süre 20 bin dolar milli gelire ulaşırız. Bu sahte cennet bazılarının toplumu aldatması için, niyetleri için gereklidir. Onun için ne diyeceğimizi bilmiyor, bazen cari açık hükümetin başarısıdır diyor, bazen IMF uygulamalarının sonucudur, bazen tasaruflarımız yetersizdir cari açık ondan oluyor diyor, gerçeklerden kaçmaya çalıştığı için çelişkiler içinde yüzüyor.

Dr. Hamit Bozkurt/ Eski Maliye Müfettişi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 59
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1182
Kayıt tarihi
: 08.08.08
 
 

1950 yılında doğdum, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 1974 mezunuyum. 1986 yılında Gazi Ün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster