Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
735
 

Anlaşılmak

Anlaşılmak
 

Bir dükkân sahibi dükkânının vitrinine üzerinde Satılık Köpek yavruları yazan bir tabela asarken, yanında küçük bir erkek çocuğu belirdi. "Köpek yavrularını kaça satıyorsunuz?" diye sordu. Adam çocuğa yavruların en az 50 dolar ettiğini söyledi. Çocuk elini cebine attı, biraz bozuk para çıkardı, dükkân sahibine bakıp "İki dolar otuz beş sentim var. Onlara bakabilir miyim?" dedi. Dükkân sahibi çocuğa gülümsedi ve bir islik çaldı. Lady adli bir köpek dükkânın içindeki kulübesinden çıkıp onlara doğru koşmaya başladı.

Arkasında beş tane küçük yun yumağı vardı. Yavrulardan biri, diğerlerinin gerisinden topallayarak geliyordu. Bu küçük çocuğun hemen dikkatini çekti.

"Bu yavrunun nesi var?" dükkân sahibi "Veterinerin dediğine göre, kalçasında bir kemik eksikmiş" diye yanıt verdi. "Hep böyle topallayacakmış."

Küçük çocuk hemen, "Onu almak istiyorum" dedi. Dükkân sahibi "Sahi mi? O yavruyu gerçekten istiyorsan sana bedava verebilirim" dedi.

Çocuk dükkân sahibine yaklaştı ve öfkeyle "Onu bana bedava vermenizi istemiyorum. Bu yavru da diğer yavrular kadar değerli. Fiyatı neyse size ödeyeceğim.

Şimdi size iki dolar otuz beş sent vereceğim, kalan parayı da ayda elli sent, elli sent ödeyeceğim!" dedi.

Dükkân sahibi "O sakat yavruyu ne yapacaksın? O hiçbir zaman diğer köpekler gibi koşup, oynayamayacak" dedi. Küçük çocuk pantolonunun paçasını yukarı kaldırdı ve iki çelik bağla desteklenmiş eğri sol bacağını gösterdi. "Ben de pek koşamıyorum" dedi.'Bu yavrunun da kendini anlayacak birine ihtiyacı var."

Ve ben bunu şahsen duyduğumda bir arkadaşım anlatmıştı gerçekten hayvanlara değer vereni ve vermeyeni öğrendim ve o satıcı olan adamı kınıyorum. Bence hayvanlarımıza sahip çıkılmalı diye düşünüyorum ve öyle olmalı gerisinide siz düşünün.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Böylesine güzel bir hikayeyi bize de aktardığın için teşekkürler. Gerçekten çok etkilendim. Hayvanlar ve insanlar farketmez. Herhangi bir özrü olan tüm herkese normal bir şekilde yaklaşmalı ve onlara bu durumlarını hissettirmemeliyiz bile. Yalnız küçük bişey daha eklemek istiyorum. Yazının sonunda sanki insanları suçlayıcı bir şekilde gerisini siz düşünün diye yazmışsın. Bu okuyucuyu kötü etkileyecektir.Yapılması gereken şeyi kendi yorumun olarak ekleyip o şekilde bitirseydin daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

velalp 
 09.09.2007 3:02
Cevap :
mesajın için teşekkür ederim benim amacım kimseyi suçlamak yada kötü dürüma düşürmek değildi sadece o hikayedeki satıcının ne kadar bir yanlış tutumda oduğunu anlatamama bağlıydı önemli değildi yani sevgi ile kalın  09.09.2007 14:02
 

Harika bir yazı ve bir o kadar da düşündürücü...

medisis 
 08.09.2007 21:57
Cevap :
teşekkür ederim mesajınız ve güzel sözleriniz için beğendiğinize sevindim sevgi ile kalın  09.09.2007 6:44
 

hayvanlara duyarlı olmanızdan dolayı tebrikler..

Mehmet Önkibar 
 08.09.2007 14:00
Cevap :
teşekkür ederim bence sadece benim gibi düşünen insanların hayvanlara duyarlı olmasının yanında duyarlı olmayanlarada ne kadar yanlış bir tutumu olmasını öğretmek te bizim elimizde  08.09.2007 15:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1401
Kayıt tarihi
: 02.08.06
 
 

Psikoloji öğrencisiyim ilgi alanlarım insanlarla iletişim, bilim kurgu ve en önemlisi yazmayı sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster