Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1411
 

Anlaşılması istenmeyen Mustafa Kemal ülküsü

Anlaşılması istenmeyen Mustafa Kemal ülküsü
 

Bir önceki yazımda gelen yorumlardan bir tanesinde Mustafa Kemal’in örnek alındığı, onun izinde giden, yönetim tarzı olarak düşüncesini benimseyen ülkelerin varlığı hakkında bilgi istenmişti… Sadece izinden gidilen bir ülke değil umudun doğduğu yerdi bir zamanlar Türkiye...

Türkiye, iti-uğursuzu bayrağımızı selamlatarak geri gönderdiği zaman Suriye'de Filistin'de halk Türk bayraklarıyla sokağa dökülmüştür. Ulu Önder öldüğünde İran'da bir ay milli yas ilan edilmiş, Hindistan'da, 18 Kasım, Kemal Günü olarak kabul edilmiş, bayraklar yarıya indirilmiştir. Tunus'un bayrağına bakarsanız çok az farkla Türkiye bayrağını görürsünüz. Çin, Ulu Önder'den ve Türk devrimlerinden inanılmaz derecede yararlanmıştır. Asya ve Afrika halklarının bağımsızlık kahramanları, Atatürk ve Türk ulusudur. Bağımsızlık savaşını veren Türkiye, din, dil, ırk ayrımı olmadan tüm doğunun yıldızıdır. (Alıntı Anonim)

Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O'nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik. İkbal (Şair-Pakistan)

Atatürk, yalnız Türk Milleti'nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. O'nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk. (Bayan Sucheta KRIPALANI Hint Parlamento Heyeti Başkanı)

Kemal Atatürk yalnız bu yüzyılın en büyük liderlerinden biri değildir. Biz Pakistan'da O'nu, gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. O, yalnız sizin ulusunuzun sevgili önderi değildir. Dünyadaki bütün Müslümanlar gözlerini sevgi ve hayranlık duyguları ile o'na çevirmişlerdir. (Cumhuriyet, 10 Kasım 1963. Eyüp Han (Pakistan Devlet Başkanı )) Bizde Müslümanlık düşmanı olarak lanse edilmeye çalışılır hala!

“Bütün ömrüm boyunca Türkiye’nin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm.” (Haiti Cumhurbaşkanı’nın mezar taşına yazılmasını istediğini belirttiği Vasiyet Metninden.)

Eski Osmanlı İmparatorluğu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti'nin kuruluşu, bu çağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur. Atatürk' ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur. (Maurice BAUMANT (Profesör))

Bu yazılar sadece Mustafa Kemal’in özellikle bağımsızlığa giden yolda ne kadar önemli olduğunu gösterir niteliktedir. Bunun yanı sıra dünya barışı için önemi de tartışılmaz… Mustafa Kemal ve Ülküsünün Türkiye Cumhuriyeti üzerinde başarısızlığa uğratılmak istenmesinin sebebi (ki 1938’den beri uğraşılıyor ama hala becerilemedi), emperyalist devletler için çok büyük bir tehlike oluşturuyor olmasından kaynaklıdır.

Çift kutuplu dünyadan tek kutuplu dünyaya geçilişte, sömürü düzeni için, alternatif yok, buna devam edilecek alt iletisi verilmekte aslında… Bu durum karşısında tam bağımsızlık söylemiyle yola çıkan, tüm gidilecek yolların bilime çıkması gerekliliğini söyleyen, savaşın sadece bağımsızlık için verilmesi gerektiğini onun haricinde ülke içinde ve dışında barış içerisinde yaşanılmasını öğütleyen bir kişi ve yönetim biçimi, tabii ki tehlikeli bulunulacak ve yok edilmeye çalışılacaktır. Yoksa silah sanayi, ilaç sanayi ağır hasar alacak, eşitsiz gelir dağılımı, açlık, sömürü yok olmaya başlayacak, herkesin insanca yaşama kavuşması yönünde bir hareket başlayacak ve bu egemen güçlerin de çok hoşuna gidemeyecektir.

Bu durumun oluşabileceğini gösteren bizden olmayan sözler ise aşağıda devam etmekte…

Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk' ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar. (Profesör Herbert MELZIG(Tarihçi))

“Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir.” (Bir Tahran Gazetesinde yayımlanan şiirden)

O kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı. (Prof. Walter L. WRIHT Jr.)

Atatürk Türkiye' yi tek düşman kalmaksızın bırakmıştır. Bu zamanımızın hiçbir devlet şefinin başaramadığıdır. (Alman Volkischer Beobachter Gazetesi)

Bir milleti, uçurumun kenarından sarsılmaz azmiyle kurtaran, kuvvetlendiren, yükselten yöneticiler arasında Atatürk, en birincisidir. (Timpul Gazetesi-Romanya)

Vatanını muhakkak bir parçalanmaktan kurtararak devlet gemisini güvenilir bir limana götürdükten sonra milletinden bir taht istemedi. O, kelimesinin bütün anlamıyla bir insan, eşsiz bir dahi, kahraman bir asker ve siyaset adamı idi... (Elifba Gazetesi-Suriye)

Bütün bu sözlere ek olarak bir Fransız olan Claude FARRER’in sözü: “O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O'na çok uzaklardan bakmak gerekir.” anlamlıdır Türkiye için…

En son ben Barış GEZGİNCİ olarak diyebilirim ki: “Eğer bir kişi Türkiye Cumhuriyeti üzerinde aydın olduğunu söyleyip, Mustafa Kemal’in artık peşinden gidilecek birisi olmadığını söylüyorsa, şayet ülke ve halk düşmanı değil ise, cahil bir entelektüeldir.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ulusal egemenliğimizin bir zerresini dahi vermeye yeltenenlerin kafalarını koparacağınızdan eminim." (1923, Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri c.2, s. 71-72) O kadar emindi ki Ata'm...Şimdi şu halleri görünce neden o zaman yaşamadım ki diyorum kendi kendime...Sevgiler!

Serçe! 
 30.08.2008 18:31
Cevap :
Hayatı kaypak yaşayanların çoğaldığı noktada ve ülkesini sevmekten yoksun yöneticilerin eline kalmışken ülkem o zamanları özlememek çok mümkün değil... Bu günü o zamanlara benzetmek için çalışmak gerek sadece... Sevgiyle...  01.09.2008 10:27
 

Özellikle Claude Farrer'in sözünden etkilendim.Bizde,başka bir Atatürk yaşıyor,o'ndan çok uzak...Anlayamıyoruz. Bu sözlerde,biraz silkindim kendi adıma. Yazını belli zamanlarda okumak için saklayacağım.

Yorgun Çingene 
 21.02.2007 11:39
Cevap :
Beğendiğin için sevindim... Biz hep içinde olduğumuz için fark edemiyoruz da... Tasavvuf ta da vardır bu tip söylemler... Aynı mantık esasında... Sevgiyle...  21.02.2007 12:54
 

Allaha sığınırım cahilin şerrinden...Sevgili Barış yüreğim; siz gibi gençlerin Cumhuriyetimize bizlerden daha iyi sahip çıkacaklarını liderimizin izinden asla ayrılmayacaklarını duyumsuyor, gururla... Bütün dünyada büyük bir etki yapan, yaptığı her devrim ve milliyetçi kişiliği örnak alınan,anlaşılan insan Atatürk; kendi vatanında şerlerinden Allaha sığındığım cahiller tarafından unuttturulmaya çalışılıyor...Vatanı parçalamaktan, manda olmaktan kurtarmış, dinimizi idame ettirebilme hakkımızı sağlamış olmasına rağmen asla kendine bir paye istememiştir. Yüce gönüllü Atam sen rahat uyu, ardından geliyor Türk vatanının ŞANLI EVLATLARI... Blog yazın için teşekkür ederim. Esen ka.l

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 19.02.2007 23:55
Cevap :
Rica ederim. Ben sadece borcumun bir kısmını ödüyorum... Bunun yanında gençten çok orta yaşa girdim ben de galiba :P Biz çokuz, sadece birbirimizi bulmamız gerekiyor... Sevgiyle...  20.02.2007 7:38
 

Tarihte yaptıklarıyla,geride bıraktığı eserle öyle sağlam bir yeri var ki önyargısız kalplerde onun, bırak anlamak istemeyenler anlamasın onu sevgili barış. Çünkü daima azınlıkta kalmaya mahkumdurlar tarihin gerçekleri karşısında...

Cem BARIŞ 
 19.02.2007 16:49
Cevap :
Önyargılı olanlar da bir şey diyemeyeceklerini bildikleri için öfkeyle saldırıyorlar zaten... ama onun her noktada örnek olması nedeniyle en fazla içiyordu diyebiliyorlar... Sevgiyle...  19.02.2007 18:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 576
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 1867
Kayıt tarihi
: 08.06.06
 
 

İnsanın kendisini anlatması zor. Beykoz, Saint Benoit, Psikolog. Bu kadar... Detay gerekiyors..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster