Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '16

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
302
 

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir, Nasıl Açılır? Tüm Soru ve Cevapları

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir, Nasıl Açılır? Tüm Soru ve Cevapları
 

Anlaşmalı Boşanma


 Anlaşmalı Boşanma Davası İçin Neler Gerekli

Günümüz Türkiye’ sinde çiftlerin en hızlı ve en sorunsuz şekilde tabir edilebilecek biçimde boşanabilmeleri Türk Medeni Kanunu kapsamında mevcut olan boşanma yöntemlerinden birisi olan anlaşmalı boşanma davası ile mümkün olabilmektedir.

Temel olarak tarafların boşanma davasının öncesinde tüm konulara ilişkin olarak tam anlamıyla mutabık kalmalarıyla gerçekleştirilebilen anlaşmalı boşanma davasında kapsamın çok geniş olması dolayısı ile işleyişin dikkatli bir şekilde yürütülmesi çok büyük bir önem taşır.

Boşanma kararının alınmasının ardından evlilik birliğinin sürdürülemeyeceğinin mutlaka her iki tarafın kabul edilmesi gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Dava Nedir?

Anlaşmalı şekilde boşanmak isteyen kişilerin Türk Medeni Kanunu çerçevesinde belirlenmiş olan evliliklerinden itibaren en az 1 yıl geçmiş olması gerektiği konusuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Söz konusu olan 1. Yılın doldurulması nikah tarihinden itibaren göz önünde bulundurulur.

Açılacak olan anlaşmalı boşanma davası içerisinde eğer mevcut ise çocukların ya da çocuğun velayeti, nafaka ya da tazminat gibi önemli hususların dışında mal paylaşımı ve diğer etkenlerin boşanacak çiftler arasında anlaşmaya varılması gerekir. Sonuç olarak anlaşmalı boşanma davasında adından da belli olduğu gibi boşanma kararı alan çiftlerin her konuya ilişkin olarak anlaşmaya varmış olmaları gerekir.

Anlaşmalı boşanma davalarında çiftlerin bir anlaşmalı boşanma davası protokolü oluşturmaları gerekmektedir. Söz konusu bu protokol içerisinde de anlaşmaya varılan tüm hususların açık şekilde tamamının belirtilmesi gerekiyor. Ayrıca bu protokolün her iki eş tarafından da imzalanması ve mahkemeye aslının sunulması gerekir.

Bu noktada Aile Mahkemesi’ ne kesinlikle protokolün fotokopisinin değil aslının verilmesine dikkat edilmelidir. Söz konusu olan anlaşmalı boşanma davası duruşma gününde her iki tarafın da mahkemede bulunması gerekir.

Bu noktada mahkeme tarafından tarafların aynı duruşmada karşı karşıya gelmek istememeleri durumunda taraflara duruşmaya katılımlarını ayrı ayrı gerçekleştirebilme hakkı da vermektedir. Ancak bu durumun dava sürecinin uzamasına yol açabileceğinin de anlaşmalı boşanma davası açacak çiftlerin bilgisinin olması gerekir.

Avukat İlkay Uyar Kaba

https://ilkayuyarkaba.av.tr/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 957
Kayıt tarihi
: 14.02.15
 
 

EĞİTİM: Eskişehir Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2004  Arabulucu: Arabuluculuk daire Başkan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster