Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '21

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
131
 

Anlatı Sanatı

Feodal etik veya sınıfsal etik  kadrajına alınan kentsoylu yönelim veya kırsal yaşantı... Anlatının deviniminde evler, atölyeler, dükkanlar, tarlalar... durmakta olan bir noktaya göre yer değiştirmekte olan bireylerin eylemlerini  görünür kılan bir dizi ifade içerir. Tacirlik, zanaatkarlık, çiftçilik, kölelik... betimlemelerinde devralınan retorik- söz söyleme sanatı gaddar ruhlarla aralarında neden sonuç ilişkisi varmış gibi birleştirilen parataksik yaşantı düzleminde kurgulanır. 

Birden fazla karmaşığın bir araya geldiği masif vakalar nüans zenginliği açısından değer bulurken mantaliteyi sarsar. Faal kahramanların tamamı reaksiyonu hızlandırıcı katalizör işlevinde iken sentaktik-sözdizimsel bağlantılar zamansal, mekansal, nedensel,ayırıcı, amaçsal,tamamlayıcı,antitetik,koşullandırıcı, kıyaslayıcı... kurgusu ile iç içe geçer. Fenomenlerdeki kesintisiz ve ritmik geçişler anlatı sanatının hareket akışını belirler. Zaman- mekan perspektifinde zaman-yazgı-bilinç üçgeni ile gerçekleştirilen paradoksal sahne semantik- anlambilimsel düzlemde sembol ve figür karakterler olarak okuyucuyu içine alır. 

Metoforlarla idealize edilen duyusal yaşantı, idealin kendisi ile zıtlık içinde uzun soluklu çekim gücü oluşturur ve yapısını bu çekim üzerine inşa eder. 

Bahsi geçen inşa bir kaç dizelik şiir yahut yüzlerce sayfalık bir kitaptır. Bu nedenle anlatıların eser sayılması semantik düzlemdeki kademesine, geçtiği kültürel periyotlardaki aks eksenine bağlıdır. İyi bir eser inşası kuşkusuz antropolojik bakış açısının genişliğine bağlıdır. 

 

 

Nizamettin BİBER, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Parataksik yaşam düzlemi hakkında

Derya Kızılgöz 
 21.06.2021 9:28
 

Fazlaca zorlu kavramın kullanıldığı sıkı bir deneme okudum. Parataksik yaşam düzlemi kavramı? açarmısınız lütfen! Antropoloji insana yaşam açısı sunar mı? Derya hanım, dimağnıza sağlık, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 11.05.2021 21:28
Cevap :
Yorumunuzu yanıtlamıştım hala görünmüyor. Yeniden yazmak için biraz daha bekleyeyim. Teşekkür ederim.   17.06.2021 19:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 114
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster