Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '16

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
259
 

Anlatılan ruhun yanında bedenimiz basit, bu ruh bu bedene nasıl sığıyor?

Anlatılan ruhun yanında bedenimiz basit, bu ruh bu bedene nasıl sığıyor?
 

Bedenim kolay, et ve kemik yığını… Ya ruhum? Ruh ile ilgili anlatılanlar aklıma geliyor da bu ruhun bu bedene nasıl sığdığını anlamıyorum.

Ruhumuz bir nefes, vücudumuzun çıkardığı bir ses, bilinmeyen yerinde saklı bir giz değil, bir dünya. İyi de bu dünya nerede? Var demek kolay, var olduğuna inanmak zor.

Bedenimiz dışında bir de ruhumuz olduğu söyleniyor… Ruh dediğimiz can ise can da nefes ki mantıklı. Ama ruhsal dünyamız deniliyor. Vücudumuz ölecek ruhumuz kalacakmış. Ruhlar âlemi… İşte bu küçücük nefes ile bu sonsuz dünya arasında bağlantı kuramıyorum.

İçimizde ne var? Bağırsak, kalp, ciğer, böbrek… Ruh yok mu? İçimizdeymiş… Nerede? Peki din olmasa yine ruh diye bir şey olur muydu? Ruh dinin yattığa bir kavram. Dine inanmayan ruha da inanmaz. Ateistler ruh var diyorlar mı? Bilmiyorum…

Ruh çok önemli… Biz ruh ve bedenden meydana geliyormuşuz… Bedene dokunuyorum ama ruhu göremiyorum. Ruh gerçekten dinin yarattığı bir kavram mı? Din olmasaydı ruh olmayacak mıydı? Bilim adamları ne diyorlar bu konuda? Konuşanı duymadım… Din konuşuyor o da var diyor. Dine inanmayanlar da ruh var diyor. Belki bilim de ruh var diyor. Dini bir tarafa bırakırsak böylesine hayatımızın önemli konusu var ise açıklaması olmaz mı?

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Süleyman bey, gerekli açıklamaları yapmış Korkut...Ben şöyle bir katkı yapayım: Gözümüzün önünde ölen bir insandan maddi anlamda hiç bir şey eksilmediğine, hiç bir organı çıkıp gitmediğine göre, hayatiyet neden bitiyor?...Demek ki, bizim göremediğimiz ve beden mekanizmasına can veren bir şey bu bedenden ayrılıyor...İşte ona ruh diyoruz...Geride ise, dünya şartlarına göre yaratılmış bir mekanizma olan beden kalıyor ve o da yapıldığı maddeye dönüşüp çürüyor...Ama hayat sahibi olan Ruh başka bir boyutta yaşamaya devam ediyor...Selamlarımla

ali açıköz 
 18.10.2016 0:21
Cevap :
Bu güzel yorum için teşekkür ederim sayın yazarım.Sağlık mutluluk dileklerimle.  20.10.2016 19:27
 

Benim aklım diyor ki ruh bedenden ayrı var olabilecek bir gerçeklik değil. Ruh, bedenin duygusal fonksiyonu bence. Yüceliğine rağmen bedene sığması da bundandır. Tıpkı Keban Barajında var olan elektriğin tüm memlekete yayılması gibi diğer bedenleri de etkileyen bir enerjisi vardır. Beden öldüğünde ruhun kalması, (bir bakıma yaşamaya devam etmesi) diğer bedenlerdeki etki süresi kadardır.

Muharrem Soyek 
 17.10.2016 19:43
Cevap :
" Ruh bedenin duygusal fonksiyonu bence. Yüceliğine rağmen bedene sığması da bundan"  20.10.2016 19:21
 

Benim inancım, elle tutulmayan herşeyimiz RUH: Zihin, hafıza, duygularımız, sezgilerimiz, ille vicdanımız ...vs. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 17.10.2016 12:48
Cevap :
Bence de bu daha mantıklı bir yaklaşım...  17.10.2016 14:24
 

düşünmeye değer...

Abdülkadir Güler 
 16.10.2016 11:26
Cevap :
Evet, teşekkür ederim.  17.10.2016 15:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6190
Toplam yorum
: 15196
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster