Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
501
 

Anlayana sivrisinek saz, bana ise davul zurna az

Anlayana sivrisinek saz, bana ise davul zurna az
 

Yazıya dikkat çekmek amaçlı konulmuş, yazı ile ilgisi bulunmayan resim :)


Anlamadığım şeyler var.

Örneğin Beyoğlu’nda tecavüze uğramış genç kızın haline acışırken, blog sayfasında bu kızcağızın resmini yayınlayanları anlamıyorum. Veyahut, gazetelerde benzer dramların resimlerini görünce, insanlar gözleri bir bantla kapatılınca tanınmaz mı sanılıyor da, rahat rahat fotografları yayınlanıyor diye, bunu anlamıyorum.

Ve buna kanunen izin veriliyor olmasını anlamıyorum. Eğer veriliyorsa.

Ve bazen gözleri siyah bantla kapatılmaya çalışan mağdurun, gözlerinde olması gereken bandın alnında çıkması sonucu fotografın ayan beyan ortada oluşunun gözden kaçmasını anlamıyorum. Hiç gazetelere bununla ilgili dava açan olmuş mudur merak ediyorum.

Başıma kötü bir şey gelse, en son isteyeceğim şeyin fotograflarımın her yerde dedikodu gibi dolaşması olacağını düşünüyorum. Gazeteler düşünmüyor mu, bunu anlamıyorum.

Bir gazetede bir zanlıdan, önce isminin baş harflerini yazarak, başka bir paragrafta ise açık açık adını ve soyadının yazılarak bahsedilmesini hiç anlamıyorum. Ve buna gülüyorum ayrıca.Esas en çok anlamadığım, başka dramları hayatımıza bu kadar sokmanın bir faydası var mıdır, bunu anlamıyorum. Tecavüzler, ölümler, kazalar, işkenceler…Acaba ana haber bültenlerinde illa ki yer alması nedendir, bunu anlamıyorum. Bunlardan haberdar olmak da gerek diyenleri de anlamıyorum, anlamak da istemiyorum.

Bir doğru dile getirildiğinde herkes yürekten destekleyerek, yanlışları eleştirdiği zamanlarda ise, peki bu yanlışları yapanlar kimler, uzaydan mı geldiler diye soruyorum kendime.

Bence insanlığa şu üç şey hava su gibi gerek: Özeleştiri, vicdan (veyahut Allah korkusu) ve empati.

Ve bunca tecavüze, vicdansızlığa, haksızlığa, hırsızlığa rağmen, insanın içindeki “iyiye” inandığım, inanmak istediğim için kendimi anlamıyorum bazen.

Ve yazıma çıplak kadın resmi yerine çıplak erkek fotoğrafı koyarak dikkat çekme çabamı feministleştirdiğim için kendimi pek bir zeki buluyorum şu an :)) Önce hoş bir bayan resmi seçmiştim yazıma ama sonra bir bayan olarak bayanların kullanılmasına katkıda bulunuşumu hiç anlayamadım ve çok kızdım kendime. :)

eMPe3 çalarımdan: Nükhet Duru-Sevda

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

o yazıları hem de haber bölümünde uzunca süre asılı kalan yazıları blogu her açışımda görmemek için kaç gündür habercimden giriyorum bloga. dolayısı ile yazınızı geç gördüm. ama gene de geç de olsa teşekkür etmek istedim.. 32 kısım tekmili birden tefrika edilen bu üzücü olay mağdurun resmiyle de destekleniyor. ve sanırım yazanın yazma amacı da gerçekleşiyor, epeyce " tık " alıyor ne yazık ki. bu çok güzel ve duyarlı yazınız için sağolun. sevgiler. selamlar

mor lale 
 22.10.2009 18:53
Cevap :
Asıl ben teşekkür ederim yorumunuz için :) Aynen dediğiniz gibi, ben de rahatsız oldum, uzun süre duran o fotograftan...Sevgilerimle...  23.10.2009 13:44
 

çok doğru, aynı hisleri paylaşıyorum sizinle. Hassasiyetiniz takdire şayan. Şunu da belirtmeden geçemedim sevgili hayalet! Aşmışsınız kendinizi resim konusunda :)))))

ElçiNSevgİ 
 22.10.2009 10:25
Cevap :
:))) Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgilerimle...  22.10.2009 16:12
 

Çok önemli bir konuyu, mizah da katarak bize zevkle okuttuğunuzu belirtmek isterim. Bazı blog yazarları da bu konuyu işlemişler de, maalesef mağdurun resmini de eklemeyi unutmamışlar:))) Hem kızıyorlar bu kızın resmi neden yayınlanıyor diye, hem de kendileri yayınlıyorlar. Şimdi bu millete ne anlatacaksın ki.Anlamaz. Bir de bizim gibi onları anlamayanlar var:)) Biz onları heeeeç anlayamayacağız:)Yalnız başımıza ne geliyorsa allah korkusundan geliyor, onu da belirtmek isterim. Allahtan korkulmamalı, sevilmeli bence. Korktukları için cennet kapışmasına giriyorlar, burada ki gerçek yaşamı unutuyorlar:)Herşeyi diğer yaşamları için yapıyorlar.Oysa burada gerçekler var, bir hayat sürüyor.İnsan var, insan sevgisi var,çocuklar var, korunmaya muhtaç.Korku ile değil sevgi ile yaşayalım. İyi insanın kimseden korkacak birşeyi yoktur.Resim çok iyi seçilmiş bence:))Saygılarımla.

SINIR 
 21.10.2009 16:18
Cevap :
Melda Hanım öyle güzel bir şey söylediniz ki...Allah'tan korkmaktan önce sevmek lazım, kesinlikle doğru...Zaten sevdiğimiz için incitmekten korkarız sonrasında da...Çok teşekkür ederim ziyaretiniz için.Sevgilerimle...  21.10.2009 21:04
 

Anlamadığınız pek çok şeyi inanın ben de anlamıyorum. Şu tv.ler bir gün bizi şaşırtsa örneğin ne hoş olur di mi? Haber programını bir hastaneden başlatsa mesela. Şu hastanemizde bu gün şu kadar bebek dünyaya geldi deyip bir iki anneyle röportaj yapsa. Oradan geçse bir caddede önceden bozuk olan trafik işaretlerinin artık düzeltildiğini haber verse, öteden bir başarı, bir buluş, bir çalışma, bir rapor vs vs vs gibi insana hayata dair umut veren, yaşam sevinci enjekte eden haberler olsa... Hayat bayram olsa :))) Çıplak erkek fotoğrafı konusunda diyeceklerim başka zamana kaldı :) Ama özetle estetik meselesi sevgili yazarım. Sevgiler size.

Emine Supçin 
 21.10.2009 11:10
Cevap :
Bilerek mi yapıyorlar ne dersiniz? Birileri bilerek mi karamsarlık, umutsuzluk pompalıyor üzerimize? Komplo teorileri kısmına girdi burası :) Kesin Amerika'nın parmağı vardır. :) Çıplak erkek resmine yorumlarınızı da çok merak ettim :) Sevgiler, teşekkürler...  21.10.2009 11:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 159
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 517
Kayıt tarihi
: 03.10.09
 
 

Psikoloji mezunuyum, ve bundan dolayı olsa gerek kendini analiz edip hırpalama konusunda oldukça iyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster