Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '20

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
77
 

Anna ve Mürsel'in hikayesi

Anna ve Mürsel'in hikayesini biliyor musunuz?  Yeni medyada arı üreticilerinin bilgi alış verişi yaptığı bir sayfada tanışan Anna ve Mürsel'in garip aşk hikayesini çözmeye çalışıyorum, bu aşk hikayesi gerçek mi, kurmaca mı anlayamadım…
 
Bu aralar kendimi ‘The Learning Channel’ kanalının hazırladığı programları izlerken buluyorum. İnsan hayatından değişik konuları araştıran reality show yayınlayan bir kanal.
 
Kim bu TLC kanalı sahibi araştırdım. Cnbc-e kanalı 2016 yılında TLC'ye satılarak hayatımıza girdi. TLC ise Discovery, Inc. adlı bir Amerikan küresel medya ve eğlence şirketinin kanalıdır. Şirket 1985'te tek bir kanal olarak başladı, Discovery Channel. Bugün ise DCI'in dünya üzerinde 170 ülkede, 33 dilde, 1.5 milyar katılımcısı ile 100'ün üzerinde kanalı ve 29 eğlence markası var. Discovery Communications Silver Spring, MD/USA'de kuruldu. (Vikipedi)
 
Yayınladıkları programlar kurgu ve gerçek hayat hikayelerini anlatan reality show yayınları. 350 kilodan 100 kiloya inmeye çalışan insanların çabaları, aldatılan eşlerin aldatma ve aldatılma hikayeleri, Zengin suçluların hayat hikayeleri, birbirini tanımayan kişilerin korkunç buluşma hikayeleri, Dünya nın değişik yerlerinde iyi veya kötü evler satmaya ya da satın çalışanların hikayeleri.
 
Yani normalde otururken hiç aklımıza gelmeyecek hikayeler...
 
Özellikle, TLC kanalında Evliliğe 90 Gün (90 Days Fiance) program ilgimi çekti. Reality programın konusu Amerika dışında aşık olup,  90 gün oturum (K1)  vizesi ile ülkeye yerleşmeye çalışanların hikayesini işleyen bir program.
 
İlginç aşk hikayelerinden en masumu Anna ile Mürsel'in hikayesi. Mürsel'in hikayesini anlatmadan başka bir çift ilgimi çekti, Amerikalı zengin iş adamının Brezilyalı bir kıza aşık oluyor ve kız ülkesinde yaşarken kredi kartını teslim ediyor. Aşık olduğu bayan ülkesinde bir taksi alıyor ve kızkardeşi çalışıyor ve kadın Amerika'da adamla evlenmeye geliyor işin en absürt yanı adamın bu alış verişten Amerika da haberi oluyor. Erkek evlilik sözleşmesi yapalım deyince kız ağlıyor.
 
Mürsel Mistanoğlu bu aralar USA'de en çok konuşulan Türk. Antalya Kepezli Mürsel ailesi ile yaşarken, internette tanıştığı ve Türkiye ye çağırdığı Nebraskalı Annayı gezdirir.  Anna ve Mürsel birbirleri için yaratıldıklarını düşünerek USA'de evlenmeye karar verir Mürsel, K1 vizesi ile USA'ye gider.
 
Aslında buraya kadar herşey bilindik hikayedir. Çoğu genç sözüm ona hayatını kurtarmak için Türk rivieralarına gider orda bir turist kızı aşık edip, olup yurtdışına kaçmaya çalışır.  Genelde sonu hüsranla biter kızdan ayrılır ama ülkeye yerleşir ve köyünden bir kızı da oraya götürür.
 
Mürsel'in durumu biraz farklı, bir Anadolu delikanlısı olan Mürsel Mestanoğlu. Anna'ya yasaklar koyar kısıtlamalar getirir ama kendi Annanın çocuklarını ailesine anlatmaz. Sanki ülkemizde yaşayan çocuklu insanlar illah bekarla evlenmek zorunda imiş gibi davranır. Hadi bunu da geçtim. Arkadaş sen aşkından ülkeyi terk ediyorsun. Türkiye deki ailene neden anlatmıyorsun Anna'nın durumunu. Mürsel Antalya da yaşamasına rağmen ilkokul seviyesinde Türkçe ve İngilizce konuşan bir arkadaşımız, arıcı olduğunu söylemesine rağmen hiç mesleği ile ilgili bir bilgi paylaşmadı ve ülkede yatmaktan başka bir şey yaptığını görmedim.  Kişisel fikrime göre Mürsel'in Türkiye de bir mesleği ya da becerisi olmadığını düşünüyorm. İşte bir tek cesaret edip Anna için (!) USA'e gitmiş inşallah en azından aşkına sahip çıkar.
 
Türkiye'de insanlar aşkına sahip çıkar, bir yolla çıkmışsa eşini yalnız bırakmaz, İzlediğim son bölümde Mürsel ağlayarak havaalanına gitti. Bakalım Mürsel'in maceraların izleyeceğim. İnşallah bunların hepsi kurgudur diyorum, başka da bir şey söylemiyorum. İyi seyirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8787
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster