Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '16

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
1583
 

Anne baba çocuklarını eşit görebilir ama eşit sevemez

Anne baba çocuklarını eşit görebilir ama eşit sevemez
 

Kaldı ki aslında eşit de göremez. Eşit değillerse nasıl eşit görsün. Çocuklarınızdan biri vali olmuş, diğeri çoban. İkisini de aynı ölçüde seviyorum deyin bakalım.

Bunlar önemli değil, çocukta oluşturulan yanlış algı önemli. Çocuk ne olursa olsun annem babam beni diğer kardeşlerimden ayırmaz diyor. Ama bu doğru değil. Anne baba başarılı çocuğunu daha çok sever. Güzel çocuğunu daha çok sever. Aklı başında söz dinleyen çocuğunu daha çok sever.

Bu şehir efsanesinde sadece şu doğrudur “Anne baba çocuğunu atmaz” ki bunun bile istisnaları vardır. Anne babanın çocuklarını sevmesi aslında pek de önemli değil. Benim annem babam beni kucağına da almadı sevmedi de; ben de onları sevmezdim zaten. Gerekli de değil, sevgi de neymiş. Bu konu abartılıyor, sevgiyle büyüyen çocukları da görüyoruz.

Şimdi burada bu şehir efsanesi yüzünde çocuklarda “Beni de sevsin, bana da ilgi göstersin” şeklinde beklenti oluşuyor. Bu sevgi değil aslında değer vermek. Herkes ister. Değerini kendin yaratacaksın koçum! Burnunu silmeyi bilmeyen birini çocuğum diye sevemem herhalde. Ben de çocuklarımı beğenmiyorum. Ama kendimi de beğenmediğim için sesim çıkmıyor!

Kaldırın böyle şeyleri ya! Çocuğumu severim, tatlı olduğu için. Tatlı olduğu için vanilyalı pastayı da severim. Bu saçma sapan şehir efsaneleri çocuk bakımından anne babaya bağımlılık, anne baba bakımından da çocuk üzerinde baskı yaratıyor. Ve bu bağımlılık, bu baskı çocuğun hayatını etkiliyor. Çocuğum beni babası olduğum için sevmek zorunda değil. Ama iyi bir adamsam sevsin yani.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Babam en çok beni sever mesela:)

Selda Çakmak 
 26.02.2016 9:50
Cevap :
Bunu belli etti mi? Akide şekeri aldı mı sana? Nasıl anladın en çok seni sevdiğini. İnsan hisseder değil mi?  26.02.2016 15:29
 

Kerim Kardeş hiç evlatlar birbirinden ayırt edilir mi iki evladımı da çok seviyorum.Selamlar esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 24.02.2016 21:24
Cevap :
Sen başkasın tabii ki ablam...  26.02.2016 18:42
 

Sağlıklı, güzel ömürleri olsun. Hepsinin bahtı açık olsun.Benim oğlanda Mart doğumlu. Kız çocuğuna sahip olmak güzel olurdu. Bence aileniz de sizi seviyordur, eskiden çocuk sevilmezmiş ya ayıp diye, belkide sevgilerini gösterememişlerdir

Sevim Güney 
 24.02.2016 20:40
Cevap :
Mart doğumlu mu? Mart bacadan baktırır ama. Umarım öyle olmamıştır.Ben üç yaşıma kadar yürümemişim.Validem Lassa lastiklerinden altlık dikmiş. Bundan adam olmaz deyip tam umudu kesecekleri zaman cevval bir şekilde ayaklanmışım. Yürüsün diye köyden ekmek toplamışlar ve o kışı o ekmekle geçirmişler. Annem iyi ki yürümedin oğlum,sayende doyduk derdi.  26.02.2016 19:08
 

Bende inanmıyorum, Anne Babanın çocuklarını ayırmadan eşit sevdiğine; Ayrım yapıyorlar, eşit sevmiyorlar, değer vermiyorlar. Benim bitane olduğu için sorun yok sanırım. Ama şaka bi yana. İlgi ve değer çok önemlidir. Kim ilgiden, verilen değerden hoşlanmaz ki...? Şuna da katılmıyor değilim; "Anne babaya bağımlılık ve çocuk üzerinde oluşturulan baskı." Yine çocuklarımızı karşılıksız, çıkarsız sevmekten, ilgiden ve değerden yanayım. Onlar nasıl yaratsınlar kendi değerini. Biz onlara değer verelim, bunu hakkettiklerini görsünler.

Birgül YILMAZ 
 24.02.2016 16:02
Cevap :
Senin gibi insanları ayrı tutmak gerekiyor arkadaşım.Anlamlı yorumuna da bakınca zaten bu ortaya çıkıyor.Aklın Aynştayn gibi, yüreğin Leyla gibi. Hem mantıklı hem duygulusun.  26.02.2016 15:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5773
Toplam yorum
: 14545
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster