Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '10

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
1081
 

Anne-Baba olmak zor zanaat…

Anne-Baba olmak zor zanaat…
 

Alıntı


Ben henüz anne değilim ki baba olmamda anatomik olarak imkansız zaten,evet çocuk sahibi değilim daha ebeveyn olamadım ama bazen kendimi onların yerine koyup da hayata bakınca,altı çocuğum olsun isteyen ben bile çok korkuyorum ebeveyn olmaktan.
Benim anne-babamın üç çocuğu var ve üçümüz ömürlerine bedeliz maşallah.Her birimiz farklı teldeniz…
Babam iki çocuk isterken annem dörde kadar yolu var dermiş gençken,olsun olmasın babam iki çocuktan başka istemem derken birde üçüncü merhaba demiş dünyaya,iyi ki de doğmuş tekne kazıntısı,tam bir tatlı bela…
Ee annemde haklı çok çocuk demekte,ne de olsa kalabalık evde büyümüş,o zamanın koşulları ile düşünmüş ama şimdi hepimiz büyüyüp dertlerimizi de büyütünce bizlere,yeğenlerine,herkeslere ‘aman tek çocuk yeter bir anne babaya’ der,ama kendisi bunu fark edene kadar epey yol kat etmiş oldu.
Denir ya hani bir elde beş parmak var ama beşi de birbirine hiç benzemez diye işte biz de,bir evde yetişmiş üç kardeşte çok farklıyız birbirimizden.
Bir de aynı evde yaşayan beş farklı birey olunca tam bir cümbüş bizimkisi.
Annem çok klasik bir annedir,her anne gibi fedakar,sevgi dolu,despotluk edecek derecede otoriter,bazen fazla katı,gelenekçi,zor seçici,ee biraz asabi ama yine de her zaman ilk baş vurulan kapıdır evde,her evdeki anne gibi yani…
Babam ise çok çok daha farklı,yani bırakın biz üç çocuklarını bizler yokken bile nasıl olmuşta evlilik yapabilmişler bir muamma diye düşünürüm hep ama kısmet denen şeye ve geçmişin aile anlayışı ile yetiştiklerine dikkatimi çekince evet olabilir demekten kendimi alamıyorum.Çünkü önceden hep ‘alttan al,doğduğun evden öldüğün eve gidiyorsun evlenince’ diye tembihlerle birleşmiş hayatlar ne kadar zıt kutuplarda da olsalar bir çok zaman annem bir çok zaman babam alttan alarak geçirmişler uzun seneleri…
Evet babam diyordum,o annemin tam tersi her zaman çağımız babalarından çok daha çağdaş,geniş görüşlü davrana bildiği noktalar vardır mesela,bu yirmi sene öncede böyle idi,on sene öncede bugünde öyle,ama baba işte hep bir mesafe vardır aramızda.Annem ne kadar despot ise babam o kadar rahat,annem ne kadar katı ise babam ona göre daha esnek.Babam daha sakindir,olabildiğince az gelenekçi(tabi onunda bazı tabuları yok değil),o da hep sevgi dolu ama annem kadar belli etmez hiç,hep mesafelidir.
İşte birbirinden bile bu kadar farklı iki insan birde bambaşka üç evlat sahibi olunca başlıyor işte anne baba olmanın zorlukları.
Abim çok sakin bir çocuktur,hep akıllı,her zaman hayırlı evlat diye örnek gösterilenlerden,çalışkan,uslu,laf anlayan,anne babama ayak uydurmaya çalışan bir çocuktu pekte zorlanmadılar sanırım onu yetiştirirken nede olsa esnek hamur ne şekil versen alıyor yavrucak:)
Ben de tam tersi,inatçı,nazlı,şımarık,hep bildiğini okuyan bi tip.Abim akşam sekiz dedi mi evde iken,ben erkek olsam gece yarılarından önce eve girmez bir çocuk olurdum herhalde,hep de bunu söylerler zaten.Bende biraz deli cesareti denen o tılsımdan var? Abim ne kadar laf anlayan,anne babaya ayak uyduran bir çocuksa bende o kadar dik başlı bildiğini okuyan,hatta çoğu zaman şükür ederler kız olduğum için ee ne de kız olmanın cesareti kırdığı noktalardan dolayı ele avuca sığdırıyorlar,yoksa çek elini al başına belayı bir çocuk olurdum kesin.Evet o gelenekçi anne babaya karşı frapanlıklarım vardır.Mesela haftasına sürmeden değişen saç rengim,ağzıma geleni pat diye söyleyişim felan onları kudurtmuyor değil ama ne yapsınlar seda işte diye alıştırdılar kendilerini? Ben hep diyorum onlara,bu dünya da ki cezanızı çekin diye Allah beni vermiş sizi, ceza gibi kızım diye de ‘buna şükür beterde olabilirdin’ demekten eksik kalmıyorlar sağ olsunlar... ?
Benden sonra gelen birde kız kardeşim var ki o ikimizin de (abim ve benim) karışığı tam.Bazen abim kadar uslu ve akıllı bazen beni bile aşacak kadar deli dolu.Ona ayak uydurmak çok daha beter hepimiz için ama işte tekne kazıntısı, evin neşesi.Koca kız oldu ama hala saçlarımı yeşil boyatacağım diye anne babamı hasta edebiliyor mesela,sonra dip dibe binalardan oluşan evimizin balkonundan yıldızlara bakacakmış teleskop ister,Allah muhafaza başımıza iş acar valla biri bizi gözetliyor diye mahallede…Sonra o çok nazlıdır,biz deli dehşet kavgada etsek abimle iki saate can ciğer olmuşuzdur ama küçük sıpaya öte git desek en ağır küfür gibi küser bize günlerce.Anneme kedi gibi durmadan sokulur hep ilgi görmek ister şımarık,ee annemde boş çevirmez ne de olsa yirmi yaşayacak olması bile evin en küçüğü sıfatını silemiyor insanın bünyesinden?
İşte hepimiz birbirimizden başka beş bireyiz ve üçü de birbirinden çok farklı kardeşleriz.
Hep iyi yanlarımızı anlattım galiba hepimizin,ama anne babamıza katılaştığı zamanlarda var ki herkesin sinir nöbetleri bambaşkadır.Mesela abim sakin,usludur ama bir kükredi mi kimse üzerine gidilmeyeceğini bilir,ben her halta bağıra bilirim,ne de olsa saman alevi hemen sönerim,of küçük sıpa o sinirlenmesin üstadım çünkü sinirlendi mi herkese küser ses çıkarmaz ne bağırır ne kükrer içine döker derdini ki bu bizim durumlara göre en pis olanı yani…Ee her bir şeyimiz birbirinden bu kadar farklı iken ana babamız ne yapsın hepimizin de nazının bağlandığı nokta onların yürekleri.
Kavga ederiz anne,bir şey alırız baba,yüzümüz güler anne,içimiz yanar baba… Her ne yaşasak da,ne kadar gülsek de ağlasak da hep alttan alan,mutlu isek bizden çok mutlu olan anne babamız,işte diyorum anne baba olmak zor zanaat diye.
Bir an düşünün kendi evinizi anne babanızı ve onlara ettiğiniz eziyetleri,onların hayal dünyasındaki evlatla ilişki yada çelişkilerinizi,sizin gibi bir evladınız olsa siz ne kadar tahammül ederdiniz,onlar kadar sabırlı sevgi dolu olabilir miydiniz mesela?
Ben kendi adıma kendime onlar kadar sabırlı olamazdım gibi geliyor o yüzden en çok korktuğum beddua bana benim gibi evlat nasip olmasıdır (ama düşünüyorum da benden beter olmasında bende kendim gibisini çekerim yahu? ).
Kendimi onların yerine koyduğum çoğu zaman hayalini kurduğum altı çocuğumdan vazgeçiyorum ama çocuklara olan tükenmeyen sevgimi de hatırlayınca,yok yok altı iyidir gibi geliyor.Of kafam karıştı annem olsaydı şimdi yanımda ‘’hele birini kucağına al,ne demek olduğunu anla da ondan sonra kalan beşi isteyip istememek konusunda düşünürsün’ derdi.
Annem-Babam sizi çook seviyorum ve her şeye rağmen bizi sevmekten vazgeçmediğiniz için teşekkür ederim…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

söz konusu çocuklar olunca... Anne-baba olmak zor zanaattır anlayana. Benden sana anne tavsiyesi ne kadar az zorlarsan sabırlarını hayat senin için o kadar kolay olur inan bana. Haaa bu arada saçlarını da daha uzun aralıklarla boya aradığın şeyin saçın renginde olmadığını bilmelisin:))) Sağlıklar ve olmadığını bile bile bedelsiz mutluluklar diliyorum bütün ailene

kevser şekercioğlu akın 
 09.01.2010 22:23
Cevap :
:))) Hergün biraz daha ögreniyorum sabırlarını zorlamamanın benim açımdan faydalarını tavsiyenide can kulağımla tutacağım ablacığım...Teşekkür ederim sevgiler güzel yüreğine...  18.01.2010 10:46
 

Yazılarını zevkle okuyorum Seda..Çok samimi buluyorum senin yazdıklarını. Yuvadan ucmaya az zaman kala kendin ile yüzleşmen galiba bu satırların..:)) Ama ne olursa olsun içtenliğin ve güzel satırların için seni kutlarım kızım. Senin de bu cok zor sanatı başarı ile icra etmen dileğiyle.. Mutluluklar... Sevgiyle kal olurmu:))

ISIK61 
 08.01.2010 13:25
Cevap :
Çok teşekkür ederim,sizin gibi büyüklerimden beğeni duymak ayrıca memnun ediyor beni teşekkürler...İnşallah dediğiniz gibi bende iyi icra ederim bu ebeveynliği,ee ne de olsa ben çok çocuk istiyorum birde iyi olmam şart bu konuda:)))Sevgilerimle,sıcak yorumunuz,samimi ziyaretiniz beni çok memnun etti sevgiler...  09.01.2010 9:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 205
Toplam yorum
: 496
Toplam mesaj
: 91
Ort. okunma sayısı
: 4486
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

86nın bir kış günü doğmuşum, belki de ondadır kışı çok sevişim .Hayatın gerçeklerini görüp nefret..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster