Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '19

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
128
 

Anne-Baba Tutumları

Merhaba sevgili okur;
Bu haftaki yazımda size anne-baba tutumlarından bahsetmek istiyorum. Çocuğun ilk yaşantıları genellikle ailesiyle gerçekleşmektedir. Bu yaşantılarla çocuğunuzun kişilik yapısı şekillenmeye devam eder. Devam eder diyorum çünkü doğuştan genler yoluyla gelen mizacına yaşantılar etki ederek kişiliği oluşturur. Bu sebeple kişiliğin gelişiminde anne-baba tutumları oldukça önemli rol oynar.
 
Nedir Bu Anne-Baba Tutumları?
Otoriter tutuma sahip ebeveynlerin katı kuralları vardır. Genellikle bu kurallara uyulmadığında ceza sistemi devreye girer. Bu sebeple evde korku hakimdir. Çocuk bir birey olarak görülmez ve fikirleri önemsenmez. Bu tutumla yetişen çocuklarda özgüven eksikliği, çekingenlik, kendini doğru ifade edememe, hakkını arayamama gibi problemler görülebilir. Kendisini değersiz hissedebilir.
 
Otoriter tutumun tam zıttı olan izin verici/aşırı hoşgörülü tutumda ise çocuk evin tek hakimidir. Her istediği gerçekleşir. Anne-baba çocuğun etrafında döner. Evde sınırlar yoktur. Bu tutumla yetişen çocuklarda bencillik ve doyumsuzluk görülebilir. Çocuk kurallara uyması gereken ortamlarda ya da okula başladığında ilk kez kurallarla karşılaştığında uyum sağlamakta zorlanır. 
 
Tutarsız anne-baba tutumuna sahip ebeveynler bazen aşırı hoşgörülü bazen de otoriter davranabilmektedir. Aynı duruma farklı tepkiler veririler. Çocuk tutarsızlıkla karşılaştığı için güvensizlik hissedebilir. Ayrıca belirsizlik durumu çocukta kaygıya da yol açabilir. Anne-babanın nasıl davranacaklarını kestiremediği için kuralların öğrenilmesi güçleşir.
 
Aşırı koruyucu anne-baba tutumunda ise çocuk sürekli kontrol ve koruma altındadır. Buradaki aşırı korumadan kastımız çocuğun yaşına uygun sorumlulukların ona verilmemesi, anne-babaya bağımlı bir şekilde yetiştirilmesidir. Bu tutumla yetişen çocuklar düşük özgüvenli, sürekli başkalarının yönlendirmesine ihtiyaç duyan ve başkalarına bağımlı bireyler olabilirler.
 
En sağlıklı anne-baba tutumu demokratik tutumdur. Bu tutuma sahip anne-babalar çocuklarını bir birey olarak görür. Aile içinde alınan kararlarda çocuklarda anne-babaları gibi söz hakkına sahiptir. Çocukların düşüncelerine önem verilir ve saygı gösterilir. Ayrıca çocuklar belli kurallar ve sınırlarla yetiştirilir. Kuralların uygulanmasında da tutarlılık vardır. Anne ve baba olaylar karşısında benzer bir tutum sergiler.  Böylelikle çocukların kuralları öğrenip benimsemesi kolaylaşır. Çocuklara yaşlarına uygun sorumluluklar verilir. Bu tutumla yetişen çocuklar özgüven ve sorumluluk sahibidirler, özdeğerleri de yüksektir. 
 
Sevgili anne-babalar, dünyaya nasıl bir eser bırakmak istiyorsanız ona göre tutumunuzu belirleyin.
 
Sevgiyle kalın…
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 196
Kayıt tarihi
: 10.10.18
 
 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunuyum. 2014 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster