Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
322
 

Anne Babalar Çocuklarınızın zekasını arttırabilirsiniz.

Anne Babalar Çocuklarınızın zekasını arttırabilirsiniz.
 

Dahiler nasıl fikir üretirler?   Mona Lisa'yı  ve izafiyet teorisini üretmek için nasıl bir düşünme tarzına sahip olmak gerekir? Tarihdeki Einstein 'ları ,VİNCİ'LERİ,Darwin'lerin ,Picasso'ların,Michelangelo'ların ,Galile'lerin ,Freud'ların ve Mozrt'ların düşünme tarzını ne karakterize eder?Düşünme stratejisini oluşturmakgerekir.

  Çoğu dahinin 1904 'teki çalışmasında Havelock Ellis çoğu dahinin otuz yaşın üstünde babaya ve yirmi beş yaşın altında anneye sahip olduğunu ve genellikle sorunlu bir çocukluk geçirdiklerini öne sürmüşlerdir.Diğer bilginler birçoğunun dinsel nedenlerle evlenmediğini (Descartes ,Galileo, Newton ve bazılarının babasız (Dickens) yada annesiz  (Darwin ,Marie Curie)olduğunu ortaya koymuştur.

    Hayatı daha kolay hale getirmemize yardımcı olacak zihinsel girişimlerden biride bir probleme dair ilk izlenimi yaratmaktır.

    Birçok istatistiksel veri olsada aydınlatıcı sonuç vermemiştir.Akademisyenler aynı zamanda zeka ve deha arasındaki bağlantıyı da ölçmeye çalıştılar.Ancak ,zeka tek başına yeterli değildir.Kayıtlara en yüksek IQ SEVİYESİ OLARAK 228 İLE Marilyn vos Savant bilime ya da sanata herhangi bir katkıda bulunmamıştır.Parade dergisinin soru-cevap köşesinde yazarlık yapmıştır.

Deha;SAT SINAVLARINDA  (Amerika Üniversitesine girmek isteyen tüm dünyadan öğrencilere  yönelik ÖSS BENZERİ sınavdır)

    New York Times'ta yayınlanan bulmacaları çözmek ,normalin üstünde IQ seviyesine sahip olmakla alakalı değildir.1960 'LI yıllarda yaratıcılık ve zekanın aynı şey olmadığı sonucuna  varıldı.Bir kişi zeki olduğundan çok daha yaratıcı olabilir,ya da yaratıcı olduğundan  çok daha zeki olabilir.

Problem çözerken analitik düşünmeyi öğreniriz.Üretken biçimde düşünmek dahilere özgüdür.Tekrarlayarak çözüm yapmazlar .Soruna kaç farklı açıdan  bakabildiklerini ,nasıl yeniden düşünebildiklerini düşünürler.Çok sayıda farklı yanıt vermeye eğilimlidirler.Bu yanıtlardan bazıları sıra dışıdır ve muhtemelen benzersizdir.

    İnsan üretken düşünme yöntemini kullanarak en yüksek ve en düşük olasılıklarda istediği kadar alternatif yaklaşım elde edebilir.Parlak bir yaklaşım bulduktan sonra bile,tüm yaklaşımları keşfetme isteği önemlidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 3980
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster