Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '13

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
5220
 

Anne babasıyla kalmak istemeyen çocuklar ailesinden alınmalı

Anne babasıyla kalmak istemeyen çocuklar ailesinden alınmalı
 

Bazı ailelerde anne babaların çocuklarını zorla evde tuttuğu biliniyor. Muhtaç olduğu ya da korktuğu için ailesinin zulmüne ses çıkaramayan çocuklar aileden sorumlu bakanlığın ilgisizliği ve duyarsızlığı nedeniyle dayak, hakaret, kötü muamele ve işkence ile büyüyorlar. Bakanlık veya emniyet sadece dışa yansıyan olaylara bakıyor ama aile kapalı kutu. Çeşitli nedenlerle evlerde yaşananlar dışarı yansımıyor. “Kim duyacak/bilecek diyen kötü anne babalar çocuklarına zulmediyorlar.

Örneğin okullarda çocuklara çeşitli numaralar verilerek gizli yoklamalarla ailelerinin onlara nasıl davrandıkları öğrenilebilinir. Veliler bu prosedüre istediği kadar itiraz etsinler. Onlar bu ülkenin, yani hepimizin çocukları, eğitimin parçası dersiniz.

Çocuklar nazik beden ve ruh yapılarıyla korunması gereken toplum bireyleridir. Bizler çocukların anne babalar tarafından eğitilip büyütülmelerine karşıyız. Kendi düzenimizde bu iş için devlet birimleri kuracağız. Çocukları uzman yetiştiriciler büyütecekler. Ancak şimdi yine de bir şeyler yapılabilir. Ailesinden baskı ve kötü muamele gören çocuklar alınarak devletin birimine yerleştirilir.

Anne baba sevgisi mutlaka alınması gereken bir sevgi değildir. Ve denildiği gibi çocuk sevgi ile de büyümez. İhtiyaçlarını sağlarsınız mışıl mışıl büyür. Yavrusunu öpmeyenlerin çocuğu katil mi oluyor? Biz anne baba çocuğuna sevgi göstersin derken çocukları değil anne babayı düşündüğümüz için bunu söyledik. Bazen küçük bebeklerin sütannesinde ya da başka bakıcı kadınlarda sorunsuz büyüdüğüne şahit olduk. Yani çocukların sevgiye ihtiyacı yok, anne babalarının çocuklarını sevmeye ihtiyaçları var.

Çocuklar, gençler, genç kızlar evden kaçıyorlar, neden acaba? Ülkemizde on binlerce çocuk/genç kayıp. Bu, ailelerin çocuklarına kötü davrandığını gösteriyor. Birileri benim çocuğum diye el kadar yavruları dövsün aileden sorumlu bakan da mecliste nutuk atsın. Çocukları dövmek suçtur, kendi çocuğun bile olsa yapamazsın. Devletin ülkenin çocukları üzerinde koruyucu rolü olmalı. Anne babanın çocuk üzerinde hakkı falan yoktur.

Ev ev dolaşıp çocukların dövüldüğünü tespit edemezsiniz. Komşular adamla kötü olmamak için görseler bile saklarlar. Dayak ve kötü muamele bu zavallı yavrucaklarda beden ve ruh olarak travma yaratır. Çocukların sağlıklı gelişimini engeller. Yapılacak şey basit. Önceden haber vermeden çocuklara kompozisyon olarak ya da anket gibi ailelerinin kendilerine nasıl davrandığı sorulur. Kâğıda isim yazılmaz ama hangi kâğıdın kimden alındığı gizlice izlenir. Kime ait olduğu belli olmadığı için çocuk her şeyi dökecektir. Bu bir fişleme değildir. İsteyen istediği yere itiraz etsin. Çocukların korunması amacıyla yapılmış eğitimin bir parçasıdır.

Anne babalar çocuklarına istedikleri gibi davranma hakkına sahip değildirler. Çocuklardan alınan bilgilere göre eğer gerçekten ortada ciddi bir durum varsa çocuk ailesinden alınır. Böylece ülke çapında belki binlerce çocuk işkenceden kurtarılır. Kötü muamele dövmekten beterdir. Çocukların psikolojileri bozulur. Kötü muamele dayak kadar önemlidir.

Ayrıca sorunlu ailelerde de çocuklar aileden alınmalıdır. Ailesiyle sürekli kavga eden, sürekli sorun yaşayan çocuklar da ailelerinden alınmalıdır. Bazı aileler gerçekten yılan yuvası gibidir. Böyle bir yerde bir yavru serçenin güvenliği yoktur. Devletin böyle bir uygulaması sonucu çocuklarının ellerinden alınacağı korkusu aileleri yola getirmede etkili olacaktır. Hiç kimsenin çocuklara kötü davranmaya hakkı yoktur.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kerim Bey, haklısınız kötü muamele, dayak maduru çocukları ailelerinden alın da nereye vereceksiniz? Devlet kendi sokak çocuklarına bakamıyor, bir sürü kötü insan olarak karşımıza çıkıyorlar. Sizin kurduğunuz düzende Devlet daha iyi bakacaksa katılıyorum, alınız ana-baba olamamışlardan çocukları. :) saygı ile,

DuyguCan 
 14.01.2013 11:27
Cevap :
Daha bir şey kurmadık sevgili Duygucan.  14.01.2013 18:51
 

Kıymetli Kerim Korkut:Haklısınız sayın yazarım.Selam ve saygı ile..

Mehmet Burakgazi 
 13.01.2013 12:51
Cevap :
Destek için teşekkür güneyli ozan.  13.01.2013 14:45
 

Fotoya bakınca, yazıyı okumadan bile, evet haklısınız Kerim Bey demek gerek sanırım :( Cani adam o...

Nuray Ors 
 13.01.2013 2:58
Cevap :
Altın yürekli arkadaşım benim...Dokunsalar ağlıyacan kız!  13.01.2013 14:43
 

Örf, adet ve geleneklerimize, öve öve yere göğe sığdıramadığımız kültürümüze göre dayak cennette çıkmadır, annelerin vurduğu yerde gül biter, kızını dövmeyen dizini döver vs. Yani bizim kültürümüz çocukların dövülmesini öneriyor ve çocuğa karşı şiddeti meşrulaştırıyor. Hal böyle olduğu için de ebeveynlerin büyük kısmı çocuklarına kendi malları, mülkleri, geleceklerinin sigortası gözüyle bakıyorlar. İstemeyen çocuk anne ve babasının elinden alınsın diyorsun ve bende aslında bunun gerektiğine inanıyorum. Ancak ne var bugün çocuklara böyle bir hak tanınırsa yarın o çocukların en az yarısı evlerinden kurtulmak isterler. Devletin ise bu kadar çok çocuğa bakmak imkanı yok. Diğer taraftan devletin kendisi de çocuk eğitimi konusunda sabıkalı olduğu için çocukların yağmurdan kaçarken doluya yakalanmaları riski hiç de az değil. Kısacası bir of çeksem karşı dağlar yıkılır, iki ucu b.k lu değnek misali.Diyeceğim, çok çok haklısın ama alacağın maalesef yok. Eline sağlık, sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 12.01.2013 18:47
Cevap :
Yorumlarınız bana yol gösteriyor ama eskisi gibi yazmıyorsunuz galiba.  13.01.2013 9:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5773
Toplam yorum
: 14545
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster