Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1555
 

Anne ben büyüyünce ne olacağım? Doktor ya da mühendis yavrum!

Anne ben büyüyünce ne olacağım? Doktor ya da mühendis yavrum!
 

Yaklaşık 40 senedir, Türkiye’de üniversite hedefli bir eğitim sistemi var. Bütün çocukların üniversite okuması isteniyor. Üniversiteyi kazanamayanlara aptal muamelesi yapılıyor nedense. Onlar kendilerini eksik, başarısız hissediyorlar ve hayatlarında büyük bir tokat yemiş gibi sersemliyorlar.

Oysa işadamları haykırıyor "Bizim mühendise değil, teknisyenlere ihtiyacımız var" diye.. Kim dinliyor?

Bir Ilahiyat liseleri kavgasıdır gidiyor. Çocuklarımızın eğitimdeki gerçek ihtiyaçları gözardı ediliyor. Şimdi bir şeyi kabul etmemiz gerekir; Herkes üniversite okuyamaz, okumamalıdır da. Öğrencilerin üniversite okuma kapasiteleri sınırlı olabilir ya da okumak istemeyebilirler. Bu durumda sürünecekler mi? Temel bir eğitim alırlar, daha sonra da istedikleri mesleği öğrenmek için bunun okuluna devam ederler ve bir meslek sahibi olurlar. Bu ayıp ya da günah değildir. Dolayısıyla üniversite kapısında bekleyenlerin sayısı azalır ve üniversitelerin eğitim kalitesi de lise eğitiminden daha iyi olur. Çünkü şu anda pek bir farkları yok.

Ingiltere’de 4 senedir ortaokul ve lisede öğretmenlik yapan bir Türk olarak, meslek okullarının ne kadar önemli olduğuna daha yakından şahit oldum. Buradaki öğretim çocuk dört yaşındayken başlıyor. 3 sene anaokuluna gittikten sonra, 4 sene de ilkokula devam ediyorlar. Ortaokul ve lise 6 sene sürüyor. Daha sonra sınavlar var, öğrenciler temel derslerden ve seçmeli derslerden sınavlara giriyorlar. Aldıkları sonuçlara göre bir ya da iki senelik kolejlerde eğer üniversite okumak istiyorlarsa işletme, turizm, medya gibi ileri kurslar alıyorlar, istemiyorlarsa meslek okullarına gidip, bir meslek sahibi oluyorlar.

Tabi ki, bu eğitim sisteminin sorunları yok demiyorum. Örneğin matematik seviyesi, bizim okullara oranla çok düşük. Ama yine de öğrencilere seçme özgürlüğü vermesi bakımından oldukça başarılı. Bizde olduğu gibi çocuklar yıllarca sınavlara girip, istediği mesleği seçemedi diye kahrolmuyor.

Bir diğer blogta ülkemizdeki özel okullarla, buradakileri karşılaştıracağım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üniversiteye hazırlanan biri olarak konuşuyorum...Üzerimizdeki toplumsal baskı inanılmaz.Hoş benim ileride düşündüğüm meslek için üniversite şart ama ders dışında bir çok yetenekli olan arkadasım kendilerini bu koşuşturmanın için de buluyor...Teşekkürler

Son_ay 
 09.01.2007 14:04
Cevap :
Tesekkur ederim. Size universite sinavinda basarilar dilerim. Sevgiler  09.01.2007 17:34
 

Katılıyorum tespitlerinize. Şuan ki eğitim sistemimiz içinde eğitim bile rant kıskacında olduğu için, gençlerin aklı başında tercih yapması mümkün değil. Kılavuz karga çünkü! Sevgiler...

Ayda 
 08.01.2007 21:58
Cevap :
Size de sevgiler. Okudugunuz ve paylastiginiz icin tesekkurler.  09.01.2007 8:57
 

Önce insan olarak, insana ait tüm değerleri öğrenecek ve uygulayacaksın. Ait olduğun kültürü, milletini ve devletini iyi tanıyacak onlarla gurur duyacaksın. Çalışman, eğitimin ve yeteneğin ile tüm insanlara faydalı olacaksın. Diyecekler ki, Her türk gibi, Dürüst, çalışkan ve yararlı bir insandı. Ailen ve ülken gibi senin onlarla gurur duyduğun gibi onlarda seninle gurur duyacaklar. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 08.01.2007 11:15
Cevap :
Sevgili Mehmet Bey, Cok haklisiniz. Tum bu degerler, materyalistik dunyada unutulmus gibi gorunse de, bunlarin okullarimizda verilmesi her acidan gereklidir. Yine de ben cocuklarimizin, sadece universiteye odaklanmalarini dogru bulmuyorum. Saygilarimla  08.01.2007 17:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 187
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 2018
Kayıt tarihi
: 26.12.06
 
 

1964 doğumluyum. İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra Londra'ya yerleştim ve halen burada yaşamakt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster