Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '21

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
59
 

Anne-evlat sevgisi son durum

Dört erkek kardeştiler.  Küçük yaşta babalarını kaybedince, yoksulluk  içine düşseler de  eğitimlerini aksatmama gayreti içindeydiler, başkaca bir umutları yoktu ki...

Tek imkanları annelerinin halı dokuması ile az-cok kazanç ve  kıt kanaat geçim...

2 numaralı kardeş yatılı öğretmen okulunu bitirince oturdukları şehre  yakın bir ilçeye tayini yapılır. Hafta sonları kardeşlerini ve annesini ziyarete gelir...

Komşu kızıyla  nişanlanıp evlenince  yaşantısını normal rotasına oturttuğunu düşünür.

Araştırmacı ve verici  idealist  bir öğretmendi. 

Ben ilkokul  4. ve 5. sınıflarımda O'nun öğrencisiydim ve ondan çok feyiz aldım  daha daha sonraları kayın biraderim olacak öğretmenimden. 

Yıllar geçmesine rağmen evliliğinde  çocukları olmayınca  duygusallığı artar. Yolda çocuğunun elinden tutarak yürüyen bir baba görse, duygulanır gözleri nemlenirdi.  (kendi ifadesi)

Baba olamamanın  verdiği  boşluk yüzünden tüm sevgisini, ilgisini annesine vermişti, anneler gününde sair önemli günlerde hediyelerle annesine koşardı. 

Artık  emekli olmuş annesi  ise oldukça yaşlanmıştı. 

Ve......Bir ylbaşı gecesinde annesi vefat edince  dünyası başına yıkıldı. Hıçkırarak ağladığında kelimeler boğazına takılıyordu, aklımda kalan şu cümlesini unutamadım "anneler gününü ben sensiz nasıl kutlarım anne!" 

Hepimiz üzgündük, en  küçük kardeşiyle evli olmam sebebiyle ölen kişi, benim de kayın validemdi. Allah rahmet eylesin. 

Bir kaç ay geçti, geçmedi, rahatsızlandı. Annesinin vefatı ve yoğun ızdırabı yüzünden tedavisinde olumlu sonuç alınamadı ve 12 mayısta, bir anneler gününde, evet bir anneler gününde vefat etti. Böylece çok sevdiği annesine koştu ve  anneler gününde ana-oğul  kavuştular.  Mekanın cennet olsun değerli öğretmenim, hürmetle yad ettiğim kayın biraderim Ethem öğretmenim,  Nurlarda yat inşaAllah. 

Değerli bilgiler vermeye çalıştığın  öğrenciler yetiştirdin, onların duaları seninle...

Kabrin nur, melekler yoldaşın olsun öğretmenim, ağabeyciğim.

Yurdagül Alkan. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne hayaller ne hayatlar değişmiyor Yurdagül hanımcığım, özel anınızı dikkatle okudum. pek çok olumsuz örnek yanında iyi geldi. teşekkür ederim bütün kayıplarımız nur içinde yatsınlar, size sağlıkla nice anneler gününü anne kıymeti bilenlerle yaşayabilmek kısmet olsun diliyor hem anneler günü hem bayramınızı kutluyorum sevgilerimle

Cemile Torun 
 11.05.2021 2:54
Cevap :
Cemile hanımcığım, oldukça güzel cümleler içeren değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bu dünyadan göç eden büyüklerimiz, yakınlarımız nurlarda yatsınlar inş. Selam ve sevgilerimle...  11.05.2021 15:27
 

Üzüldüm sevgili kardeşim... Şu da bir gerçek hepimiz o yola gireceğiz önemli olan ardından sizin gibi güzel sözler söyleyen ve dualar yapanların bulunması... Ben en çok bunu istiyorum canım kardeşim... Kayın biraderiniz kıymetli öğretmenimize Allah'tan rahmetler dilerken sizin de güzel kalpliliğinizi kutlarım... Geçmiş de olsa anneler gününüz de kutlu olsun... Saygı selamlar:)

Halil Güven (Sökeli) 
 10.05.2021 14:53
Cevap :
Teşekkürler sayın hocam, güzel görüşleriniz ve hassas ruhunuz için, selam ve hürmetlerimle...  10.05.2021 22:45
 
 
Toplam blog
: 343
Toplam yorum
: 5799
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1657
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster