Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
1339
 

Anne Kokusu

Anne Kokusu
 

Koku, hayatımızda ne kadar önemli bir yer tutar bilirmisiniz? Geçtiğimiz sezon vizyonda kokusunu arayan adamın öyküsünün anlatıldığı sıradışı bir film vardı. Bana göre adamın aradığı kendi kokusu değildi. Doğar doğmaz O'nu balık leşlerinin arasında ölüme terk eden ancak, kendisi ölen annesinin kokusuydu.Koku kimliktir, tanımdır, beynimizdeki uyuyan bilmecelerin cevap anahtarıdır, sarıp sarmalar, sarhoş eder, hüzünlendirir, güldürür, uzaklaştırır, aşık eder. Eş seçiminde bile etkilidir. İnsanların karşı cinste, en çok kokuları kendi vücut kokularına benzeyen insanlara çekim duydukları bilimadamları tarafından da ispatlandı. Fakat öyle birkoku vardır kidünyadakien pahalı parfüme, en güzel çiğdem çiçek kokularına bile değişilmez.

Anne kokusu nedir? İlla da annenin kokusumudur? Dün bir arkadaşım şunu söyledi "Kardeşim doğduğunda, babaannem benim itilip kakılacağımı anladı ve beni himaye etti. Beni yıkardı, saçlarımı tarardı, yanında uyuturdu. Babaanemin huzur dolu kokusunu özledim. Annemin kokusunda, babaannemin kokusundaki şevkat ve huzuru bulamıyorum." Bu sözler 20 yıldır koklayamadığım annemin kokusunu özletti bana o an.

Bu özleri söyleyen iki çocuklu bir arkadaşım. O'nun evinin de kendiini tanıdı tanıyalı br kokusu vardır.İlk okul öğretmenimle hala görüşüyoum. Mesela O'nun evinin de kendine özgü huşu veren bir koku vardır. Anne kokusu. Öğretmen anne kokusu!!! Ev kadını anne koksu, muhasebeci anne kokusu, gazeteci anne kokusu, temzlik hizmetlisi anne kokusu. Annenin yatağına, dolabına, kitaplarına,geceliklerine, bluzlerine sinen, biraz yemek, biraz krem, biraz parfüm,biraz sabunun ardından bolca hissedilen o kendine has ten kokusu.

Güvenin, sığınmanın,huzurun,karşılıksız ve katışıksız sevginin,şevkatin, sakinliğin kokusu. İnsana kaç yaşında olursa olsun çocuk olduğunu hissettiren koku. İDoduumuzda mumya gibisarılıp sarmalandıktan sonra ilk kucağa alındığımız andan itibaren koklamaya başladığımız, sütünü içeken, koynunda uyurken iyice alıştığımız nerede duysak tanıyacağımız ve her tende, her bedende aradığımız bunu kendimize bile itiraf edmediğimiz koku. Hayatta hiç bir şeye değişilemeyecek, hiç bir kokunun yerini tutamayacağı dünyanın en güzel ve en çeşitli kokusu.

İnanın kaybettikten sonra çok arayacağı, hazır kaybetmemişse kıymetini bilip bol bol ciğerlerine çekmekte geç kalmamasını tavsiye edeceğim mislerin en misi koku. Anne kokunuz ciğerlerinizden eksik olmasın!!!!!


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağlıklı yaşamla ilk yıllarını anne bağrında geçirenler için doğru bir tesbit. Ya anımsama ve tanıma yeteneğine ulaşamayamlar nasıl bir şey olduğunu.belleklerinde duyabiliyorlarmı,dersiniz. İnsanlarda bu konuda araştırma yapılıp yapılmadığını bilmiyorum.Ancak bahçemde beslediğim kümes hayvanlarının civcivleri bile bu konuda çok hassaslar. Kuluçka yatan tavuğun veya ördeğin altından civciv çıkmış ve anacın tüylerne bir dokunmuşsa;siz onu alıp başka civcivler olan diğer ana yanını koyduğunuzda katiyyen kabüllenmiyor.Esas annesini aramaya başlıyor.Kapalı yerden dahi sesini duysa tanıyor.tekrar tekrar denesenizde yine aynı davranışları gösteriyor. Bu konu herhalde biyolojimize bağlı yaratılış özelliğimizdir.

Nariçi 
 11.07.2007 18:32
Cevap :
Aımsama yeteneğimizielimizden alan egolarımız değil mi?İnsanlar civicler kadar duyarlı olabilsekeşke.Çok şanslısınız e azından civcivleriniz ve tavuklarınız var.Sevgiyle kalın.  12.07.2007 0:50
 

O filmi bende izlerken aynı şeyi düşünmüştüm.Kendinde aradığı da annesinin kokusu gibi gelmişti bana... Bebeklerin annelerinin kokularını duyar duymaz sakinleştiklerini birebir görüyorum. 4 aylık bir bebişimiz var şu günlerde misafir olarak... Anne kokusunun huzurunu tekrardan hatırlatığınız ve evlerin kendine has okuları ile benim üniversite yıllarımdaki evimin kokusunu da anımsattığınız için çok teşekkür ederim. Sevgiler...

H@NDe 
 11.07.2007 0:42
Cevap :
siz de sevgiyle kalın yorumunuz için teşekkürler.  11.07.2007 11:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1829
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster