Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
2090
 

Anne olabilmek

Anne olabilmek
 

MELEKLERE


Yazının başlığını gören beylerin yazıyı okumaktan vazgeçtiklerini görür gibiyim. Aslında haksız da değilsiniz. Hep anneler hakkında yazıldı çizildi. Yazacaklarım annelik üzerine olsa da baba olarak bu duyguların benzerlerini sizde yaşıyorsunuz.(yaşayacaksınız).

Bence siz de bir göz atın !

Henüz anne olmamış fakat olmayı düşünen, isteyen pek çok anne adayından duyduğum bir söz var son zamanlarda '' Acaba anne olmaya hazır mıyım ? ve yapabilir miyim ? …''

Bence anne olmaya hazırlık yapılamıyor , öğrenilmiyor da , eğitimi kursu da yok bu işin tamamen İÇGÜDÜSEL ..

Meleğimiz dünyaya geldiğinde ve hatta onu içimizde hissettiğimiz de ANNE oluyoruz birdenbire …

Ona zarar verebilecek bütün sevdiğimiz alışkanlıklarımızı terk ediyoruz . Keyifle içtiğimiz çay, kahve zararlı olabileceği düşüncesi ile tatsızlaşıyor.

Dünyanın en ağır uykusunu uyuyan biri olsak bile kuş uykuları uyumaya başlıyoruz, bebeğimiz dünyaya geldiğinde.

Bedenimiz , ruhumuz daha dirençli oluyor. Hastalanmıyor, yorulmuyor, yıkılmıyor, korkmuyoruz.

Sadece meleğimize zarar gelmesi korkutuyor bizi gerisi vız geliyor..

Kısacası meleklerimiz için BİYONİK BİRER İNSAN haline geliveriyoruz birden bire.

Bunu farkında olmadan yapıyoruz aslında . En hasta , en yorgun, en mutsuz halimizde bile meleğimiz için günlük işlerimizi yapıp ona oyun için vakit ayırabiliyoruz.

Korkularımızı yeniveriyoruz birden.Fobilerimiz rafa kalkıyor. ( hobiler de aslında J )

Önceden sevmediğimiz yemek türlerini büyük bir iştahla yemeye başlıyoruz; serde örnek olmak var . Evimizin derli toplu oluşunu en son meleğimiz dünyaya gelmeden önce görmüş olsak da bundan hiç rahatsız olmuyoruz.

En mutlu olduğumuz anlar onun gazını çıkartıp , huzurla uyuyuşunu seyretmek, ilk adımını görmek, ilk sözcüğüne tanık olmak bence.

Henüz bu duyguları yaşamamış birinin bunları anlaması biraz zor olabilir. Ama tadanlar hak vereceklerdir bana dünyanın en zor , en çok sorumluluk isteyen ama bir o kadar da zevkli işi çocuk yetiştirmek.

Dünya için , evren için yararlı bir iş yapıyor muyum diye düşündüğümde, dünyanın en yararlı üretkenliği bu diyorum. MELEKLERİMİZİ yararlı ve iyi birer İNSAN olarak yetiştirmek.

Ne dersiniz ?

Psikolog Ezgi Basaran bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim yorumu sallamayıp cevap yazmadığınız için olsa gerek, henüz onay bekleyen "Alternatif Buluşma Kaynaşma" başlıklı yazımızın başrol kahramanı oldunuz. Haber edeyim dedimdi :)))))))))))))))))

silik 
 26.05.2008 10:41
Cevap :
o nasıl söz öyle ''yorumunuzu sallamamak'' olurmu hiç.Toprak dedik bir kere.Yorumlarınızı görmek mutlu ediyor beni inanın yoğunluktan blog habercime bile ekledim sizi ilk okuyan ben oluyorum.Son yazınızı da merakla bekliyorum.Teşekkürler.  26.05.2008 11:03
 

Ama siz yine de kimseyi dinleyip daha fazlasını yapmayın. 1 ideal. :))

silik 
 24.05.2008 17:35
 

Ben de okumaktan kaçıyordum ki yakaladınız. Anne olmak evet erkekleri pek ilgilendirmiyor. Onları daha çok baba olmak ilgilendiriyor. Yazınız çok güzel. Çocuk yetiştirmek gerçekten çok önemli. Tabi çocuk yetiştirmeyi herhangi bir varlıkla aynı değerde tutanlarda çoğunlukta. Belki bilmeden böyle yapıyorlar. Ama yapıyorlar. Geleceğe bilgili, kültürlü ve bilinçli bireyler yetiştirmek ilk önce annenin sonra babanın ve toplumun görevi olmalı. Sosyal fayda bireysel faydanın hep önünde tutulmalı. Ne mutlu size geleceğe birey yetiştirme azminde ve erdemindesiniz. Sevgiler...

Davut BİLGİÇ 
 05.05.2008 5:13
 

Annelik tanımlamanız çok güzel omuş annelik planlanmaz annelik yaşarken öğrenilr Benim 24 aylık bir oğlum var hergün ona baktığımda bana anneliği yaşattığı için ona dua ediyorum en yüce sevgilerden biri evlat sevgisi saygılar

KALYONCU 
 03.05.2008 5:30
Cevap :
teşekkür ederim.Bu duyguyu yaşayabilmiş olduğuma ben de şükrediyorum.Yaşamak isteyen herkesin tadmasını diliyorum  03.05.2008 12:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 942
Kayıt tarihi
: 26.04.08
 
 

1976 Edirne doğumluyum. Abant İzzet Baysal Üniversitesinde ön lisans eğitimimi tamaladıktan sonra öz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster