Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '19

   
  Kategori
  Bebek - Çocuk
  Okunma Sayısı
  24
   

  Anne Sütü Mucizesi

  Anne sütünün ne kadar yararlı olduğunu mutlaka bir yerlerden duymusşunuzdur.
  Ben de duymuştum.
  Sonra duymakla yetinmemeye karar verip başladım derinlemesine araştırmaya. Elimde bu konuyla ilgili bir iki kitap vardı hemen onları okudum, internetteki kaynakları inceledim, ardından bilimsel makaleleri okudum tabi ki doktorlara da sordum.
   
  Öğrendiklerim beni öyle heyecanlandırdı ki!
  Anne sütü hem anne hem de bebek için sayısız yararları olan mucizevi bir bileşim. Ve bu mucizevi yararlar öyle kulaktan dolma bilgillerle değil, tüm ayrıntılarıyla bilinmeyi hak ediyor.
   
  Anne sütünün yararlarını daha iyi anlayabilmek için öncelikle anne sütünün içeriğinde neler var buna bir bakalım.
   
  Anne Sütünün Bileşimi
  Anne sütünün içeriğinde yenidoğan bebeğin beslenmesi ve bağışıklık sisteminin korunmasını sağlayacak nitelikte besin bileşimini bulunuyor. Anne sütü bileşiminde ise sayısız vitamin ve mineral  var. 
   
  Mesela anne sütünün içinde 100 ml’de 0.7-1,6 mg protein var. Anne sütündeki bu protein miktarı bebeğin tüm protein ihtiyacını karşılarken, bebeğin olgunlaşmamış böbreğini protein atıkları ile yüklenmeden korur. Bu yüzden bebeklere özellikle ilk 6 ay inek sütü verilmemsi gerekiyor. İnek sütündeki proteini bebek sindiremiyor.
   
  Anne sütünde karbonhidratlar var. Bu karbonhidratların çoğunluğunu laktoz oluşturmaktadır. Laktoz; kalsiyum, magnezyum gibi minerallerin emilimini artırıyor. 
   
  Anne sütünün içeriğinde D vitamini hariç bebeğin büyüme ve gelişimi için gerekli tüm vitaminler vardır. Anne sütündeki vitamin miktarı annenin vitamin alımından ve beslenme durumundan etkileniyor. Bu yüzden emziren annelerin iyi beslenmesi gerekiyor.
   
  Anne sütünün bileşiminde bolca antikor gözlemlenmiştir. Bu antikorlar bebeğe geçerek mikroorganizmalara karşı bebeği korurlar.
   
  Anne sütünün faydaları nelerdir?
  Anne sütünün hem anne hem de bebek için bir çok faydası var. 
   
  Yapılan araştırmalarda anne sütünün bileşiminin bebeğin cinsiyetine göre değiştiği saptanmıştır. Bu şu demek oluyor. Anne sütünün bileşimi kız bebek ve erkek bebeğin farklı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değişiklik gösteriyor. Bu bilimsel araştımalar aynı zamanda anne sütünün içeriğinin bebeğin yaşına göre de değiştiğini ortaya koymuştur. Yani anne sütü, yenidoğanın ihtiyaçlarını karşılamak için içeriğinde farklı vitaminler ve mineraller bulunudururken, bebek büyüdükçekçe örneğin bebek 6 aylık olduğunda, anne sütünün içeriği de değişmiş oluyor.
   
  Anne sütünün bebeğe faydaları öyle çok ki! Örneğin Anne sütü virus, bakteriler ile mücadele için antikorlar içerdiğinden, anne sütü ile beslenen bebekler daha az hasta oluyor.
   
  Astım ve alerji riskini azaltıyor.
   
  Anne sütü sayesinde bebekte daha az kulak infeksiyonu, solunum hastalıkları, ishal oluşması gözlendiği saptanmış.
   
  Bazı çalışmalara göre çocuklukta daha yüksek IQ düzeyi; ten teması, göz iletişimi, güvenli hissetmesinin katkısı olmaktadır.
   
  Anne sütünün anneye olan faydasına da değinmek istiyorum.
  Emziren annelerde salınan oksitosin uterusun gebelik öncesine daha hızlı dönmesini sağlar, uterus kanamalarını azaltır.
   
  Emziren annelerde kemik erimesi riskini daha azdır.
   
  Anne sütü üretimi annede kalori yakılmasına etki ededeği için emziren anne daha fazla kalori harcar ve anne gebelikte aldığı kilolarını emzirirken daha çabuk kaybeder.
   
  Sonuç
  Özetle anne sütü,  anne sağlığına pek çok olumlu etkide bulunurken, bebeğin ideal bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlıyor.
   
  Anne sütünün bu denli önemli bir besin kaynağı olduğunu tekrar hatırlatarak, uzmanların ilk 6 ay sadece anne sütünü önerdiğini hatırlatmak isterim.
   
  Her anneye sağlıklı ve bol sütlü bir emzirme dönemi diliyorum.
   
   
  Aslı
   
  gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 24
  Kayıt tarihi
  : 16.10.19
   
   

  Herkese merhaba, Ben Aslı. Öğretim görevlisiyim. 18 ay önce aramıza katılan minik kızım ve eşimle..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster