Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1491
 

Anne sütü ya da formül mama

Anne sütü ya da formül mama
 

Bebek için Anne Sütü'nü tavsiye ediyoruz...


Anneler için bebeklerini tam ve sağlıklı beslemek önemlidir. Bebeğin beslenme şeklinin sadece anne sütüyle mi yoksa besinsel değerleri yüksek formül mamalarla mı yapılması gerektiği önemli bir sorudur. Bebeğini hayata daha sağlıklı yetiştirmek isteyen annelerin bu konudaki hassasiyetleri tartışılmaz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekirki, anne sütü diğer tüm formül mamalara göre daha kolay hazmedilir. Bu demek oluyorki, bebeğinizi anne sütüyle beslediğinizde daha az gaz ve kolik ağrısı olur. Dahası anne sütüyle beslenen bebeklerde hırıltı, mide bulantısı ve diyare daha az görülecektir. Bu bebekler çok sık hastalanmazlar ve hastalıklardan çabuk kurtulurlar. 6 aydan daha az anne sütüyle beslenmiş bebekler, 6 aydan daha fazla beslenmiş bebeklerden allerjik yönden 7 kat daha fazla riskli olduğu gözlenmiştir. Diğer bir değişle; bebeğinizin anne sütünü erken bırakması allerjik bünyeye sahip olma sansızlığını artırır. Anne sütü egzema ve yiyeceklere karşı alerjiyi bile azalttır. Bir çalışmada, soyadn hazırlanmış formül mamalarla beslenen infantların %63ünde egzama gelişmiş. Bunlar arasından inek sütü ile beslenenlerin %70inde egzama gelişmiştir.

Formül mamayla beslenmiş çocuklarda, çocukluk çağı kanserleri uzun süreli anne sütüyle beslenmiş emsallerine göre 1-8 kat daha artış gösterir. Ayrıca formül mamalarla beslenen (özellikle erken doğan) bebekler daha fazla kardiyak problemlerle karşılaşırken, anne sütüyle beslenen bebekler bronşit, bronşiyolit, zatüre, astım ve diyabete karşı dayanıklıdır.

Bunlardan başka anne sütünün yararları:

- Anne sütüyle beslenmiş bebekler, ilk yıl boyunca emsallerine göre 10 kez daha az hastaneye başvuruyorlar.

- Anne sütü endorfin ve ağrıyı baskılayıcı kimyasallar içerir.

- Anne sütü formül mamalarda bulunmayan en az 100 çeşit (bazı kaynalar 400 der) bileşen ve 4 değerli protein içerir.

- Anne sütünde eşsiz ve güçlü immün gelişim özellikleri bulunur. Beynin gelişimine katkıda bulunurlar.

- Her geçen gün artan kanıtlar göstermektedir ki, anne sütü çocuğunuzun I.Q.sunu geliştirmekte ve konuyla ilgili artan çalışmalar anne sütüyle beslenen çocuklardaki yükselen gelişimsel test sonuçlarını işaret etmektedirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 110
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4143
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

Tıp doktoru ve iki senedir online sağlık danışma hizmeti veren  sitesinin yöneticisiyim. Sık ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster