Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1127
 

Anne sütüne en yakın; keçi sütü, bu sütün sağlığıöıza katkısı nedir?

Anne sütüne en yakın; keçi sütü, bu sütün sağlığıöıza katkısı nedir?
 

Keçi ve yararları (görsel netten alıntı)


Ülkemizde son yıllarda modern çiftliklerde çeşitli keçi üretilmekte. Veteriner olan eşime torunum ısrarla keçi almasını, bahçemizde beslemek istediğini belirtti. Fakat bahçede keçi beslemeye imkân yoktu, o nedenle yavrumuzun ısrarını yerine getiremedik. Ona keçiler hakkında dedesi bilgiler verdi. Çocuk keçilere meraklı. Keçi boynuzlugiller familyasından memeli bir hayvandır. Sarp yamaçlara kolaylıkla tırmanır. Yaban keçileri olduğu gibi, eti sütü için beslenen evcil keçiler Ülkemizde çoğalmaktadır. Yavrusuna oğlak, erkeğine teke denir. Türkiye’de 7 tür keçi beslenir. Bunlardan İç Anadolu Bölgemizde beslenen beyaz tüylü Ankara keçisi, boynuzsuz, gerdanında uzantısı olan Malta keçisi. Ayrıca dünyada en çok süt veren Saanen keçisi Malta keçisi. Keçi sütü anne sütüne en yakın süttür.Doğal olan her besinin şifa dağıtması gibi keçi sütü de şifalar dağıtmaktadır. Keçi sütü, inek sütü gibi içimlik süt olarak tüketilebilme özelliğine sahiptir. İçinde çok sayıda küçük yağ molekülü bulunduğu için kolay sindirilir. Bu sebeple yaşlı ve çocukların beslenmesinde önemli role sahiptir. Fosfor elementini kayda değer derecede bulundurmaktadır. Bu durum et ve balık tüketmeyen kişilerde önem taşımaktadır. Keçi sütündeki kalsiyum anne sütündekinden 4 kat daha fazladır. Keçi sütünün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne daha yakındır. Bakteri oranı diğer sütlere göre daha azdır. Tüberküloz ve brusella gibi patojenler de görülmemektedir. Keçi sadece doğal yollardan yani ağaç yaprakları ve ot yediği için eti ve sütü de doğaldır. İnekler ve koyunlar gibi yem yemez. Keçi sütünün yararları saymakla bitmez, işte bu yararlardan bazıları: Sindirim rahatsızlıklarında mide asitlerini dengeler, bağırsak sağlığınızı korur. Sindirim sistemi, hazım sorunları, astım, egzama, alerji, cilt hastalıkları, varis, bebek gazları, gibi sorunları çözer. Diş ve kemikler için kalsiyum kaynağı, öksürük nöbetlerini önler. Yeri zamanı olan kişiler keçi beslemeye ne dersiniz? Sağlıklı, mutlu yaşam dileklerimle.

NAHİDE ÇELEBİ

 

   

 

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Öğretmenimiz Nahide Çelebi:Evet Bir Tv programında bu konuyu anlatan Doktorun dediklerini duydum.O programda Merkep sütünün Anne sütü kadar yararlı ve faydalı olduğunu beyan ediyordu.Bizde ise keçi sütüne pek ilgi gösterilmez. Halbuki keçi doğanın tüm güzelliklerinden beslenir.Güzel bir konu.Teşekkür ediyorum.Selam ve saygılar sunuyorum.Tüm ailenize sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 24.05.2013 14:33
Cevap :
Sayın Burakgazi! Değerli yorumunuza teşekkür ederim canınıza sağlık. Eşim veteriner olduğu için bu konuda bizleri aydınlatıyor sağ olsun.Evet keçi sütü anne sütüne çok yakın ve yararları da çok.Fethiye'de keçi sütünden yapılan peynirler çok revaçta gayet de güzel oluyor. Ayrıca keçi sütünden yapılan yoğurtta güzel.Keçi sütünün sağlık açısından yararları da çok. Selam ve saygılarımı, mutluluk dileklerimle iletiyorum.NAHİDE ÇELEBİ  24.05.2013 18:26
 

Değerli hocam hünerlerinizi farkettikçe,bir meslektaşınız olarak,sevinç içinde kalıyorum.Bilgi ambarınız bereket dolu maşallah...Sarp yamaçlar ve uçurum kenarlarındaki farklı otlara bir onlar ulaşabildikleri için sütleri daha sağlıklı ve daha fazla değerleri içinde barındırır sanırım...Sağlıcakla kalınız.

Abbas Oğuz 
 24.05.2013 12:08
Cevap :
Sayın Oğuz, Şiirimsi bu güzel yorumunuza çok teşekkür ederim efendim.Sağlık ve mutluluk dileklerimle, selam ve saygılar iletiyorum.NAHİDE ÇELEBİ  24.05.2013 16:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1902
Toplam yorum
: 11582
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster