Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
9291
 

Anne ve kızı... İclal Aydın

Anne ve kızı... İclal Aydın
 

Dün vatan gazetesinde İclal AYDIN’ın köşe yazısını okudum, büyük bir hayranlıkla. Kendisini gerçekten çok severim. Hem televizyonlardan hem gazetelerden takip ettiğim kadarıyla sıcakkanlı, sevecen ve bir o kadar da çok güzel bir hanımefendi. Yazılarını kaçırmadan okumaya özen gösteriyorum. Bu yazımı da ondan izinsiz yazdığım için affını rica edeceğim.

Gelelim asıl konumuza. Dünkü yazısında İclal Hanım, kızı ile hoş sohbetini aktarmış okuyucularına. Kızı ile arasında geçen konuşma o kadar çok hoşuma gitti ki, kendisine bir kez daha hayran kaldım. Dün ki yazısından kızı ile sohbetini aktarmak istiyorum öncelikle.

İclal Hanım’ın evine yılbaşı kartı gelir. Kartta biri kız biri erkek iki bebek resmi vardır. İclal Hanım’ın kızı bebeklerin annesini merak eder.

- Anne, bu bebeklerin annesi de güzel mi?

- Güzel kızım

- Ben büyüyünce senin gibi olacak mıyım?

- Evet tabi

- O zaman sen yaşlanacak mısın?

- Evet…

- Ben büyümek istemiyorum, yaşlanmanı istemiyorum. Sen yaşlanınca ölürsün çünkü.

- İstemiyorum anlıyor musun anne! Sen yaşlanma, bu bebeklerde büyümesin, siz böyle güzel kalın, bizde çocuk kalalım.

- Ama bebeğim ağlarsan olmaz… Lütfen ağlama! Bak, dünyanın kuralı bu. Hepimiz doğar, büyür ve ölürüz.

- Ama istemiyorum anne, yaşlanmanı istemiyorum. Seni çok seviyorum. Dünya, evren, bulutlar, güneş ve Allahım kadar çok seviyorum.

- Öyle söyleme sakın. Önce Allah çok sevilir, sonra anne…

- Peki, Allah nasıl birisi? Nasıl bir insan? Kime benziyor?

- O birisi değil bebeğim. O, her şey. O’nu göremeyiz ama varlığını biliriz.

- Nasıl anne, nasıl yaaaaa…

- Annelere öyle yaa diye konuşulmaz. Bak şimdi havayı görebiliyor musun? Tıka burnunu, gördün mü nefes alamıyorsun. Hava olmazsa nefes alamazsın. Demek ki görmezsen de hava var ve bizim için çok önemli. Görmesek de Allah var ve olmazsa yaşayamayız.

- Konuşabilir miyiz O’nunla? Anne lütfen bir şey söyle!

- Ya bebeğim, konuşursun ama o cevap vermez…

- Yazı yazdığı için mi?

- Nasıl anlamadım?

- Yazı yazarken sende cevap vermiyorsun ya…

- Evet, bebeğim evet… Galiba yazımızı yazdığı için…

İşte bir anne ve kızının hoş ama sorulara karşı çıkılmaz bir sohbeti. Kızının soruları, annenin cevapları. Kızının istemediği, kendisinin büyüyüp annesinin yaşlanmaması. Kızının sorduğu sorular karısında bir annenin anlamlı ve manidar cevapları. Küçük bir kızın Allah’ı araması da denir buna. Allah’ın varlığını anlaması, algılaması, annenin kızına karşı “hava” örneğini vermesi. İclal Hanım’ın kızına karşı hava örneğini vermesi gerçekten çok önemli bir vurgu. Ama sorular öyle bir şekilde geliyor ki, anne bile çıkmaza girebiliyor.

İclal Hanım’ın kızının sorduğu sorulardan anladığım kadar ile kızının yaşı sanırım 6 ya da 7. İclal Hanım’ın bu yazısını okurken kendi oğlum geldi aklıma. Allah’ı neden göremediğimiz, varlığını, birliğini anlatana kadar akla karayı seçmiştim. Köşeye sıkıştığımda İclal Hanım gibi duraksamış, yaşının anlayacağı şekilde cevaplar vermiştim. Şükür olsun ki şimdi 8 yaşında ve Allah’ın varlığı ile ilgili hemen her konuyu biliyor. Öğretmek ve anlatmak çok zor oldu ama sanırım başardık.

İclal Hanım’ın Allah’ı göremememizi hava ile örnek vermesine farklı bir açıdan bir örnekte ben vermek istiyorum buradan. Süt örneği. Ben bu süt örneğini oğluma anlatmıştım. Allah’ın görememenin en güzel anlatım tarzı bu olmalı ki, oğlum kendisi “daha çok öğreneceğim şey varmış baba” dedi bana. Hani bir bardak süt düşünün. Bu sütten yoğurt, peynir, yağ elde edilir. Ne yazık ki biz o sütün içerisinde ne yağı, ne peyniri ne de yoğurdu görebiliriz. Önemli olan algılamak. Ve o sütün içerisinde ondan elde edilen ürünlerin var olduğunu bilmek, algılamak.

Allah’ ı aramak isterseniz kainata bakın yeter.

İclal Hanım size ve ailenizin yeni yılını tebrik eder, sağlıklı ve mutlu uzun ömürler dilerim. Umarım hiç yaşlanmazsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkür ederim bu diyaloğu kendi hoş anlatımınızla bizimle paylaştığınız için. Tüm anne babaları çocukları ile nasıl iletişim kuracaklarına dair güzel bir örnek olmuş. Sevgiler M.

Kalbin Ritmi 
 02.01.2008 18:05
Cevap :
ben teşekkeür ederim. çocuklar bu dünyanın en şirin, en değerli varlıkları. saygı ile  03.01.2008 11:10
 

Hangimiz karşılaşmadık ki böyle sorularla..Aklıma geldi birden... Ben de bir blog yazayım o zaman.Okur musunuz.. Anne ve kızın konuşması çok güzel bir o kadar da duygu dolu..Sağolun..

papatya altı yüz elli 
 02.01.2008 14:18
Cevap :
teşekkür ederim. ne demek okurum tabi. emin olun bu yazımdan hemen sonra okuyacağım. teşekkür ederim, sağolunuz....  02.01.2008 16:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 874
Kayıt tarihi
: 17.11.07
 
 

1975 Samsun doğumluyum. İlk orta ve liseyi Samsun'da okudum. İleri düşüncedeki tüm fikir değerlerine..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster