Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '09

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
905
 

Anneden mektuplar- 1

Kuzucuğum;

Zaman içinde sana bir şeyleri parça parça açıklamak istiyorum. Öyle uyarılar vardır ki yüz yüze binlerce defa söylesen de akılda kalmaz. Onların yaşanması gereklidir. Belki sende okuyacaklarını, yaşayarak daha iyi kavrayacaksın. Ama ben yine de yazarak göz önüne bırakmayı yeğledim.

Kuzum,

“Aile” öyle bir kavramdır ki, hem en yakınlarını, hem dertlerinin çözüm kaynağını hem de dertlerinin sebebini içinde barındırabilir. Bu kavram üzerinden ilişkide olduklarını atamazsın, satamazsın, onlardan kaçamazsın, yok sayamazsın. Sen hayat yolunda yürüdükçe seninle yürüyen insanlar da bir eksilir, bir artar. En ilginci de yaşında çevrenle doğru orantılı olarak gelişir.
AİLE, kuzucuğum, Rusların “Matruşka” ları gibidir. İç içedir. Evlatken bir tane, eş olunca üç tane, Kayın (valide-peder) , büyük(anne- baba) olunca…… böyle katlanarak gider.

Bu kurumda, çünkü Aile bir kurumdur;
Seni kıran olayları ve kıranları unutmaya çalışmalısın. Pek başarabileceğini sanmıyorum, ama en azından “ muş” gibi yap.

Normal ölçüler içinde (normalin ne olduğunu da bir başka zaman anlatırım) yapmayı isteyeceğin şeyleri, kendilerine karşı tehdit ya da tercih nedeni gibi kabul edenler, görenler olacaktır. Onlara, bunların birer tercih ya da tehdit olmadığını, yaşamda, kendinle olmak istediğin anları yaşamak için kullandığın hava baloncukların olduğunu anlatmaya çalış. Asıl zorlukların bu zaman dilimlerini yaşayamamaktan oluşacağını anlat.

Zevklerinden, düşüncelerinden, ahlâkından işinden, ailelerinden, ölçüler içinde tek taraflı ödünler vermemeye çalış.

Birlikte yaşamak fedakarlıklar bütünüdür. Ama bunu tek başına üstlenme. Fedakarlık tek taraflı yapılırsa sonunda yanlış kararlara sebep olur. BENle yaşarken ona bir de SEN eklenir. BİZ olursun. Ama asla ben ve sen yok olmaz. Çeşitli ve karşılıklı bahanelerle en güzel yaşlarınızın elinizden akıp gitmesine izin verme. Daima paylaştığınız hayatın içinde kendinize ait bir dilim olsun. Beyin hiçbir şeyi unutmaz.Bastırılan bu birikimler insanları birbirinden uzaklaştırır ve bir bakarsın noktasındaki bir Aile kurumu zorlama yürüyen, iflasın eşiğine bir kurum haline gelmiş. Unutma önce insan olacaksın sonra (eş-anne-baba…)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 391
Kayıt tarihi
: 15.04.09
 
 

Felsefe, edebiyat, bu alem, öteki alem, uzay, evrensellik; kısacası genelin, "aman canım işin mi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster