Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '18

 
Kategori
Anneler Günü
Okunma Sayısı
89
 

Anneler Günü’nün Hikayesini Biliyor muydunuz?

Anneler Günü’nün Hikayesini Biliyor muydunuz?
 

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan “Anneler Günü” ile ilgili öğrendiğim yeni bir bilgi, beni oldukça şaşırttı diyebilirim. Tıpkı Kadınlar Günü’nde olduğu gibi Anneler Günü’nün de farklı bir hikayesinin ve amacından sapmış bir hedefinin olduğunu görüyoruz.

Hikaye Amerikan iç savaşında yaralanan ve bakıma ihtiyaç duyan askerlere destek olmak için yola koyulan Ann Maria Jarvis isimli bir öğretmenle başlıyor. Ann Maria, savaş sonrasında da çalışmalarını sürdürerek, annelerin sosyal yaşamda daha fazla rol almaları gerektiğini ve günümüzün anneler gününün aksine, “Anne Çalışma Günü”nün ilan edilmesi yönünde uğraş gösteriyor. Ancak, Ann Maria 1905 yılında hayatını kaybediyor. Ann Maria’nın bu hedefini gerçekleştirmek üzere bu sefer kızı Anne Jarvis ortaya çıkıyor. Yıllarca mücadele ederek annesinin ölüm yıl dönümü olan 10 Mayıs’ın anneler günü olması için çaba gösteriyor. Bu hayalinin gerçekleşmesi adına hatta bir de dernek kuruyor. Anne Jarvis’in bu hayali nihayet 1914 yılında gerçekleşiyor ve dönemin ABD Başkanı bu günü resmen “Anneler Günü” olarak ilan ediyor.

Ancak hikayenin asıl ilgi çekici kısmı bu noktadan sonra başlıyor. Anne Jarvis 1920 yılına gelindiğinde, Anneler Günü’nün asıl anlamını yitirdiğini ve artık bir ticaret motifi haline getirildiğini düşünerek, yıllarını verdiği Anneler Günü’nün iptal edilmesi için mücadele göstermeye başlıyor. Hatta bu çerçevede gerçekleştirdiği bir protesto sonrasında tutuklanıyor. Anne jarvis hayatı boyunca hiç evlenmiyor ve çocuk sahibi olmuyor. Baştan aşağıya çok ilginç bir hikayeye sahip olan Anne Jarvis, 84 yaşında hayatını yokluk ve sefalet içerisinde kaybediyor.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 237
Kayıt tarihi
: 04.11.14
 
 

Okul öğrenimimin ardından yayıncılık hayatına atıldım. 5 yıldır blog yazarlığı ve bölgesel gazete..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster