Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
425
 

Annelerimize Sansür

Annelerimize Sansür
 

Fotoğraf Milliyet.com.tr'den alıntıdır


Arçelik’in maskotu Çelik’in “Benim milyonlarca annem var!” kampanyası çerçevesinde 10 anneyle birlikte fotoğrafı çekilip gazetelere gönderildi. Milli Gazete, anneleri çok açık bulup rötuşla kapattı!

Anneler günü nedeniyle birçok firma özel kampanya düzenledi. Bu kampanyaların tanıtılması için de gazetelere ve televizyonlara reklâmlar verildi. Kampanya düzenleyen firmalardan biri de Arçelik.

Yenişafak, Bugün ve Zaman gazetelerinde bile orijinal fotoğraf kullanılırken, Milli Gazete’de yer alan fotoğrafa bilgisayar programı “Photoshop” yardımıyla çeşitli eklemeler yapıldığı dikkat çekti. Fotoğraftaki anneler incelendiğinde, bazılarının etek boyu bilgisayar yardımıyla uzatıldığı, bazı annelerin ise degajelerin yok edildiği ortaya çıkıyor.
İki fotoğrafa dikkatle bakıldığında Arçelik’in maskotu Çelik hariç bütün herkese eklemeler yapıldığı hemen fark ediliyor.

Milliyetteki habere ve yapılan rötüşlu fotoğraflara bu linkten detaylı ulaşabilirsiniz.

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&Kategori=turkiye&ArticleID=526360&Date=11.05.2008&ver=75

Yani haberden de anladığımız üzere annelerimize sansür uygulanmıştır. Bir reklâmın orijinaline sadece ideolojik düşüncelerle sansür uygulanabilir mi? Firmanın gazete ile anlaşmasında gazetenin firmadan böyle bir talebimi olmuştur? Firmanın bilgisi dahilinde mi yapılmıştır bu değişiklik? Firma reklâmını yapan ajans tüm bunlardan haberdar mıdır? Diye birçok soru bir anda aklıma geldi açıkçası haberi okuduğumda.

Firmalar ürününün tanıtımını bir ajansa verir reklâmını yaptırır ve reklâm satışa aynı formatta sokulur. Bir reklam üzerinde oynamak firmanın ve ajansın bilgisi dahilindedir. Firmanın bilgisi dahilinde değilse bunun büyük rakamlarla bedeli vardır. Milli Gazetenin tüm bunları bilmiyor olması imkânsız bilerek neye hangi akla göre buna cesaret edip yapmıştır orası koca bir soru işareti. Firmanın ve ajansın bilgisi içerisinde yapmışsa firma böyle bir duruma nasıl müsamaha göstermiştir bu da başka bir sorudur. Milli Gazetenin düşüncesinin altındaki gerçek hepimizce bilinmektedir. Ancak Firma bilerek bu gerçeğe izin vermişse reklamdan sansasyonel bir beklentisi mi vardır? Yoksa bizim bilmediğimiz başka bir şeye mi dikkat çekilmek istenmiştir? Arçelik gibi bir kuruluşun bu tür şeylere ihtiyacı olmadığını düşünüyorum bu konuya en kısa zamanda bir açıklık getireceklerine inanıyorum ama yine de aklıma gelen soruları sormadan da edemiyorum.

Açıkçası bu durum Milli Gazete’den beklenen ve nedenleri anlaşılan bir durum gibi görülse de verilmek istenen mesaj düşündürücüdür. “Biz istersek her şeye müdahale ederiz dikkat edin yaptıklarınıza bir gün bu uzattığımız açık yerler daha da uzayacaktır” demeye getirilmiştir bana göre.

Benim algıladığım ve kafama takılan sorular bunlardır bu durumla ilgili. Siz ne düşünüyorsunuz bu tavırdan ve özellikle firmanın kendisi bu tavırdan ne düşünüyor ne yapacak merak ediyorum doğrusu. Kısa bir zaman içerisinde de açıklık getirilmesini umuyorum firma ve ajans yetkililerinden.

Tüm annelerin anneler gününü kutluyor gelecek nesillerimizin bu karanlıklara esir olmamasını diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Etik-ahlak hak getire...

Arzum_Var 
 11.05.2008 23:55
Cevap :
Sevgili Arzu Hanım aramıza yeni katıldığınızı görüyor ve öncelikle size hoş geldiniz diyorum. Yeni bir blog yazarımız olarak milliyet blog sayfalarına yazılarınızla katacaklarınızı bekliyorum. Dediğiniz o etik ahlak değerleri de çok gerilerde kaldı ne yazık ki. Katkınız için teşekkürler. Saygılar…  12.05.2008 12:34
 

Böylesi bir reklamdan bile rahatsız olan zihniyete ne desek boş. Ancak işin daha başka kısmı firmaların fotografları, logoları, sloganları vs.. patentlidir. Patentli ürünü değiştirmek yasal suçtur.

Özgün Kaplama 
 11.05.2008 22:33
Cevap :
Evet sevgili Özgün Kaplama patentli üründe değişiklik yapmak suçtur ancak bilgisi dahilinde değilse. Henüz Arçeliğin bu konuda olayın neresinde olduğunu bilmiyoruz belki içinde belki dışındadır. Umudum dışında olmasıdır çok inanmasam da. Katkınız için teşekkürler. Saygılar…  12.05.2008 12:39
 

Gelelim asıl konumuza. Bu fotoğrafta Anadolu kadınını göreniniz var mı? Nerede Sivaslı Garibin Gaziantepli Ökkeşin annesi? Nerede Ağrı dağı eteklerinde güneş yanığı elleri tezek kokan Fatma kadın? Onlar anne değil mi? Hatta onlar Anneler gününün ne gün olduğunu da bilmiyorlar” Ticari çıkarlarınıza gelmiyor değil mi? Çünkü Sivaslı Garip bugün anasına hediye alamadı. Gaziantepli Ökkeş bu günü hatırlayamadı bile. O unuttu onlar unuttu diye sizde unuttunuz öyle mi? *** Milli Gazete rötuş yapmış. İyi yapmış. Onlardan hiç olmazsa birini Garibin anasına benzetememiş. Belki de benzetmeye çalışmış. Keşke sizin anladığınız fotoğraf işte bu deseydi. Alın fotoğrafınızı sizin olsun deseydi. Ben burada Hakkârili Fatmayı göremedim deseydi. *** O resimdeki konforu Karslı Ayşe Bacı hayatında görmedi. Toprak altındaki sığınağa benzer evinde ancak ekranlarda görebildi. Sizde onu aranıza almadınız demek ki.

Ahmet SEVEN 
 11.05.2008 21:26
Cevap :
Ahmet Bey bunları benim yazım üzerinizden söylediğinize göre bana söylüyorsunuz diye mi düşünmeliyim yoksa asıl reklâm sahibi Arçeliğe mi söylediğinizi düşünmeliyim bilemedim. Şayet bana söylüyorsanız ben Hakkâri’deki Fatma bacıyı da, Sivas’takini de Ağrıdakini de iyi bilirim hatta sizden daha da iyi bilirim. Oturduğum yerden ahkâm kesen biri hiç olmadım birileri gibi uzaktan da bakmadım Türkiye’me. Ancak şunu da çok iyi bilirim Anadolu kadının kurtuluş mücadelesinde verdiği gayretle çağdaş kadın oluşmuştur. Ve oradaki kadın Milli Gazetenin rötuş gerçeği değildir olamazda. Milli Gazetenin rötuş nedeni ve altındaki gerçek Arap zihniyetidir bu yaklaşımınızla asıl siz oradaki kadına hakaret ediyorsunuz. Türk kadını asla Arap zihniyetinin eseri değildir olamazda. Ben bir Cumhuriyet kadını olarak Arap zihniyetinin karanlığına sokulan gerçeği yazdım. Siz o rötuşu alkışlıyorsanız eğer Anadolu kadının daha da ezilmesine, Türk kadının daha da karanlığa girmesine alkış tutuyor destekliyorsunuz..  12.05.2008 10:46
 

Bugün TV de, Milli gazete yazarlarından Eygi ve karşısında Yaşar Nuri hoca vardı. Bu eylem sorulduğu zaman, Eygi bunun son derece doğal olduğunu, kendisinin de bir zamanlar sahip olduğu bir gazetede buna benzer şeyler yaptırdığını söyledi. Yaşar Nuri hoca da, reklamı veren firmanın buna nasıl izin verdiğini anlamadığını söyledi. Gazetenin politikası budur diye bir bahane olabilir mi? O zaman, çağdaş bir gazete, photoshop yoluyla türbanlıların fotoğrafını saçları görünürmüş gibi yayınlarsa durum ne olacak? Ne kadar komik, zavallı şeylerle uğraşıyoruz değil mi? Bir kadının kolunu, dizini görüp de sapıtan bir erkek varsa vay halimize! Sevgiler...

Tülin Aksoy 
 11.05.2008 17:36
Cevap :
Sevgili Tülin Hanım gazetenin politikası budur diye bir şey söz konusu olabilir ama anlaşma yapıldığı zaman da bu belirtilir ve her iki tarafta uzlaşırsa yayın politikası uygulanır. Arçelik gibi bir firmanın böyle bir şeyi onaylaması gerçeği beni şaşırtmamakla birlikte umarım yanılıyorumdur bu konu Arçelik bilgisi dışında olmuştur, gazete bir gaflete düşerek kendi inisiyatifinde bunu yapmıştır diyorum. Aksini düşünmek durumun ciddiyetini ve geleceğimizi gözler önüne seriyor. Arçeliğin bu konuya bir an önce açıklık kazandırmasını bekliyorum. Katkınız için teşekkürler. Sevgiler…  11.05.2008 19:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 3665
Kayıt tarihi
: 01.10.06
 
 

Milliyet Bloğa nasıl geldim ve nasıl yerimi aldım bilmiyorum. Sanırım uzun yıllar okuduğum bölüml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster