Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '12

 
Kategori
Anneler Günü
Okunma Sayısı
2808
 

Annelik dünyanın en güzel ama en zor mesleği...

Annelik dünyanın en güzel ama en zor mesleği...
 

Annelik duygusu, bebeği ana rahmine düştüğü an başlar. Küçücük bir hücreyken o karnının içinde bir yerlerde, anne olur kadın. Ona bir şey olmasın diye hareketlerine dikkat eder. Gittikçe büyürken karnı, merakla heyecanla, o hücrenin bir insana dönüşmesini hafta hafta izler, gelişmesini takip eder.

Hareketlerini hissedince derinlerde bir yerde, bir başka mutluluktur onun için. İçinde bir insan büyütmesinin şaşkınlığıyla bir mucizenin oluşmasını izler. Karnındaki canlı kıpırtı adeta ben buradayım diye bağırdıkça güçlenir annelik hissi. Tekmelerini duymazsa eğer karnında bazen meraktan deli olur. Sağ salim kucağına alması için dualar eder, kucağına alacağı anların hasretiyle bekler bekler.

Yavrusu dünyaya geldiği an işte o zaman gerçekten annedir. Göbek bağından kesilip kucağına verildiği an yavrusu ile güçlü bir bağ kurulur. İlk kokusunu hissedişi, bebeğine ilk sarılışı yaşamı boyunca unutamadığı andır. Yanağını yanağına koyduğu an ki mutluluğu bütün sancılarını, çektiği bütün sıkıntılarını unutturmuştur. Artık mucizesi kucağındadır. Annedir artık. Dünyanın en mutlu kadınıdır.

Ardından gece bebek sesleriyle bölünen tatlı uykular, yirmi dört saatin yetmediği günler, tamamen değişen hayatı, yetişemediği işleri, yorgunlukları, bebeğini kucağına aldığı zaman biter gider. Tatlı bir huzurla gözlerine bakarken bebek ya da kollarında uyurken ne yorgunluğu kalır, ne uykusuzluğu.

Bir annenin çocuğuna duyduğu karşılıksız sevgi dünyanın bütün sevgilerinin üstündedir. İlk adımlarıyla beraber o da yürür dünyaya, hastalandığı zaman hastalanır, güldüğü zaman o da güler, yediği zaman ilk önce o doyar. Gelecek planlarını çocuğu üzerinden yapar çok zaman, hep başroldedir çocuk zaten evde. Gece uyku saatine göre ayarlanır programlar. Yaşam çocuk üzerine kurulmuştur artık.

İlk adımlar, koşmalar, yaramazlıklar, okul yılları, sınavlar, ergenlik çatışmaları, kendi kişiliğini bulmasavaşları derkenbirden büyük bir adam oluvermiştir. Ne zaman büyümüştür, ne çabuk geçmiştir seneler. Neler yaşanmıştır, neler yaşanmamıştır.

Bir gün onun da yuvadan uçma zamanı gelir. Kendi kanatlarıyla uçacak, kendi ayakları üzerinde duracaktır artık. Düşe kalka yürümeyi öğrenmiştir yanlış yapa yapa da yaşamayı öğrenecektir. Atar kendini yuvadan hayatın ta içine. Hayata tutunmaya çalışacaktır tırnaklarıyla. Kah başaracak kah üzülecek ama deneyecektir. Anne de artık uzaktan seyredecektir.

Annelik zor meslek. Dünyanın en güzel, en yaratıcı ama en zor mesleği. Küçük şeylerle mutlu olmayı, sabretmeyi, dayanmayı, güçlü olmayı, korumayı, kollamayı doğanın verdiği güçle içgüdüyle öğrenmekle mümkün. Annelik duygusu dünyada bir kadına verilen en güzel armağan.

Bütün annelerin Anneler Günü kutlu olsun…

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şükrancığım, ne kadar güzel anlatmışsın anneliği.Tarifi imkansız, yaşaması tarifsiz o muhteşem duyguyu. Ya büyükannelik, o ise apayrı bir duygu. En kısa zamanda tatman dileğimle. Gör bak nasıl seveceksin o minicik varlığı, kokusunu, sevgisini içinde hissedeceksin doyumsuz.Sevgiler canım arkadaşım,mutlu haberlerini almak dileklerimle.

Ay Şen 
 14.05.2012 12:31
Cevap :
Evet canım ya, şimdi o miniğin gelmesini bekliyoruz ya ben de oğullarımın doğumununu ve bebekliklerini hatırlıyorum zaman zaman. Biraz da Kateden tabii. Öyle hazırmış ki anneliğe sorma. En başından beri birşey olacak diye tedirginlik yaşıyor. Gelsin artık diye gün sayıyor. Torunlar çocuklardan daha çok sevilir derler, göreceğiz bakalım. Sevgiler sana Ayşencim...   14.05.2012 17:11
 

Anneliği o kadar övmüşsün ki ben de hevesledim ama sanırım formatım uygun değil.Bir daha dünyaya geldiğimde anne olmak istediğimi söyleyeceğim.Ama talihsizlik bende ki o zaman da minnoş olarak dünyaya gelir kedi yavrusu doğururum miyav!Miyav!

Kerim Korkut 
 12.05.2012 23:16
Cevap :
Allah iyiliğini versin Kerim bey, ne diyeyim bilemedim vallahi yorumuna. Selamlar...   13.05.2012 7:24
 

Şükran Hanım, ilk bebeğim doğduğunda henüz 24 saat dolmamıştı. Bir baktım ateşler içerisinde yanıyor bebeğim. Hemşirelere haber verdim. Hemen bebeği soyup ateş düşürücü uygulamaya başladılar.Endişeyle seyrederken ben, gözyaşlarım çoktan yanaklarımdan süzülmeye başlamıştı. Ne kadar çabuk anne olmuştum. Evet, dediğiniz gibi ana rahminde döllenme oluştuğu anda annelik duyguları da oluşmaya başlıyor. Başka izahı olamaz bunun...Anneler gününüz kutlu olsun.Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 12.05.2012 22:58
Cevap :
Ayşegül Hanım,ana rahminde küçücük bir hücreyken bebek annelik duygusu başlıyor. Nasıl da bekliyor doğumu, sonra kucağına aldığı an ondan başka birşey düşünemiyor. Bu bize doğanın bir armağanı. Anneler gününüz kutlu olsun. Teşekkür ederim. Selamlar, sevgiler...   13.05.2012 7:22
 

Çocuğun kalbini anneye veriyor yaradan ötesi var mı? Çook teşekkürler selam ve sevgilerimle Şükrancım.

Şennur Köseli 
 12.05.2012 21:03
Cevap :
Annelik doğanın bize verdiği en yüce duygu, sevgilerin en ötesi.Dahası yok. Kucak dolusu sevgilerle Şennurcum.   12.05.2012 21:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2906
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster