Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
610
 

Annem sen bana kalansın

Annem sen bana kalansın
 

O şefkatli kucağı ne çok özleriz. Yaş sınırlaması yoktur hiçbir zaman o sımsıkı saran kollar sevgi ile bakan o gözler ve sıcacık o kucak.

Kendimizi çaresiz, mutsuz, yağacak bir bulut kıvamında hissettiğimiz anda koşar sığınırız o güzel kucağa. Sabırla dinler, senin için hüzünlenir ağlar bilirsin ki bu duygusu katışıksız evlat sevgisidir.

Yıllar öncesinde sanki içinde doğmuşçasına otobüste benimle yer değiştirip benim onun güvenli sırtımda yatmamı isteyen sesi halen kulağımda.

“sırtıma koy başını” demiş beni adeta sanki sezdiği o tehlikeden korumak istercesine saklamıştı.

Uyku içinde o fren sesini duymamla fırlamıştım ayağa…. Sonrası mı? Benimle yer değiştirip beni koruyan annem hayatını yitirdi idi bu kaza sonrası.

Aradan yıllar geçti…Üzerimde anacığımın yıllar önce benim annem örene kadar başının etini yediğim kırçıllı yeşil hırkam var. Lise yıllarında tüm arkadaşlarımın üzerin de hazırını gördüğüm o beli kuşaklı hırkalar vardı. Malum şartlarımız kısıtlı. Annemden bende istemiştim. Hemen bir çözüm bulmuştu kendine ait söktüğü bir yeşil kazağın ipine açık yeşil renkte bir ip alarak görenin ilgisini çektiği o hırkayı benim için örmüştü.

Yıllarca giymiştim bu hırkayı sonra kelebeğim talip oldu bu hırkaya. Şaşırmış idim kolay kolay hiçbir şeyi beğenmeyen kızım anneannesinin benim lise yıllarımda giydiğim o hırkaya sahip olmak istemişti. Gözlerim dolu dolu olup keyifle vermiştim anneannesinin elini değdiği bu sıcacık sevgi hırkasını.

Aradan 30 yılı aşkın zaman geçmiş ama canım annemin ilmek ilmek sevgi ile ördüğü yeşil kırçıllı hırka halen beni ve kelebeğimi ısıtmakta. Bir yandan yazımı yazar iken gözüm hırkamda önünü kavuşturuyorum daha bir ısınıyorum yıllara inat sıcaklığından güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen anne elleri ve yüreği ile örülen hırkadan.

Karar veriyorum böyle bir hırka ben örüp,yıllarca yürekleri ısıtmalıyım.

Anneler günümü nedir o gavur adeti…Televizyonda yine atı şehit verdik haberi geçer iken terörün annelerin kuzularını ellerinden alması hangi anneye bu günün keyfini yaşatır sizce?

Yılın annesi diye çıkarılan adete de sinirleniyorum. Kim seçmiş kim koymuş bu yılın ayın günün anın annesi olma şartlarını?

Bakıyorum televizyonda annenize tencere alın tava alın mutlu edin annenizi diye.

Buyur!

Tencere ve tava ile anneleri mutlu edelim haydi…

Arkadaşımın eşi anneler gününde eşine tencere almıştı arkadaşım kıyametleri kopardı “bende babalar gününde tava almaz isem ne olayım” dedi. Dediğini de yapar mı yapar.

Haydi çıkardınız bu adeti illa hediye şart mıdır ki? Yürek dolusu “seni seviyorum anne” de yeter.

Sevgi ile annelerimizle uzun yıllar kalmanızı dilerim, ille de keşke dememek için sıkça aramalı gönlünü almalıyız karşılıksız veren o sevgi denizi annelerimizi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nasıl kızıyorum kendime... Ne alemdesin, nasıl oldun? Ses soluk yok ortada... Düşünüyorum sakince... İyileşiyor o şimdi dyorum... Uslu küçük kız çocukları gibi uznıp tamir ediyor belni:) O bel sana daha çok gerekecek anneanne... Önce sen torunlarını kucaklayacaksın sonra onlar seni:)) İyi bak kendine... har vurup harman savurma sağlını:((( üüzlüyoruz bak buralarda çarnaçar...:(( Öpüldün kaç kez... Say bakalım:)))

Şirin 
 15.05.2008 0:05
Cevap :
Canım arkadaşım.) Daha iyiceyim. Bugün konuşuruz seninle. pusuda bekliyor hain bel.) sende dikkat et güzelim benim. sıcacık satırların güç verdi. oğluşlara sevgiler  17.05.2008 7:54
 

Anlamıyor insan geçip giden yıllarda ardına da dönüp bakamıyor ve sonra dudaklardan dökülen tek sözcük; keşke...

Müyesser Saka 
 12.05.2008 18:46
Cevap :
en azda kullanmaya çalışıyorum keşkelerimi...en kısa zamanda görüşmek üzere..  17.05.2008 7:53
 

insanin omru ip kadar kumas kadar bile degil ne yazik ki...ah anam ah ...

Nursen 
 12.05.2008 9:20
Cevap :
Bir geldiğinde sende giy bak nasılda sıcacık tutuyor hırka.) Bebeğimiz doğunca onunda üstüne örteceğim inşallah.. sevgiler  17.05.2008 7:53
 

Sevgili aplam:) kuzularına dayanamayan şefkatli aplam:) anneler günün kutlu olsun:) sevgilerimle

mutlumavi 
 11.05.2008 22:24
Cevap :
Hangimiz dayanıyor ki bi denem. Paşamı öptüm  17.05.2008 7:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 986
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster