Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2893
 

Annem ve Hayatın Anlamı - Irwin D. Yalom

Annem ve Hayatın Anlamı - Irwin D. Yalom
 

Alıntıdır


"Nedeni olan herkes, nasıla dayanabilir." diyor okuduğum kitapta. Bugün okuduklarımda bahsedeceğim kitap, Nietzsche Ağladığında, Divan, Her Gün Biraz Daha Yakın ve Aşkın Celladı gibi kitaplarıyla tanıdığımız ünlü psikiyatrist Irwin D. Yalom'dan. "Varoluşçuluk" akımının öncülerinden olan yazar, eserlerini hayat ve hayatın anlamı üzerine yoğunlaşarak gerçek hayat öykülerinden oluşturuyor.

Ülkemizde de çok tanınan, kitapları çok okunan ve sevilen bir yazar.

Okuduğum Tarih:4-14 Mayıs 2001
Annem ve hayatın Anlamı-Irwin D.Yalom
(Psikoterapi Öyküleri)
Çeviri:Zeliha İyidoğan
Kabalcı Yayınevi-1.baskı-2000

Ajandama Yazdıklarım:

Irwin D. Yalom'un okuduğum ikinci kitabı. Daha önce "Nietzsche Ağladığında" isimli kitabını okumuştum ve çok etkilenmiştim. O kitaptan sonra bu biraz sıkıcı ve yavan geldi, ama yine de okudum. 6 tane farklı hastasının yaşadığı psikoterapi öykülerinden oluşan bir kitap.

Yakınları ölen ve ölmekte olan bu insanların, topluma yeniden kazandırılması için uygulanan terapiler basit ve anlaşılır bir dille anlatılıyor. Okurken insan kendini kahramanların yerine koyup, haline şükrediyor veya kendisi ile özdeşleştirebiliyor kahramanları, ayrıca hayatının anlamını ve yaşama nedenlerini, nasılllarını gözden geçirebiliyor. Bir tür içhesaplaşma yapıyor kendisi ile. İ

steyenlere öneririm.

Kitaptan Alıntılar:

-Biz aslında bir anlamı olmayan evrene fırlatılmış olmanın verdiği rahatsızlıkla başetmek zorunda olan, anlamı arayan yaratıklarız. (s.13)

-Gerçeği yok etmemek için sanata gereksinmemiz vardır. F. Nietzsche (s.13)

-Kişi ölümünden çok, ölümün eşlik ettiği mutlak yalıtımdan korkar. (s.30)

-Hayatı hep ikişer ikişer sürdürmeye çalışırız, ama her birimiz tek başına ölürüz, kimse bizim için veya bizimle birlikte ölmez. (s.31)

-Neden'i olan herkes, nasıl'a dayanabilir. (s.32)

-Bütün küçük zorunluklara hayır deme ve kendini en çok istediğin şeye adama özgürlüğüne sahip olduğun zaman, arkadaşların varlığı, mevsimlerin değişimi, denizin çalkantısıdır. (s.32)

Yayınevi Notu:

Nietzsche Ağladığında ve Aşkın Celladı gibi tanınmış kitapların yazarı Irvin Yalom, bu kitapta psikoterapi ve hayatın anlamını arama çabasında kendisinin ve hastalarının yaşadığı deneyimleri konu ediyor. Ölümünden birkaç yıl sonra düşlerine giren kendi annesi; ölümcül bir kansere yakalanmasına rağmen hayatın anlamını yitirmeyen Paula; çok sevdiği ağabeyini ilkgençlik yıllarındaki bir araba kazasında yitirmiş ve şimdi de beyin kanserine yakalanmış kocasının ölümünü yaşamakta olan duygusal olarak ketlenmiş Irene ve diğer yaşantılar...

Her biri terapinin pasif bir çözümleme sürecinden ibaret olmadığını, hastanın ve doktorun birbirini karşılıklı olarak eğittiğini ortaya koyuyor. Kitap boyunca, Yalom, kanser gibi 'ürkütücü' bir hastalığa sahip insanların kendi kendilerini iyileştirmeyi başarma güçlerinin yanısıra çağdaş tıbbın sınırlarını sergilemekten çekinmiyor. Anne ve Hayatın Anlamı, ölüm üzerine, insanın daha anlamlı yaşamak için verdiği kişisel mücadeleler üzerine derin gözlemler içeren bir kitap.

(Arkakapak)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

2000 yılında almış ve duygusal ağırlığı sebebiyle bir kaç hikayeden sonra okuyamamıştım. Sonrasında başka bir kitabını beğenerek okudum Yalom'un, "Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri". Tanıtım için teşekkürler, selamlar.

A.Nilgün Aktaş 
 28.02.2012 12:04
 

Kitap yorumlarınız çok güzel. Sizi yeni keşfettim. Çok fazla zamanım olmadığı için arada okuyup, (yazıyorum).Tüm yazılarınızı zaman buldukça okumaya çalışacağım. Bende, okuduğum kitaplardan, bana güzel gelen cümleleri not ederim. Ne güzel ! bir okuyucu daha bulmak..... Yenilerini bekliyorum. Sevgilerimle....

EVA 
 29.09.2008 12:44
Cevap :
Benden kıdemlisiniz ama çok vakit ayıramayanlardansınız galiba, kitap tanıtımları biraz aksadı, havalar sıcak olunca kendimi veremedim...teşekkür ederim, ben de sizinkilere göz atarım..selamlar ve iyi bayramlar...  29.09.2008 17:20
 

Bunu alıp okumadım.Dikkatimden kaçmış.Gerçi Irvın Yalom'un btün kitapları psikoterapi niteliği taşıyor ki ben çok faydasını görüyorum.Yav deli değilim.Sadece insanların acısını,tatlısını daha iyi çözebiliyorum yaa..

yekruseha 
 22.08.2007 13:57
Cevap :
Teşekkürler canım,senin yaşlarında iken ben de öyleydim...şimdi sessiz sakin deniz gibi...Okumanın faydaları bunlar...daha kötüleri görünce haline şükrediyorsun.. Son söz:Yaşamak güzel şeyyyy...sevgiler...  22.08.2007 14:04
 

İlk müsait anımda tüm kitap yorumlarınızı okuyacağım.Tekrar teşekkürler :)

ROSEMOON 
 22.08.2007 13:46
Cevap :
Teşekkürler şimdiden...sevgiler...  22.08.2007 13:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster