Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '20

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
149
 

Annen Burada Yavrum

BU GENÇLERDE SANAT AŞKI VAR: ANNEN BURADA YAVRUM

 

25 Şubat akşamı, İstanbul Beyoğlu’ndaki Gri Sahne’de, Nema Tiyatro’yu oluşturan gençlerin el birliği ile hazırladıkları performanslarını izlemek için bir tiyatro oyununa gittim. Bu farklı bir tiyatro oyunu idi, iki kişilik bir oyun, daha doğrusu bir ironi.

Annen Burada Yavrumtiyatro oyunu; kadınların sadece ‘anne’ olarak tanımlandıkları ve hatta yapılacak ilaçla, buna mecbur kılındıkları bir dünyada geçiyor. Hamilelik hazırlıkları için ‘beklemeye’ çağrılan iki kadın da oyun boyunca bu bekleyişin kadınlar için aslında ne kadar ağır ama bir o kadar da eğlenceli olabileceğini gösteriyor. Tüm oyun sembollerle anlatılıyor.

Her kadının anne olmak zorunda olduğu bir yer... Mecburen sırasını bekleyen iki kadın...

Anne olmakla ilgili korkularını, endişelerini, heyecanlarını düşünürken acaba başkaları tarafından sonlandırılan bir düşe mi dalarlar ya da kabuslarından gülümseyerek mi uyanırlar?

Bu oyunun en önemli özelliği ise oyun metninin prova sürecinde oyuncularla birlikte yazılmış olması. Oyun, ender görülen bir şekilde, tek bir yazar ya da tek bir yönetmenin olmadığı bir yapıda her ayrıntısına kadar bir ‘ensemble’ çalışmasının ürünü olmuş. Oyuncular Başak Kalkan ve Yasemin Yeşilgöz metnin düzenlemesini yapan Müge Ersan ile hep birlikte metni oluşturmuşlar. O yüzden de topluluk, tanıtım materyallerinde kendilerini yazar ya da yönetmen olarak değil ‘oyun kuran’ olarak sunuyorlar.

Oyunda rol alan sanatçılar Başak Kalkan ve Yasemin Yeşilgöz, sanki sahnede oyun oynayan sanatçılar değil, bizzat karakterlerine büründükleri kişiler oluvermişler. Bunlar oyun oynamıyor, adeta o kişiler olmuşlar.

 

Oyun Kuran: Müge Ersan, Başak Kalkan, Yasemin Yeşilgöz

Oynayanlar: Başak Kalkan ve Yasemin Yeşilgöz

Işıklandıran: İsmail Oğuz

Sanat Danışmanı: Ömer Akgüllü 

Afiş tasarım: Ozan Bulut Art & Design

Grafik tasarım: Bir Tasarım Ofisi / Mert Şimşek

 

Nema Tiyatro'nun 25 Şubat’ta prömiyerini GRİSAHNE’de yaptı. İkinci oyunu 14 Mart 20.30’da yine aynı mekanda izleyicilerini bekliyor.

Gri Sahne Hacımimi, Kumbaracı Ykş. No:7A, 34433 Beyoğlu/İstanbul adresinde.

 

Ben diyorum ki, tek bir yazara ait olmayıp, top yekün bir ekip tarafından oluşturulup sahnelenen bu oyundaki gençlerde umut var.

Nema Tiyatro’nun tüm ekibi benden tam puan aldı. Yüreğinize sağlık çocuklar, yolunuz açık olsun.

 

İsmail Hakkı Aksu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 79
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 135
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Ressam, dekoratör, araştımacı yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster