Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
598
 

Annesiz yaşam zor

Annesiz yaşam zor
 

Annelerimiz… Bu dünyanın en güzel varlıkları… Bizi doğurup büyüten, yaşamları boyunca her türlü derdimize çare olan güzel insanlar…

Ben annemi iki yıl öncesinin 18 Mayısında, akşamın hüzünlü saatlerinde kaybettim. Altı aylık çaresiz bir bekleyişin ardından ellerimizde kaydı ve bizi yalnız bırakıp gitti. Bunu hak etmemiştik. Ona daha doymamıştık. Ama ne yapalım ki Allah’ın takdiri böyle. Sevdiğini hiç belli etmediği annesine ve daha önceden gönderdiği küçük kızına kavuştu.

Rahatsızlanınca annemi ablamla alıp hastaneye götürdüğümüzde öğrendik acı gerçeği. Meğer annemiz otuz yıldır beyninde bir ur ile yaşıyormuş. Zaman zaman keşke daha önce bilseydim; neler yapmazdım ki diye düşünüyorum.

Annem benim tek güvencem, sığındığım korunaklı limanım idi. O varken hayat umurumda değildi. Gezip dolaşır tadını çıkarmaya bakardım yaşamın. Şimdi ne gezmekten, ne yemek yemekten, ne eğlenmekten, ne de sohbet etmekten zevk alır oldum.

Çok duyarlıydı benim annem. Sevgi ve şefkatle sürekli kollardı bizi; tüm dostlarını hiç ihmal etmezdi. Babamla birbirlerini çok severlerdi… O sevgi o kadar büyüktü ki, babam dayanamadı onun yokluğuna… İki yıl bile sabredemedi onsuzluğa ve 25 Kasım 2006 sabahı koşup gitti sevdiğinin yanına.

Rüyalarımda kavuşmuş ve mutlu bir ifadeyle gülümsüyorlar hep. Ama ben onlarsız yaşamayı hiç öğrenmedim ki. Onlarsız yaşam hiç bilmediğim korkular, hüzünler, acılar ve acımasızlıklarla dolu bir dünya… Ve ben hazır değilim tüm bunlara. Artık korkunca sığınacağım ana kucağım yok. Varlığıyla güven veren babam da… Şimdi tek sığınağım gözyaşlarım.

Pişmanlığım derin. Neden daha çok zamanımı onlarla geçirmedim?

Her hafta sonu onlara gidiyorum. Tüm hatalarım için, onları üzdüğüm her an için özür diliyorum. Ve Tanrıya yakarıyorum tüm günahlarını affedip, Cennete huzurlu ve mutlu yaşamaları için.

Evet sevgili dostlar!

Anne ve babalarınız yanınızdayken kıymetini bilin lütfen. Onlar bizim sahip olduğumuz en değerli mücevher, sığınacağımız en güvenli liman; sevgi ve mutluluk kaynağımız. Yanımızda yaşlandıklarında “off” bile demememiz gereken en değerli varlıklarımız.

Unutmayınız “Cennet annelerin ayakları altındadır”.

Hep sevgiyle ve sevdiklerinizle mutlu yaşamanız dileğiyle.

Mediha Kubali bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ne denebilirki bir evladın hüüzn dolu duyguları... şuan o kadar duygusallaştım ki tarfi zor...ama şöyle düşün ki hayattan kopacağına hayata saha sıkı sarılmalısın bence gidene dua etmeli yapacak birşeyimiz yok........ALLAH SANA SABIR VERSİN..

cemil... 
 18.07.2007 9:34
Cevap :
Teşekkür ederim amin .  18.07.2007 15:22
 

annemle ben çogu kez aynı odada uyuyoruz. ara sıra o uyurken onu seyrediyorum, aklıma bizim için yaptıgı inanılmaz fedarkarlık anıları takılıyor, o an ölüyorum o cefakarlıga nasıl layık olacagım diye düşünmekten,bazende yüzüne takılıyorum tıpatıp kopyasıyım onun, benim dediğim herşey ondan, bu yüzden köpek gibi sadıgım ona, her ne kadar dışardan belli edemesemde...

mahalle baskıcısı 
 25.05.2007 19:55
Cevap :
Evet sevgili arkadaşım duygularını o kadar iyi anlıyorum ki bizde anneme ne yapacagımızı onun bize yaptıklarını düşününce asla annemin hakkını ödeyemeyiz diyorum allah annenize saglıklı ömür versin sevgi ile kalın  25.05.2007 21:21
 

Bacım beni çok etkiledin. birlikte yaşadık. Ama biliyorsun geri gelmiyorlar biz birbirimize destek olacaz

samanyolu8 
 25.05.2007 16:52
Cevap :
Haklısın fakat özlem her geçen gün fazlalaşıyor desteğin için teşekkürler  25.05.2007 17:00
 

Herkes bir süreliğine "Aman yaşamda hiçbir şeyin önemi yok" ya da "Sevdiklerimizin kıymetini bilelim" türünden cümleler kurarlar. Ancak en geç 10 gün sonra bunların hepsi unutulur gider, eski yaşamlara dönülür. Bu söylenenlerin aslında ne kadar önemli olduğunu, ancak yaşayanlar bilirler, sizin gibi, benim gibi.... Anne ve babanızın mekanı cennet olsun...

Yeşim Özdemir 
 24.05.2007 15:35
Cevap :
sevgili arkadaşım galiba siz de kaybetmişsiniz, benim halimi çok iyi anlıyanlardansınız teşekkür ederim. Allah yardımcımız olsun bütün anne ve babaların mekanları cennet olsun.  24.05.2007 23:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1757
Kayıt tarihi
: 18.05.07
 
 

1964 Ankara doğumluyum. Devlet memuruyum. 16 yıl Halk Bankası’nda çalıştıktıktan sonra istihdam fazl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster