Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '12

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
496
 

Anneyim ben

Anneyim ben
 

Anne olmak nasıl bir duygu? Anne olmayanlar bilemez mi? Hayır asla değil bence… Bir insanı, bir çiçeği, ya da bir hayvanı sevmekle başlamaz mı her şey?  Önemli olan sevebilmek sevecek yüreği taşıyabilmektir. Çünkü doğadaki hemen hemen her canlı ürer. Yani doğurmak denilen şey bitki ya da hayvan bile olsa gerçekleşebilir.

Ama anne olmak, farklı bir şeydir. Dengi yoktur mesela. Sevgisini ölçebilmek için sonsuz bir zaman harcamanız gerekir ki bu da mümkün değildir. Anne olmak, tıpkı ince ince, iplik iplik kanaviçe işlemek ya da renk renk, desen desen halı dokumak gibi ancak sabırla ve özveriyle yaşanabilen bir duygudur. Onu canınızda, içinizde hissettiğiniz andan itibaren aranızda kurulan bağla başlar her şey…

Çocuklar annelerinin incisidir. Ne kabuğundan çıkarabilirsiniz, ne de yalnızca kendinize saklayabilirsiniz. Hayatınızın ortasına dalıveren bir mucizedir adeta… Kucağa aldığınızda nereye koyacağınızı bilemez, gün gün hatta saat saat büyümesini izlersiniz. Hastalandığında onun yerine hasta,  düştüğünde yarasına merhem olmak istersiniz. Canı yandığında acısını içinizde yüreğinizde duyar, onunla ağlar onunla gülersiniz. Onun karnı doymadan asla doymaz, giymeden giyinemezsiniz.

Yaşadığınız her anı onu düşünerek ve endişe duyarak geçirmek yaşam tarzınız olur. O hep iyi,  hep mutlu olsun diye çaba gösterirsiniz. Döktüğü tek damla gözyaşı içinizden kopan parçalar halini alır. İyiler onun olsun, kötüler size kalsın diye dua edersiniz.

Anne olmak, kimi zaman görünmez olmak demektir. Bazen varsınızdır ama yok sayılabilirsiniz. O küser ama siz küsemezsiniz. O kızar ama siz kıyamazsınız. Ona, her an yanında olamasanız bile kalbinizde olabileceğini hissettirmek, arkasındaki boşluğa her yaslandığında ona destek vereceğinizi düşündürmek zorundasınızdır.

Anne olmak, hamilelikle başlayan bir serüvendir ve ömrünüz bitene dek sürer. Anne olmak emek ister, sevgi ister, sabır ister, güven ister…  Anne olmak için doğurmak yetmez; çünkü anne demek kocaman sevgi dolu bir yürek demektir…

Nerden mi biliyorum? Çünkü ben bir anneyim…J

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anne baba sevgisi karşılıksız tek sevgidir. Anne şefkati her yaşta aranır. (Kötü örnekler bu niteliği bozmaz) Anneler gününüzü kutlar, saygılar sunarım.

Turbest 
 13.05.2012 4:08
Cevap :
Gönülden teşekkür ederim.  19.05.2012 12:38
 

En zor ve en kutsal meslektir annelik. Karşılık beklemeden sevgidir ölesiye, biteviye. Anneler günün kutlu olsun canım. Sevgilerimle.

Ay Şen 
 13.05.2012 1:22
Cevap :
Geç oldu ama çok teşekkür ederim. sevgiler  19.05.2012 12:39
 

Ne mutlu annelere... Anneler gününüzü kutlarım.

Şahin ÖZŞAHİN 
 12.05.2012 0:10
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar:)  12.05.2012 11:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 678
Kayıt tarihi
: 23.10.09
 
 

İstanbul'da yaşıyorum. Bilgisayar Eğitimi veren bir firmada satış ve organizasyon görevi yapıyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster