Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '07

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
17084
 

Antakya Mozaik Müzesi'ne Doğru.

Antakya Mozaik Müzesi'ne Doğru.
 

Hatay çok kültürlülüğe ve kimlikliliğe örnek bir il. Çok da medeni bir görüntüsü var. Ama eskiden bu özelliği daha belirginmiş.

Diğer Anadolu kentlerinde ki şehirlerarası karayolu kenarında yolboyu dikilmiş ağaç gördünüz mü ! Sıra sıra ağaç dikimi ilk bu ilde vardır. Antakya girişinden Reyhenlı-İskenderun yol ayrımına ve diğer ilçelere giden eski yol boylarında kalan sıra sıra çınar ağaçlarından belli. Oysa o zamanlar şehirler arası değil şehirlerde bile ağacın bu denli önemsendiğini sanmıyorum.

Ama şimdi yeni yollardan gidildiğinden o eski çınarlı yolların fakında bile değiliz. Oysa Hatay ve özellikle antakya pek ağaca hasret bir il de değildir.

Hatay kültürel varlıklar ve gazi yerleri bakımından da bu nedenle zengindir. "İnanç Turizmi" açısından önde gelen illerimizdendir. Bu özelliğini bin yıllara varan tarih ve kültür birikiminden alır.

Bu hem dini hemde sanat kalıntı zenginliğinin bugünlere kadar ulaşmasında saklıdır. Sanat'ın en görkemli iki örneğinden heykel ve mozaik ! Burada mazaik açısından doruk noktasındadır.

Sanatın bu ilk ve toplu örnekleri Antakya'da ki Mozaik müzesinde görülebilir. Gaziantep Zeugma'da yeni kazılarla bulunan mozaikler de çok güzeldir ama Burada her zaman ve mevsimde kapalı mekanda toplu halde görmek mümkündür.

Birde bu kültür konusunda da yeni bir haberle gündeme gelen daha cazip oluyor. Bu Antakya Mozaik Müzesinde'ki eserler bu gün bulunsa bakın sansasyona. Oysa Dünya'da ikinci mozaik müzesi olduğu söylenmektedir.

Bu zengin müzeye, şehir merkezine giden yolu takiben ana caddeden vali göbeğini geçerek doğru Cumhuriyet Meydanına giderek bulmak çok kolay ve zaten şehrin ve çarşının merkezinde.

Burada Hatay Devleti idare binaları ve meclis binalarını da görmek mümkün. Meydan'ın güney tarafında ki köprünün öte yakası Tarihi Antakya ve çarşı merkezidir. Hemen karşıda görülen cami, Habib Neccar Camisi. Türbesi içinde olup İlk Hiristiyanlardandır.

Köprüyü geçmeden sağda Şehir parkı ile arasında Mozaik Müzesi. Mozaik Müzesi ama diğer arkeolojik objelerce de zengin. "Müzede 18 100 arkeolojik obje, 13 820 adet sikke, 1 347 mühür, 1 050 parça etnoğrafik toplam 34 317 eser bulunmaktadır."

Ama Müze, mozaikleri ile anılmakta ve dikkat çekmektedir. Bu mozaiklerin hikayesi Hatay'ın anavatan'a katılmasından önce başlar. Arkeolojik olarak bilimsel kazı çalışmaları 1932 Yılında başlamış çıkan eserlerin değerlendirilmesi ile M. Mişel Booşer'in hazırladığı proje ile buluntuların sergilenmesi amacıyla müze yapılmış.

Müze 1939 Yılında tamamlanmış. Üç bilim heyeti tarafından çıkarılan objeler değerlendirilerek Müze'de toplanmış. Ancak müze ziyarete 23 Temmuz 1948 de Hatay'ın kurtuluş bayramında açılmıştır. 1974 de eklenen salonları ile dev salon ve duvar mozaikleri sergilenmektedir.

Müzedeki mozaikler'den örnekler Antakya ile ilgili web sitelerinde görülmekle birlikte, bu örneklere bakmadan doğrudan orijinallerini müzede görmek daha hayret uyandıracak ve sanatın ve kültürün cazibesine sarıverecektir.

Mozaikler genelde bütünlüğünü korumakla birlikte yer yer eksikli olanlar da var. Mozaiklerin kenar bordür desenleri de apayrı tarihi ve kültürel vesikalardır. Bu kenar mozaik desenleri başlı başına tablo kolleksiyonları durumundadır. Bazan bir duvarda bir kaç mozaik tablo bulunsa da tek duvara dev mozaikler de hayret uyandırmaktadır.

Mozaikler de taş renk zenginliği ve ışık kullanımı adeta yağlıboya tabloları andırmaktadır. O tarihler de fresk veya değişik resim çalışmaları olsa idi böyle güzellikte günümüze ulaşamazdı. Halbuki bu eserler M.S. 2.ve 5. Yüzyıllar arasına tarihlenmektedir. Bu mozaikler Roma ve Bizans dönemlerini kapsayıp, desenler de mitolojik olay ve kişiler sembolize edilmiştir. Yaklaşık 100 ün üstünde mozaik vardır, desen olarak düşünüldüğünde 200 'ü aşmaktadır.

Fakat ilk havarilerin Antakya üzerinden dünyaya açıldıkları düşünüldüğünde buradakiler daha önceden antikite döneme ait sanat ürünlerinin olduğu muhakkaktır. Gezenler de kendi bilgi birikimlerine göre değerlendirme yapacaklardır.

Son yıllarda ülkemizin mozaik zenginliklerine, yapılan kazılarla bilinmeyenlerinde açığa çıkarılması neticesi zengin potansiyel bulunduğu anlaşılmıştır. Bu bağlamda ülkemizin genel bir mozaik envanteri ve mozaik haritası yapılması, antik mozaik sanatının derli toplu tanınması ve tanıtılmasına yardımcı olacaktır.

Müze'de diğer sergi salonlarını da gezip Antakya lahdini de görünce yorgunluk gidermek için Türkiye'nin en eski kent parkı hemen bitişikte orada dinlenilebilir. Bu park çok uzun ve değişik alternatif etkinliklerin olduğu ve kuruluş tarihi itibariyle şehir parkı olarak diğer şehirlerdekilere göre en büyük park durumunda bulunduğunu bilmek gerekir. Son zamanlarda oldukça modernize edilmiştir.

Antakya çevresi, gezip görmek açısından oldukça zengin olduğunu belirtmiştim, ama bu yazıda ancak müze konusu yer aldı. Yaşayan kent kültürü zaten kendine has özellik, güzellik ve zenginliklere sahip.nariçi. 15.11.07Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Antakya gerçekten de tam bir kültür mozaiği nariçi, çok seviyorum antakyayı ve insanlarını o kadar iyi ve kendi hallerindeler ki başka bir ülkede yaşıyorlarmış gibi geliyor gerçi öylesi bir coğrafyada insanın kötü olması çok abesle iştigal olurdu herhalde... antakya müzesine defalarca gittim her gittiğimde biraz daha hayran ve üzgün ayrıldım müzeden düşünebiliyor musun dünyanın en büyük 2. mozaik ve antika para müzesi ve hiç bir şekilde sahip çıkılmıyor bu hazineye daha güvenlik kameraları bile 4 yıl önce takılmış müzedeki bir çok eserin kaçırıldığı yönünde bilgiler almıştım ne diyelim başka bir ülkede sergilenmeye başlarsa belki yine ülkemden aaaa aynısı bizde de vardı bunun deyip de elmizde bişeyin kalmadığını görmeyiz. Topkapı müzesinden bile eser çaldırabiliyor ve imitasyonuyla yıllarca kendimizi kandırdıktan sonra tüm bunun suçlusu olarak iki bekçiyi sorgulayıp başka bekçilerle korumaya devam eden bir ülkenin çocuklarıyız biz :(

duygusel 
 17.11.2007 16:54
Cevap :
Katkınız ve yorumunuz için teşekkür ederim. 90'lı yıllarda müzelerde üst üste soyulma haberleri geliyordu, Adana müzeside soyulmuştu, bir ara da Karun hazinelerinin orijinalleri sahtesi ile değiştirildi dediler. Arkası unutuluyor. Sevgi ve selamlar.  17.11.2007 17:11
 

ne güzel bilgiler veriyorsunuz,gitmiş görmüş kadar olmasak da,gitmiş görmüş gibi oluyoruz..sevgiler....

Neslihan ERDOĞDU Serbest 
 16.11.2007 21:01
Cevap :
Teşekkür ederim, iyi yazıyormuyum bilmem ama özet oluyor. Ama gezme hissi veriyorsa ilerleme var demektir. Sevgiler, sağlıklı günler.  16.11.2007 21:04
 

Oralara kadar gidip müzeyi gezdikten sonra harbiyeye de gitmişsinizdir değilmi?

kartal0634 
 16.11.2007 11:50
Cevap :
Hepsi bir defa da yazılmıyor, Uzun olunca okumak da soğuk geliyor. İleri blog'larda yazmaya çalışacağız. Teşekkürler, selamlar.  16.11.2007 11:56
 

şuan erzindeyim ve yakında müzeyi ziyaret etmeyi planlıyordum. yazınızı da görünce... çok güzel anlatmışsınız. o atmosfere bayılıyorum. fırsat buldukçada o atmosferi solumaya çalışıyorum. ne kadar şanslıyım değil mi? erzinli olarak. hoşça bakın zatınıza

DESTİNA 
 16.11.2007 9:30
Cevap :
Teşekkür ederim, Erzin'de çok güzel siz de orasını anlatın okuyalım. sevgi ve selamlar.  16.11.2007 10:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1811
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster