Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '19

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
36
 

Antalya'da Festival Başlıyor

Antalya’da sanat yaşamı yeni bir festivalle renkleniyor; Türk-Rus Klasik Müzik Festivali, Side Antik Tiyatro’da başlıyor.

Turizmin başkenti olarak bilinen Antalya’da bilindiği gibi, çok sayıda Rus yaşamakta. Antalya, bunun dışında Rus turistler tarafından da çok tercih edilen bir turizm kenti. Festival, bu olgu da göz önünde bulundurularak hazırlanmış ve 7-9-11 Mayıs 2019 tarihlerinde birincisini gerçekleştirilecek.

Festivalin, 2019 yılının Türk-Rus Kültür ve Turizm Yılı ilan edildiği bir dönemde başlayacak olması da güzel bir rastlantı, hatta katkı olsa gerek. İki ülke dostluğunun müzikle pekiştirilmesi olarak da “amaç” belirlenmiş. Festivali; kültür, sanat, spor, doğa ve tarih alanlarında toplum yararına sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren, ülkemizin önemli turizm gruplarından Barut Hotels düzenliyor.

Genel Sanat Yönetmenliğini çok yakından tanıdığımız Rus keman sanatçısı ve şef Vladimir Spivakov’un yaptığı festival, Side Antik Tiyatro’da gerçekleştirilecek. Spivakov, ülkesinde “Ulusal Kültür Mirası” adlı çok prestijli ödülün de sahibi, dünya çapında tanınan bir sanatçı. 3000 yıllık antik tiyatroda düzenlenecek festivalin daimi orkestrası da, yine hem dünyanın hem de Antalyalı sanatseverlerin çok yakından tanıdığı Moskova Virtüozleri Oda Orkestrası olarak belirlendi.

Festival bülteninde program detayları şöyle anlatılmış:

Şef Vladimir Spivakov ve Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, açılış konserine, “İki Dost Ülkenin Bestecileri” Nevit Kodallı’nın ‘Telli Turna Süiti’ ve Şostakoviç’in ‘Prelüd ve Scherzo’ adlı eserleriyle başlayacak. Sonrasında, Avrupa’da “Cecilia Bartoli’nin kız kardeşi” olarak anılan Bolşoy Tiyatrosu solisti soprano Anna Aglatova, opera literatürünün en gözde aryalarını seslendirecek. Ardından; dünyaca ünlü Türk piyanist ve besteci Fazıl Say’ın solistliğinde, Mozart’ın ‘12.Piyano Konçertosu’ sanatseverlerle buluşacak. Konser; 7 Mayıs Salı günü saat 21:15’de Side Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

9 Mayıs Perşembe günü saat 21:15’de gerçekleşecek konserde ise Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, bu kez Spivakov’u şef ve solist olarak Vivaldi ‘Keman Konçertosu’ eşliğinde ağırlayacak. Sonrasında da Spivakov yönetiminde, Rusya’nın en başarılı flüt sanatçılarından olan Sergey Zhuravel’e Vivaldi’nin ‘Flüt Konçertosu’nda eşlik edecek. Topluluk konserini, Boccherini ve Çaykovski eserleriyle tamamlayacak.

11 Mayıs Cumartesi saat 21:15’de düzenlenecek “Piazzolla-Gala” isimli kapanış konserinde ise Maestro Spivakov ve Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, en yetenekli genç kuşak Rus sanatçılar arasında gösterilen akordeon sanatçısı Nikita Vlasov ile orkestranın kendi üyeleri olan Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası solistlerine eşlik edecek. Yüzyılımızın romantik eserleri içinde daima özel bir yeri olan Astor Piazzolla’nın eşsiz eserlerinden oluşacak olan kapanış konseri ile festival son bulacak.

***

Festival tanıtım görseli:   https://www.facebook.com/turkishrussianfestival/videos/581927925651405/?t=12

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster