Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '11

 
Kategori
Antalya
Okunma Sayısı
411
 

Antalya'da gıda güvenliği

Maalesef her geçen gün gıda güvenliği ile ilgili olumsuz bir olayla, haberle karşılaşmaya devam ediyoruz. İl Tarım Müdür’lüğümüzün bu konuda ülkemizin diğer illerine örnek olacak çabaları ve projeleriyle gıda güvenliği konusuna çok önem vermesine rağmen eksiklikler ve sorunlar bitmiyor. Bu konuda halkımızın bilinçlendirme çalışmaları devam ediyor, gıda eylem kurulu çalışmalarını hızla sürdürüyor.  

En son Gönüllü Gıda Müfettişliği uygulaması kapsamında 26-27 Temmuz 2011 tarihleri arasında düzenlenen eğitime katılarak yapılan sınav sonucunda başarılı olan 21 kişi daha gönüllü gıda müfettişi olmaya hak kazandı. Bunlar Antalya’mız için oldukça olumlu gelişmeler. Bu çalışmalara destek vermesi gereken önemli paydaş da yatırımcılarımız tabiî ki. Gıda üretimi ve toplu tüketim yerleri restoran, cafe, fast food vb) açılırken mutlaka alt yapı koşullarının mevcut gıda güvenliği yasalarındaki asgari koşulları yerine getirmelidir.  

Bugün bir AVM içerisinde restoran açarken mutlaka bu restoranın mutfağı gerekli alt yapı, ekipman koşullarını sağlamalıdır. Burada AVM yöneticileri de taşın altına elini sokarak kendi bünyelerinde olan restoran, fast food tarzı yerlerin gıda güvenliği açısından denetimlerini yaptırmalıdır. Nasıl ki AVM planlamalarında engelli vatandaşlarımız düşünülüyor, onların ihtiyaçlarını karşılayacak, otopark düzeni, tuvalet düzeni vb kuruluyor. Gıda Güvenliği ile ilgili de aynı özen gösterilmelidir. Bugün bir AVM içerisinde yeralan restoranda gıda zehirlenmesi yaşandığında tek sorumlu o işletme olmamalıdır. Söz konusu yerler planlama aşamasından itibaren konu ile ilgili uzmanları tarafından değerlendirilen projeler uygulanmalı ve hayata geçirilmelidir.  

Bugün acentalar neden misafirlerini konaklattırdığı otellerin gıda güvenliği ve müşteri güvenliği açısından denetimlerini özel şirketlere yaptırmaktadır. Bu işi sadece otelin inisiyatifine bırakmamaktadır. Bu tür sistemsel sorunlar tek bir kuruluşun sorumluluğu ile çözülemez. Çözüm ancak işletmeci, yatırımcı, tüketici ve devletin ilgili kuruluşlarının duyarlılığı ile olacaktır.  

Bugün baktığımızda Antalya’mızın sadece merkezinde, 2029 adet toplu tüketim yeri (restoran, fast food, kantin vb), 3195 gıda satış yeri mevcuttur. Gıda imalathaneleri bu rakamların dışındadır. Bir gıda işletmelerine devlet kurumları ancak yılda 2-3 kez denetim yapabiliyor.  

Eğer yatırımcı bu konuya duyarsız, işletme sahibi ve çalışanlarda eğitimsiz ve bilinçsiz ise istenilen gıda güvenliği sisteminin uygulanması mümkün olamamaktadır. Devletin yapacağı denetim ve cezai işlemlerle ancak belli bir noktaya varabiliriz. Toplumsal bilinçlenme bu konuda oldukça önem taşımaktadır. Bu işletmelerin tamamındaki gıda güvenliği sorunlarını sadece devlet kurumlarının çözmesi ancak bir hayaldir.  

Bu konuda her paydaş üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Vatandaş, devletten, devlet, yatırımcıdan, yatırımcı işletmeden bu sorunu çözmesi beklerse, burada kaybeden; şehrimiz, vatandaşımız, devlet ve işletmeciler olacaktır.  

Tüm gıda üretimi yapan yerler, toplu tüketim ve satış yerleri, depolar, proje aşamasından başlayarak, kullanılacak ekipman ve temel gıda güvenliği kriterlerini yerine getirerek, tüm çalışanlarının gıda güvenliği ile ilgili eğitimlerini gerçekleştirmek zorundadır. Bu konuda her paydaşın üzerine düşen sorumluluğu tekrar gözden geçirmesi ve sorunun çözümünü başkalarından beklemeyi bırakarak, sosyal sorumluluk düşüncesi içerisinde üzerine düşeni yerine getirmesi gerekmektedir.  

Bülent Dokuzluoğlu Yönetim Danışmanı  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1282
Kayıt tarihi
: 11.02.10
 
 

BÜLENT DOKUZLUOĞLU. 02.03.1977 tarihinde doğan Bülent Dokuzluoğlu ilk, orta ve Lise öğr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster