Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖNAY BARIŞ KÖROĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/onayca

18 Aralık '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
983
 

Antalya'da hava kirliliği

Antalya'da hava kirliliği
 

ANTALYA


Hava karardıktan sonra Antalya'da dışarı çıkmamaya çalışıyorum. Seçimlerde al gülüm, ver gülüm kampanyasına dahil olan adi kömürler sayesinde turizm başkenti denilen Antalya'da nefes alınmıyor. Seçim uğruna çok büyük ahlaki bir hata yapıldığı ortada. Diğer illerde de aynı sorunlar yaşanıyor. Sağlık konusunda siyaset üstü bir politika oluşturulmalı. Astım, kalp hastaları, yaşlılar ve çocuklar ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya. Halkımız, bedava kömür kullanarak yaptığı güya(!) tasarrufu, sağlığını yitirerek defalarca geri ödeyecek. Üstelik yardımların uygun yerlere gitmediği de söyleniyor. Uzmanlar, kaliteli bir kömürde kükürt oranının binde 5 oranında olması gerektiğini söylüyor. Sınırı ise yüzde bir. Ancak incelenen bu adi kömürlerde kükürt oranı yüzde 2, 5.
İnsan hayatının vazgeçilmez ögeleri bildiğimiz gibi su, besinler ve havadır. Ne yazık ki yine insanlar yaşamının vazgeçilmez ögelerinin belirlenmesine sebep olarak, sağlıklarını ve geleceklerini kaybetme tehdidi altında yaşamaktadırlar.
Hormonlu, zirai ilaçlı, genetiği bozulmuş tahıllarla beslenirken, soluduğumuz hava ile zehirlemeyin bizleri.
Biz halk olarak,
Bedavalara kanmadan, dürüst yöneticileri seçmek için özen gösterelim sandıkta. Oy namusumuz olmalı. Erasmus'un söylediği gibi, "gözleri görmeyenlerin ülkesinde, tek gözlü insanlar kral olur" u düşünerek..
Kendimiz için, çocuklarımız, torunlarımız için.
Bu güzel şehrimizi yarınlara en iyi şekilde aktarmak dileğiyle,
Sevgiyle ve farkındalıkla kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gündeme taşımış olduğunuz konu haikaten önemli. Son günler de akşamları sokağa çıkmak hakikaten zorlaştı. En kısa zamanda doğal gazın Antalya'ya gelmesi gerekiyor. Ne oldu bu işin sonu belli değil. Ha bu gün ha yarın diye diye yıllar geçiyor.

Yıldız Nihat 
 19.12.2008 17:27
 

Ne yazıkki antalya ya bu seferki gidişimde, üzülerek şahit oldum yazdıklarınıza.Sanki kar kıyameti bol bir şehirmiş gibi yakmışlarda yakmışlar...Tabi kömür beleşe gelince en ucuzundan.Hayatı da ucuza getirmeye bakmışlar.hava kömür kokusu ve isten, dumandan geçilmiyor orada da artık.yazık çok yazık...Antalya belediyesine de sevgilerle (!!)

esmerkız 
 19.12.2008 0:48
 

Sevgili Önay, dün akşam aynı konuyu düşündüm, akşam saatlerinde dışarıda nefes alınamaz durumda idi, geçtiğimiz kış bu kadar çok hava kirliği yoktu...sobalı ev bu kadar fazla mı ki Antalya'da bunu da anlamış değilim...sevgiler

ÇokEskidendi 
 18.12.2008 10:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 1011
Kayıt tarihi
: 26.08.08
 
 

Anadolu Üniversitesi Ekonomi mezunuyum. Bir Kamu kuruluşundan yönetici olarak emekli oldum. Evliy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster