Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
665
 

Antalya'lı olarak Antalya'nın düştüğü haller

Antalya'lı olarak Antalya'nın düştüğü haller
 

Antalyalı Olarak Antalya Gözlemi 

Antalya Büyükşehir belediyesi’nin çalışmadığı ya da çalışıyorsa bile çalışmalarının halkın gözünde iyi gözükmediği açık ve ortada. Türkiye’nin en büyük turizm şehri ve aynı zamanda ülkenin en önemli tarımsal üretim ve ihracatçı şehri bugün ki hallerde olmamalıydı. Fakat bu yönetimi üniversiteden çok iyi tanıyan biri olarak, şu andaki belediye başkanının üniversite yönetimde iken de bir şey yapmadığını çok iyi biliyorum. 

Belediye başkanının üniversite yönetimde iken de CHP ile ilgisi yoktu şu anda da yoktur. Üniversite de iken de şu andaki yönetim kadrosu bol laf az iş yapardı şu anda da aynı şekilde hareket ediyor. Başkan için üniversiten ayrılmasını sağlayacak bir çıkar yol gerekiyordu ne yaptı etti, aday oldu, halkın önceki başkan Menderes’e olan tepkilerini iyi değerlendirdi ve başkan oldu. Gelecek seçimlerde adaya bile olamayacağını kendisi de biliyor. Başkanlığı boyunca da Antalya’yı geriye götürmeye devam edecek. Üniversitede iken de insanlara iş olanağı yaratmak için elini taşın altına koymazdı burada da koymuyor koymayacaktı. Yönetim yönünden o kadar zayıftır ki; üniversite rektör iken yardımcısı olan hocanın öğrencisini kadroya almak için o kadroyu hak eden insanların haklarını yedi. Pek çok insanı başka üniversitelerden üniversite kadrosuna alırken, yıllarca üniversiteye emek vermiş insanları üniversiteden attı. İnsanları üniversitede iken tıp fakültesinden nefret eder duruma geldiler. 

Antalya için yazık ve üzücü bir durum ama benim için normal. Antalya tekrar geriye gitti, ileriye gitmek için bir sonraki seçimi beklemek zorunda benim güzel Antalya’m. Antalya ile ilgili habere ilave olabilecek görüşlerim burada bitiyor. Konuyla ilgili haber ise şöyle; 

Antalya laboratuarı

Test edeceğimiz hipotez; yönetim AK Parti'den CHP'ye geçerse pratikte nelerin değişeceği... Aslında "iyi-kötü" demeden bu soruya cevap arayabileceğimiz ideal bir "laboratuvar" biliyorum; Antalya... Üstelik 1 milyon nüfus (denek) ve 2 yıl gözlem (zaman) üzerinden tatmin edici sonuç alabileceğimiz bir sosyoloji laboratuvarı...
Daha önce AK Parti'de olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 2009'daki yerel seçimlerde CHP'ye geçti. Menderes Türel'in "hatalarına kızan" kent halkı, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Akaydın'ı "yeni başkan" olarak seçti. Böylece kent yönetimine AK Parti yerine CHP anlayışı geldi. Peki ne oldu? Kentin kanaat önderlerinden Hüsamettin Oğuz'un ifadesi, Antalya laboratuvarı"değişim bulgularını" özetler mahiyette; "Menderes'e kızdık ama başlattıklarını;'yaparsa Hoca yapar' diyerek Mustafa Akaydın'ı seçtik. Fakat Hoca'nın CHP'li çıkacağını hesaba katmadık." 

Öncelikle AK Parti'nin yürüttüğü her şeyi "iptal ederek" işe başlandı. Fakat kent, sıradan bir Anadolu beldesi değil ki... Mevcut işleri "farklı adlar altında" yenidendevreye almak zorunda kaldı. Hayat yürüyordu ve yılda 10 milyon turistin geldiği kent, "durdurulamazdı." 

Yerel seçimin propaganda sürecinde "şimdiden hurdacı arıyorum" denilen raylı sistemin rayları; "halk adına halkta" kaldı. 

"100 bin gence iş" vaadi; seçildikten sonra "arkadaşlar sıfırları fazla koymuş" suçlamasıyla; "zaten belediyenin o kadar parası yok" mazeretine dönüştü.
Seçimde CHP'nin kullandığı "golf mu ekmek mi?" ikilemi, Menderes'izenginlerin golfçusu, kendisini de "ekmek derdindeki aday" olarak pozisyonladı. Fakat bugün Antalyalı "golf ekonomisinin ekmek ürettiğini" idrak etmiş durumda. 

Sandıktan CHP çıkınca, bildik AK Parti yerel hizmet standardı, dramatik bir şekilde düştü. Hayrettir, toplanan çöpler dahi zamanında toplanamaz hale geldi. Bugün belediye evsel atıkları nihayet "kojenerasyon" ile kazanmayı düşünüyor. Kentin eşrafı, esnafı, hemşerisinden edindiğim izlenimler bu yönde. 

Benim bu laboratuvardan çıkardığım sonuçlar biraz farklı: 

Halkın hizmetinde olmaktan ziyade, halkın yönetime hizmet etmesi gerektiği... 

Halk için çözüm arayışına halkı karıştırmayan fildişi kule sendromu... 

Kılıçdaroğlu'nun Antalya'daki CHP gerilemesini;"yerel yönetimin performans düşüşüne" bağlaması boşuna değil. 

Şimdi Antalya, turizm ve tarım kartının daha üst zenginliğe dönüşme sürecindeki bu "yönetim anlayışını" oylayacak. 

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/oguz/2011/05/19/antalya-laboratuvari 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1817
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster