Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '12

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
1477
 

Antalya Tüketici Mahkemesi kurulum ve modem bedeli alınamayacağına karar verdi.

Antalya Tüketici Mahkemesi kurulum ve modem bedeli alınamayacağına karar verdi.
 

Türksat(Uydunet)la hukuk mücadelem sonuçlandı.

Antalya Tüketici Mahkemesi 2 yıla yakın süren bir davayı karara bağlayarak, davalı firmanın kurulum ve modem bedeli alamayacağına karar verdi.

 Davaya konu olayları detaylarıyla şu iki blogda anlattım:

10 Ocak 2010 Tarihli blog: http://blog.milliyet.com.tr/-baba-bir-hirsiz-tuttum----/Blog/?BlogNo=223447

27 Eylül 2009 Tarihli blog:  http://blog.milliyet.com.tr/uydunet-e-carpilmak/Blog/?BlogNo=205149

Kısaca özetleyeceğim: 2009 yılı Temmuz ayında (Türksat)Uydunet’ten internete bağlandım. Bir kampanyadan yararlandığımı düşündüm, sonraki gelişmelerle kandırıldığıma karar verip, hukuki yollara başvurdum.  Önce Muratpaşa Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti’ne bir dilekçeyle sorunumu anlattım. İsteğim reddedildi. Hukuki yol Tüketici Mahkemesi ile devam ediyordu, o yolu izleyip dava açtım. Ender görülen bir sürede, 19 ayda ve 7 celsede sonuçlandı bu dava.

Mahkeme 16 Aralık 2011 tarihinde sona erdi, gerekçeli karar 21 Şubat 2012 de tebliğ edildi. Yorumlarken bir hata yapmamak için hukukçu dostlara da okuttum kararı.

Antalya Tüketici Mahkemesi, öncelikle Tüketici Hakem Heyeti’nin benim isteğimi reddettiği kararı iptal etti!

Kararda; davamın kısmen kabul edilip, kısmen reddedildiği… Reddedilen fatura(3 adet)  tutarlarının(gecikme bedeliyle birlikte)ödemem gerektiği…  kurulum ve modem için istenilen 242.45 TL nin, Türksat’ın aboneliği tek taraflı sonlandırması nedeniyle tahsil edemeyeceği açıkça belirtilmiştir.

Dava, 19 ay içinde 7 celsede sonuçlandı. İşgücü ve zaman kaybımın bir hayli fazla ve yorucu olduğunu belirtmeliyim bu süreçte.

Merak edilebilir: İnatla koşturduğum bu davaya konu bedel, yaklaşık 300 TL sayılır. Bilirkişi ücreti ve sair harcamalarım da yaklaşık 300 TL. Olsun!.. Bir tarihte de 20 TL lik banknotu(tedavülden kalkıp 10 yıl geçerli olan ve Merkez Bankası’nda değiştirilebilen)  geçmez diye almak istemeyen bir firma için de 50 TL lik masraf yapıp o parayı vermiştim.

Savaşımım bedelden çok haksızlıkla yani!

Antalya Tüketici Mahkemesi’nin kararının örnek teşkil etmesini ve başka mağdurlar yaratmamasını diliyorum.

***

 

Ayrıntı öğrenmek isteyenler olabilir:  Antalya Tüketici Mahkemesi Esas No: 2010/229 ve Karar No: 2011/770

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, sizi kutlarım. İnşallah örnek teşkil eder ve aynı yöndeki davaların uzamamasını sağlar. Selamlar...

Mesut KARİP 
 02.03.2012 14:55
Cevap :
Mesut bey sanırım bir aksaklık oldu. Yanıt yazdım ama yorumun altında yok, tekrarlıyorum: Teşekkür ederim. Ben de öyle olması, örnek teşkil etmesi için çaba harcadım. Umarım bir faydası olur. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  09.03.2012 14:44
 

Merhaba adaş... Bu her ne kadar inadım inat, pire için yorgan yakmak görünsede, bana göre uygar vatandaşlık modelidir... Saygılar...

KUYUCAK 
 23.02.2012 9:44
Cevap :
Merhabalar adaşım:) Valahi öyle gibi gözükse de 'değdi' bana göre. Haklıydım, doğru yaptığıma inandım. Bu da tescil edildi. Biraz maliyetli oldu ama olsun!.. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun   23.02.2012 11:42
 

Sabrınızı ve mücadelenizi takdir etmemek elde değil. Ne yazık ki haksızlıklar konusunda sizin kadar cesur değilim. Uzun süren hukuki süreç ve kaybetme ihtimali baştan kaybettiriyor bu anlamda bize. Umuyorum ki birçok haksızlığa uğrayan ve sizin kadar sabır gösterebilecekler için emsal gösterilecektir davanız. Tekrar tebrikler.

Ayrıntıda gezinmek 
 22.02.2012 23:27
Cevap :
Sağolun Aynur hanım, teşekkürler. Eşim de bazen çıkışır bana; "senin bu inadın yüzünden iki yakamız bir araya gelmiyor" diye. Haksızlığa uğramak benim vücut kimyamı bozuyor. Öyle olmaktansa, böyle olsun diyorum bende!:) ... Bu davada da siiiiizin gibi yaşadım o duyguları; "ya kaybedersem!" diye. Normalde 1-2 celsede bittiği söyleniyordu tüketici mahkemelerindeki davaların. Bir de karşınızda kamu kuruluşu olunca her duruşma ertelenişinde, bu nedenle kuşkularım oluştu. Ama sabrettim, vazgeçmedim. Böyle durumlarla karşılaşıp haklı olduğuna inanan herkese öneririm direnmeyi!. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  23.02.2012 11:38
 

Bilinçli tüktici kimliğinle kalmayıp çevrenide bu akıcı yazılarınla aydınlattığın için çok teşekkür ederim. Davranışlarından dersimizi alıyoruz. Selamlar.

cevdet yerlikayalar 
 22.02.2012 21:52
Cevap :
Çok teşekkürler sevgili arkadaşım. Her kuruş harcamamız belli bir emeğin karşılığı; alın teri. Bu bedelin karşılığını hakettiğim gibi almayı istemek benim en doğal hakkım; herkesin de hakkı. Hatta bu haksızlığı yapanların da başka yerlerde... Örnek olmaya çalışıyorum, umarım başarılı olmuştur çabam. Selamlar. H.H.Dulun  23.02.2012 8:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 317
Toplam yorum
: 1014
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1131
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster