Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '09

 
Kategori
Antalya
Okunma Sayısı
1854
 

Antalya ülke ekonomisine katkıya devam ediyor

Antalya ülke ekonomisine katkıya devam ediyor
 

Antalya’dan haberler vermenin zamanı geldi de geçiyor.

Antalya, bildiğiniz gibi her halükarda ülke ekonomisine katkı yapan bir şehir.

Kentimiz turizmde olduğu kadar, ürettiği sebze ve meyve ile de ülke ekonomisinde kendine yer ediniyor. Finike’nin portakalı derler ama asıl portakal Kumluca da’dır. Zaten sebze denilince akla hemen Kumluca gelir. Birkaç yıldan beri bu yönünü ön plana çıkartmaya çalışan Belediye Başkanı Sn. Hüsamettin Çetinkaya, düzenlediği etkinliklerle, pehlivanlara domates üzerinde güreş yaptırsa da; en iyi domates ve bilumum sebzenin Kumluca da yetiştiğini bilmeyen yok. Korkuteli’nin Armudu, Kaysısı, Kirazı, Vişnesi, Elmalı’nın Elması, Kemer’in krmantin mandalinası meşhurdur.

Antalya’nın merkezi bütçe giderlerinin 2009 yılında 1 milyar 613 milyon liraya ulaştığı yetkililerce açıklandı. 2008 yılına göre, her ne kadar kamu giderlerinde yüzde 20 artış olsa da, Antalya’nın gelirleri bu artışı fazlasıyla karşılayıp, ülke ekonomisine katkısını sürdürüyor.

Kamu giderleri içinde en fazla bölümünün işçi ve memur ücretleri oluşturduğu rahatlıkla görülüyor...

Antalya da 45 bin işçi ve memura, 2009 yılında 1 milyar 43 milyon lira ücret ödenmiş.

İşçi ve memur ücretlerinden sonra kamuda en fazla gider ise yeşil kartlıların tedavi ve ilaç giderleri oluşturmuş. 2009 yılında yeşil kartlıların tedavi ve ilaç giderine 70 milyon lira ödeme yapılmış.

Kamu personelinin ilaç ve tedavi giderleri için de 44 milyon lira ödenmiş...

Antalya da 115 bini merkezde, geri kalanı da ilçelerde olmak üzere toplam 226 bin yeşil kartlı varmış.

Antalya’nın gelirlerinde ise geçen yıla göre, yüzde 20 artış olmuş…

Antalya da vergi hariç 578 milyon lira gelir elde edilmiş. Bunun 130 milyon lirası Antalya’ya gelen turistlerden elde edilen vize harçları oluşturmuş.

Küresel krize rağmen, Antalya gelen turist sayısında ve ödedikleri vize harç ücretinde yüzde 20 artış olması, ülke ekonomisi için Antalya’nın ne kadar önemli bir kent olduğunu gösteriyor.

Antalya da siyasi tartışmalarda bir türlü bitmiyor. Menderes Türel döneminde uygulamaya konduğu iddia edilen birçok projenin iptal edildiği iddia edilip duruyor. Bunlara örnek olarak gösterebileceğimiz; şehir merkezinin en değerli yerine yapılması için yabancı bir firmaya verilen 30 binlik stat’ın iptali, Büyükşehir Belediye Sarayı inşaatı…

Tabi en büyük tartışma da bu zamana kadar şehir ulaşımına ne gibi bir katkısı olocağı tartışılan Hafif Raylı Sistem (tramvay) Seçimlerden önce göstermelik çalışmalara başlamıştı. Ancak Eylül ayından bu yana çuval taşımaya devam ediyor. Önemli bir çalışma olmasa da, çalışıyor görünmek için belli bölgelerde bir veya birkaç kişi ile Ray düzeltme(!) çalışmalarına devam ediliyor.

Halk tramvay neden çalışmıyor diye sormaya başlayınca Büyükşehir yönetimi de geçen Cuma günü tramvayın insan taşımaya başlayacağını duyurmuştu. Ancak o kadar lafın üzerine, her şey tamamlanmış görünürken, Büyükşehir’den gelen bir açıklama yine kafaları karıştırdı. Neymiş efendim? Yağan yağmurlar nedeniyle tramvayın hizmete sokulması ertelenmiş.

Şöyle bir soru akla gelmiyor değil. “Tramvay şeker midir ki yağmur yağınca erisin”. Eğer yağmurda yürümeyecekse neden milyonlarca dolar harcanarak böyle bir ölü yatırım yapıldı?

Turizmin Başkentinden şimdilik bu kadar!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnşallah akıbeti İzmir metrosuna benzetilmez... Esenlikler, başarılar dilerim.

Ayten Dirier 
 26.12.2009 1:00
Cevap :
Merhaba Ayten Hanım. Malesef aynı akibeti paylaşacak gibi görünüyor. Birkaç günden beri bedava insan taşımasına rağmen, üç beş kişiye hizmet veriyor. Selamlar, saygılar...  28.12.2009 12:05
 

bize de bir gün güzel şehrinizde yaşama şansı doğar. Sevgiler..

Ata Kemal Şahin 
 25.12.2009 20:05
Cevap :
İnşallah diyelim. Selamlar, saygılar...  25.12.2009 20:59
 

Gurumuz Antalyadan bilgiler için teşekkürler. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 25.12.2009 17:30
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Benim üç favori şehrimden elbette birincisi yaşadığım yer. İkincisi, sizin yaşadığınız yer. Üçüncüsü ise Adana'dır. Selamlar, saygılar...  25.12.2009 21:00
 

Bence de turizmin başkentidir. Sevmemek mümkün değil doğal güzellikler ile dolu kenti ve ilçelerini, kasabalarını. Sevgimle.

Olgun Ekinci 
 24.12.2009 14:21
Cevap :
Merhaba Olgun Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  24.12.2009 19:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3071
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster