Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

26 Temmuz '10

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
792
 

Antalya ve Antalya

Antalya ve Antalya
 

AKDENIZ`in İNCİSİ ANTALYA - Temmuz / 2010


Merhabalar,

Sevgili dostlar ve arkadaşlar..!

Ooo görmiyeli Antalya ne kadar büyümüş ve değişmiş böyle.

İlk Antalya' ya gelişim 1976 yılıdır. O zamanlar Antalya kendi boyutunda küçük bir şehirdi. Örnek olsun diye söylüyorum İstanbul' a günde karşılıklı olarak sabah ve gece iki uçak seferi yapılırken, Ankara' ya ise sadece sabah günde bir uçak seferi ve Ankara' dan ise sadece gece Antalya' ya bir uçak seferi olurdu Türk Hava Yolları ile.

Halbuki bugün ise Antalya' ya Avrupa' nın çeşitli şehirlerinden tarifeli ve tarifesiz " charter " olarak aşağı yukarı üç dakikada bir uçak inip kalkmaktadır. Buda ortlama günde yaklaşık olarak 400- 450 uçak etmektedir. Antalya semalarına baktığınız zaman adeta sinek gibi havada uçuşan rengarenk çeşitli ülkelerin uçaklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Ancak daha sonra çeşitli tarihlerde ve muhtelif zamanlarda iş ve turistik mahiyetde Antalya' ya geliş gidişlerim oldu. Fakat en uzun kalış zamanım 1995- 1996 yılarındaki yaklaşık olarak altı ay civarında olmuştu. Zira bir bankanın hem Antalya ve hem de Alanya şubelerinin tadilat ve dekorasyon işlerinin taahhüdünü almıştım.

Meşhur bir Antalya hikayesi duymuştum o zamanlar Antalya' lı enişteler ve Antalya' lı gelinler diye. Nedir bu işin konusu diye merakla sorduğumda aldığım cevap ise biraz beni şaşırttı doğrusu. Konu ise eski Antalya' lı çiftçilerin mal taksimatında çocuklarından, erkeklere mümbit verimli dağ tarafındaki tarla ve arazileri, kızlara ise verimsiz kumlu deniz tarafındaki tarla ve arazileri miras yolu ile bırakırlarmış. Fakat gün olmuş Antalya' da turizim geliştikçe deniz civarındaki araziler kıymetlenmeye, dağ tarafındaki tarlalar ise eskisi gibi değer kazanamadığından tapuda değer kaybetmişler. İşte bundan dolayıda kızlar zengin, erkekler ise fakir durumuna düşmüşler zamanla. Böylece kızların eşleri yani enişteler krallar gibi yaşamaya, erkeklerin eşleri yani gelin yengeler ise sıkıntılı ve ızdıraplı bir yaşamın yolcusu olmuşlar. İşte bu kurnazca düşünülen miras taksimatından doğan vasiyetnamelerinden bu hüzünlü tablo çıkmış ortaya. Antalya' nın yerli halkı hep bunu söyler durur.

O tarihlerde LARA denilen Antalya" nın doğusundaki tarlalar, bahçe ve seralar ile dolup taşarken bugün ise aynı bölgede apartmanlar ve lüks oteller ile dolmuş taşmıştır. Şehirin doğusundan batısına kadar geniş bulvarlar, caddeler ve battı çıktı sistemi ile alt ve üst geçitler, birlikte büyük kavşaklar şimdi Antalya için bir mücevher gibi kıymet sağlamıştır bu güzel şehire.

Ancak Antalya' nın sehir içi taşımacılığı sanki diğer büyük şehirlerimize göre biraz zayıf göründü, tabii bana göre. Nostaljik sembolük niteliğindeki eski tip iki adet tramvay Konya altı başlangıcı Şarampol' den Işıklar caddesi sonundaki güzergahda gidip gelmekle birlikte " AntRay " adı ile anılan hafif raylı sistem yeni tramvay ise, şehirin doğusundan kuzeyine kadar güzergah olarak hizmet vermektedir. Turistik bir bölge olduğundan daha çok taksi ve özel otolar trafikte bulunmaktadır. Antalya' da şehir içi ulaşımında resmi belediye otobüsü yoktur. Ancak büyük şehir belediyesine bağlı özel halk otobüsleri ile şehir içi taşımacılığı yapılmaktadır.

Antalya' nın resmi rakamlar ile nüfusu takriben " 1.000.000 " civarında olmasına karşılık bunun % 60" ı yerli Antalya halkından oluşmakta, diğer % 40" ı ise, diğer şehirlerden ve ülkelerden gelen yabancı halkdan meydana gelmiştir. Turizimin yoğun dönemlerinde ise bu " 1.000.000 " nüfus, bazen " 1.500.000 " geçmekteymiş, Antalya' lıların ifadelerine göre.

Şehir merkezi olarak bilinen, Işıklar caddesinin başlangıcı olan " Döneciler çarşısı " eski halinden şimdiki haline dönüşünceye kadar bir defada tamamen yıkılarak yeniden bugünkü son şekline kavuşmuştur. Halada o eski canlılığını muhafaza etmektedir. Önünden hergün yabancı, yerli binlerce turist zevkle geçmektedir. Burada dönerinden köftesine, köftesinden kokoreçisine kadar her türlü yemek tarzlarına rastlamak mümkündür. Gerçi döneri memleketi Bursa' da, köfteyi Tekirdağ, Kastamonu veya İnegöl' de, meşhur kokoreçi ise İzmir- Alsancak stadının önünde yemek en uygun ve doğru olur herhalde.

İşte sizlere bu güzel ve şirin şehrimizin günahı ile sevabı ile kısaca Temmuz- 2010 yılındaki özet raporunu kendi gözlemlerimle sunmaya gayret ettim. Şayet sürçü lisan ettiysem, Antalya' lı blogcu dost ve arkadaşlarımdan af dilerim.

Sevgiler, selamlar ve saygılarımı sunarım.

NECİP KÖNİ - ADANA / TR

NOT* Bu YAZIMIN EKİ OLARAK " Resim Gelerimde* (72) Adet ANTALYA FOTOĞRAFLARI " görüşlerinize sunulur. TEŞEKKÜRLER.

*************************

<ımg alt="" src="http://img.webme.com/pic/n/necipkoni/cevremizi-koruyalim.jpg"> <ımg alt="" src="http://img.webme.com/pic/n/necipkoni/yerkure-dunya.jpg">

*DÜNYAMIZ ELDEN GİDİYOR..!
*Daha Yeşil Bir Dünya için

( http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=184370 )


*************************

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anlatım güzel, resimler hepsinden güzel :):) Biz de, babamın mesleğinden dolayı- banka müdürüydü- sürekli tayinimiz çıkardı ordan oraya.. Antalya'nın Serik ilçesinde de 4 yıl kadar oturmuştuk.. İlçenin kendisinden pek hoşlanmasam da, çevresi çok güzeldi.. Antalya, Manavgat.. Resimlere bakarken de, sanki oradaymış gibi hissettim kendimi :) Sevgilerimle..

Mor Okyanus 
 03.08.2010 10:49
Cevap :
MERHABALAR...SEVGİLİ SİBEL HANIMCIĞIM :-)) BEĞENDİĞİNİZE ÇOK MEMNUN OLDUM..! :-) ANTALYA TURİZİM AÇISINDAN MEMLEKETİMİZİN EN GÜZEL KÖŞELERİNDEN BİRİ..:-) BEN ALANYA dan KEMER e KADAR OLAN KIYI BANTINDAKİ BÖLGEYİ HEP TÜRKİYE nin " Cot D Azur " KABUL ETMİŞİMDİR.. MALUMUNUZ " Cot D Azur " FRANSA da MONTE CARLO DAN BAŞLAYIP NİCE, CANNES ve St.TROPEZ i KAPSAYAN KIYI BANTIDIR. :-) BU GÜZEL YORUMUNUZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..! SİZE ve KUŞADASI'na (AYDIN TABİRİ ile ADAYA) SONSUZ SEVGİLER ve SELAMLAR... ÇUKUROVA'dan...:-)) NK-ADA/TR  03.08.2010 16:14
 

Oldukça geç haberdar olduğum Antalya seyahatinizde görüşmek kısmet olmadığı için üzgünüm...Galiba benim ayrıldığım tarihlerde siz bizim oralarda olmuşsunuz...:(( Başka bir Antalya seyahatinizde görüşmek dileğiyle, sevgi ve selamlarımı gönderiyorum...Unutmadan belirteyim ki, Antalya'yı çok güzel anlatmışsınız, kaleminize sağlık...:))

fatma iyibilgin 
 31.07.2010 0:37
Cevap :
MERHABALAR...SEVGiLi FATMA HOCANIM.! :-)) EVET SiZ HERHALDE O SIRALARDA iSPANYA`da OLMUS OLABiLiRSiNiZ..(21-25) Temmuz GUNLERi ANTALYA`daydim... SAGLIK OLSUN BiR BASKA SEFERE iNSALLAH..! "-)) iNANIRMISINIZ SU ANDA ADANA CAYIR CAYIR YANIYOR..:-(( GUNESE ve ACIK HAVAYA CIKMAKTA AKIL KARI DEGiL..! KLiMALARDA HASTA EDiYOR... YANi ANLAYACAGINIZ SASIRDIK KALDIK..! iSTE BU TAMAMEN BENCE "KURESEL ISINMA" BAKALIM ONUMUZDEKi SENELERDE DURUMLAR NE OLACAK..? SICAK ADANA`dan...SICAK ANTALYA`ya SONSUZ SEVGiLER, SELAMLAR ve SAYGILAR SUNARIM EFENDiM..:-)) NK-ADA/TR  31.07.2010 11:02
 

Antalya deyince üstadım, aklıma 70 li yıllarda, bir grup arkadaşla geziye çıkmıştık, Düden,Aspendos ,Perge, Alanya, Side Manavgat vs.çokta güzel geçiyorduki, Konya altı plajında yarım günde güneş bizi kavurmasaydı. O zaman merkezde Hayat otel vardı orada kalıyorduk, havluları islatıp islatıp vucudumuza koymamızla anında kuruyordu. O günden bugüne Antalya müthiş değişime uğramış hava trafiği yerle eşleşmiş nerdeyse. Görsel ve yazım olarak Antalya'yı çok güzel anlatmışınız, Cennet gibi güzel bir yer, yanlız Mayıs ve Eylül ayından önce gitmeye cesaret edemiyorum.. Üstadım kebabıda fazla kaçırmayın bu sıcak günlerde, afiyet olsun..Sonsuz sevgiler saygılar. Geyikli'den H.Göksu

Hasan Göksu PBahçe 
 30.07.2010 22:51
Cevap :
MERHABALAR...DEGERLi DOST, SEVGiLi HASAN BEYCiĞiM..! :-)) YOOKK YOOKK EKiM AYINDAN ÖNCE BURALARDA KEBAP TARZI AĞIR YiYECEKLER YENMEZ.. YOKSA ALLAH KORUSUN SiZLERE ÖMÜR "TAHTALI KÖYÜN" YOLUNU TUTARIZ..:-)))) HASAN BEYCiĞiM BiZLER BURADA RESMEN YANIYORUZ..! "iMDAT" DENiLECEK DURUMLARA GELDiK DOĞRUSU..:-( EVET ANTALYA BENCEDE ÇOK ÇOK GÜZEL ve ESKiYE GÖRE ÇOK BÜYÜK DEĞiŞiKLiKLER OLMUŞ ANTALYA`da.. SiZiN TATiLiNiZ NASIL GEÇiYOR "GEYiKLi" de..? ÇOK TEŞEKKÜR EDERiM. BU GÜZEL YORUMUNUZA... SiZE SONSUZ SEVGiLER ve SELAMLAR.... GÜNEY ÇUKUROVA`dan :-)) NK-ADA/TR  31.07.2010 23:34
 

Antalya'da güzel günler geçirmişsiniz, sıcağı unutmuşsunuz :) Tabii ki uçak fotoları ilgimi daha çok çekti :) Sevgiler..

Ata Kemal Şahin 
 28.07.2010 21:18
Cevap :
MERHABALAR...SEVGİLİ DOST ATA KEMAL BEYCİĞİM..! :-)) İNANIRMISINIZ UÇAK FOTOĞRAFLARINI ÇEKERKEN HEP SİZ AKLIMA GELDİNİZ..! :-)) TAM SİZLİK ve BENLİK..! :-))) FAKAT KAFAMI HAVAYA KALDIRMAKTAN YORULDUM ve BIKTIM... DÜŞÜNEBİLİYORMUSUNUZ YAKLAŞIK 3-Dakikada BİR RENGARENK ÇEŞİTLİ ÜLKELERDEN (Daha çok RUSYA+ALMANYA+HOLLANDA) UÇAKLAR ve ÇEŞİTLİ TİPLER..! :-)) YANİ BU KONUDA ANTALYA İSTANBUL'u GERİDE BIRAKMIŞ GİBİ BİR DURUM ORTADA..? :-))) BİZİM GARİBAN ADANA ANTALYA'nın YANINDA KÖY KALDI..! :-)) ZİRA BİLDİĞİM KADARI ile ADANA'ya GÜNDE max. 40 CİVARINDA UÇAK KALKIP İNİYOR..(YANİ=20-UÇAK) gibi ANTALYA'ya İSE GÜNDE = 450-UÇAK... ARTIK GERİSİNİ SİZ HESAPLAYINIZ..! :-)) SEVGİLİ DOST ATA KEMAL BEYCİĞİM, MÜHİM OLAN GÖNÜLLER BİR OLSUN..! UÇAKLARDA VESİLESİ OLSUN MİSALİ SİZE SONSUZ SEVGİLER ve SELAMLAR...SICAK ÇUKUROVA - ADANA'nın NEMLİ RÜZGARLARI ile TAAA CAN SEVGİLİ İSTANBUL'muza...! :-))) NK-ADA/TR  29.07.2010 10:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8428
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster