Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '18

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
175
 

Antep’te Ne Yenir & Nerede Yenir

Antep’te  Ne Yenir & Nerede Yenir
 

Gaziantep’in UNESCO tarafından tescilli 250 civarında özgün yemeği varmış! Yani aslında Gaziantep mutfağının hakkını vermek için aylar lazım. Gaziantep yemeklerine en etkin şekilde girişmek için birkaç önerimiz var:

1.  Antep’teki gurme öncelikleri belirlemek şart. O iş bizde. Aşağıda nokta atışı Antep’te ne, nerede yenir bilgilerini bulacaksınız. 

Aslında bakarsanız Gaziantep’de neyin nerede yeneceği konusu da epey oturmuş. Spesifik yemekler için hep aynı ustalar öneriliyor. Kebap şurada yenir kadar bile geniş değil konu. Hayır, efendim falanca kebab bir yerde yenecek, filanca kebap başka yerde. Burada okuyacağınız yerler de Anteplilerce bize defalarca önerilen ve bizim testimizden de yıldızlı pekiyi alan ustalar. 

Yine de zevkler ve renkler tartışılmaz. Herkesin o yemeğin tadı ve nerede yenmesi gerektiği ile ilgili farklı fikirleri olabilir. Genel kanımız isim yapmış her yer gerçekten lezzetliydi. 

2.  Tam porsiyon yemeyin ki her şeye yeriniz kalsın. Çünkü nereden baksanız 5 – 6 öğünden aşağıya düşülmüyor!

3. Bol haraket şart. Restoranlar arası bol bol gezin ki midenizde yer açılsın.  

4. Gaziantep’te hem gezeceğiniz, hem de yiyeceğiniz yerler merkezde toplanmış, her yere yürüyerek gitmek mümkün. Ayrıca GaziBis adında paylaşımlı bisiklet sistemi de var. İstasyonlar: Harikalar Diyarı, Masal Park, Sanko Park, Kalealtı, Kamil Ocak Stadyum.

5. Bu Gaziantep lezzetlerinin sırları ne, nasıl yapılır diye düşünüyorsanız “Güneş ve Ateşin Rengi ve Tadı: Antep Yemekleri” kitabına mutlaka göz atın. Gaziantep Ticaret Odası’nın oluşturduğu bir komisyon tarafından seçilmiş onlarca tarif var, hem en bilinenler hem de Gaziantep’in eskilerinin mutfaklarından gelen lezzetler… 

6. Leziz başka bir konu, ağır başka bir konu. Onları karıştırmayalım. Gaziantep yemekleri çok leziz ama 1 öğünle maraton koşmalık.  Aşırı yüklenme nedeniyle çoğu insanın midesi rahatsız oluyor.

7.  Buradakilerin hepsini deneyecek zamanı olmayanlar için de önceliklerin içinde önceliklendirin dediklerimizi ifade eder.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 570
Kayıt tarihi
: 13.10.17
 
 

BLOGGER YEMEK PROFESÖRÜ GAZİANTEPLİ   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster